Jak rozróżniać symbole na metkach? Krótki przewodnik, dzięki któremu twoje ubrania będą służyły przez lata

Na każdej metce znajduje się pięć symboli opisujących sposób, w jaki powinnaś dbać o swoje ubrania. Stosując się do wkazówek umieszczonych przez producenta możesz lepiej zadbać o swoją odzież, a dzięki temu dłużej cieszyć się ubraniem, które kupiłaś.

Symbole umieszczane na metkach odzieżowych

Na każdej metce powinnaś znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące produktu, który kupiłaś. Oprócz nazwy marki będą to kraj, w którym wyprodukowano daną rzecz, surowce i materiały, których użyto do produkcji, rozmiar oraz pięć symboli dotyczących konserwacji odzieży. Symbole umieszczane na metkach odzieżowych będą informować nas nie tylko o tym, z jakiej tkaniny i gdzie wyprodukowano dany produkt, ale jak o niego dbać, by służył nam jak najdłużej. Oznaczenia i symbole na metkach pojawiły się wraz z wprowadzeniem do przemysłu odzieżowego różnych włókien sztucznych oraz syntetycznych. Każde z nich wymaga odpowiedniego sposobu konserwacji, dlatego umieszczono na metkach międzynarodowe symbole, dzięki którym każdy może odpowiednio zadbać o swoje ubrania. Co ciekawe, używanie symboli dotyczących konserwacji nie jest obowiązkowe. 

Jak rozróżniać symbole na metkachJak rozróżniać symbole na metkach Shutterstock

Co oznaczają symbole na metkach

Symbole na metkach podają zawsze najwyższą granicę czynności, które nie zniszczą odzieży, a w przypadku ubrań, które są wyprodukowane z mieszanki różnych włókien, należy dostosować konserwację do najdelikatniejszego z nich. Z zamieszczonych na metce symboli dowiesz się jak prać, prasować, suszyć, wybielać oraz czyścić chemicznie swoje ubrania. Najczęściej spotykane symbole na metce dotyczą:

Symbole prania na metkachSymbole prania na metkach C&A

  • symbole prania na metkach - oznaczają, że dozwolone jest pranie ręczne oraz w pralkach automatycznych. Liczby umieszczone wewnętrza tego symbolu informują, w jakiej najwyższej temperaturze możesz prać ubrania. Kreska umieszczona pod symbolem prania oznacza konieczność ostrożniejszego prania i stosowania programu do prania rzeczy delikatnych, a gdy jest przerywana pranie powinno być szczególnie ostrożne. Symbol prania z wpisaną liczbą 90 oznacza, że pranie może być poddawane gotowaniu. Dłoń zanurzona w symbolu prania oznacza, że dozwolone jest wyłącznie pranie ręczne lub w pralce przy pomocy specjalnego programu do prania ręcznego. Przekreślony symbol oznacza, że ubrania nie można prać i należy zanieść je do profesjonalnej pralni chemicznej. 

Symbole wybielania na metkachSymbole wybielania na metkach C&A

  • Symbol trójkąta na metce oznacza proces chlorowania z użyciem wybielaczy. Gdy jest przekreślony, nie można stosować żadnych środków wybielających. 

Symbole prasowania na metkachSymbole prasowania na metkach C&A

  • Symbole prasowania na metkach - oznaczone symbolem żelazka z wpisanymi kropkami. Jedna kropka oznacza, że maksymalna temperatura prasowania może wynieść 110°C i dotyczy to przede wszystkim włókien poliamidowych i octanowych. Dwie kropki oznaczają maksymalną temperaturę prasowania 150°C, w takiej temperaturze możesz prasować wełnę, jedwab, tkaniny poliestrowe oraz wiskozowe. Trzy kropki to maksymalna temperatura prasowania 200°C, w której możesz prasować bawełnę czy len. Przekreślone żelazko na symbolu metki oznacza, że takiego ubrania nie można w ogóle prasować. 

Symbole czyszczenia chemicznego na metkachSymbole czyszczenia chemicznego na metkach C&A

  • Symbole czyszczenia chemicznego na metkach - oznaczone jako symbol kółka, litery w jego środku informują o tym, jakiego rodzaju środki mogą być używane. Litery A oznacza, że mogą być stosowane wszystkie środki chemiczne. Litera P dopuszcza użycie nadchlorku etylenu oraz wodnego
    roztworu węglanu fluoru. Są one używane do większości czyszczonych wyrobów. Litera F dotyczy roztworu węglanu fluoru i ciężkiej benzyny. Używa się ich do czyszczenia wyrobów delikatnych. Przekreślony symbol koła oznacza, że odzieży nie można prać chemicznie.

Symbole suszenia na metkachSymbole suszenia na metkach C&A

  • Symbol suszenia w suszarce na metkach - to koło wpisane w kwadrat, kropki wewnątrz oznaczają etapy suszenia. Jedna i dwie kropki oznaczają, że można je suszyć w niskiej i normalnej temperaturze. Do suszenia w suszarce nie nadają się wyroby z wełny, jedwabiu, włókien poliakrylonitrylowych i zbiegające się wyroby dziane bez szczególnych oznaczeń. Poziome kreski wpisane w kwadrat oznaczają, że pranie należy suszyć w temperaturze pokojowej w pozycji pionowej. Takie ubrania trzeba rozwieścić na wieszaku bez wstępnego wirowania. Pozioma kreska oznacza, że pranie musi być suszone w poziomie, bez wcześniejszego wirowania. Przekreślony symbol oznacza, że nie można suszyć takiej odzieży w suszarce.