Jak prać "wymagające" tkaniny - jedwab, len czy kaszmir?

Redakcja
24.05.2018 13:40
Jak prać wymagające tkaniny?

Jak prać wymagające tkaniny? (Fot. www.shutterstock.com)

O delikatne tkaniny trzeba odpowiednio dbać. Wrzucenie ich do pralki może skończyć się źle, jeśli nie będziemy stosować się do informacji na metkach. Co zrobić, jeśli nie wiemy, jak prać kaszmirowy sweter czy jedwabną bluzkę? Zebrałyśmy najważniejsze zasady - gdy będziesz się do nich stosować pranie delikatnych i wymagających tkanin będzie proste i skuteczne.

Jedwab - jak prać?

Niektóre ubrania z jedwabiu można prać samemu, lecz na początku należy spojrzeć na metkę, gdzie znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy w tym konkretnym przypadku nie powinniśmy skorzystać z pralni chemicznej. Jeśli nie ma przeciwwskazań, aby czyścić jedwabne ubranie w domu, należy robić to wyjątkowo ostrożnie. Przede wszystkim używaj bardzo delikatnych płynów do prania, płatków mydlanych lub zwykłych szamponów do włosów. Woda powinna być letnia i nie przekraczać temperatury 30°C. Po zanurzeniu tkaniny w wodzie delikatnie ją ugniatamy - nie szorujemy jej i nie wykonujemy innych gwałtownych ruchów. Ubranie płuczemy w takiej samej temperaturze jak temperatura prania. W przypadku kolorowych ubrań do ostatniego płukania można dodać łyżkę octu - to pomoże zachować kolor. Białe ubrania przed właściwym praniem warto zanurzyć na kilkanaście minut w mleku. Po praniu nie wykręcamy tkaniny, delikatnie wyciskamy nadmiar wody, np. za pomocą ręcznika. Nie susz jedwabiu w suszarce - powieś ubranie na wieszaku lub susz rozłożone na płasko.

jak prać wymagające tkaniny?jak prać wymagające tkaniny? Fot. www.shutterstock.com

Len - jak prać?

Wbrew powszechnym opiniom len nie jest bardzo problematyczną tkaniną. Jeśli informacja na metce nie mówi inaczej, ubrania wykonane z lnu można prać nawet w 90 st C, lecz należy liczyć się ze zmianą koloru materiału - len odbarwia się i z czasem staje się coraz jaśniejszy. Ubrania z lnu barwionego powinno się traktować jak tkaniny delikatne - nie ustawiać temperatury wyższej niż 40 st C. Można dodać do prania odplamiacz, lecz jedynie ten delikatny, nie zawierający chloru. Zwykły proszek warto też zastąpić płynem do prania. Czyste ubrania z lnu można suszyć w specjalnej suszarce lub rozłożone na płasko - co ważnie, nie powinno się przesuszać tej tkaniny, więc lepiej nie wystawiać jej na słońce.

Kaszmir - jak prać?

Kaszmirowe ubrania najlepiej prać ręcznie w chłodnej wodzie (jej temperatura nie powinna być wyższa niż 20°C) z dodatkiem płynu do prania delikatnych tkanin lub zwykłego szamponu do włosów (świetnie sprawdzą się produkty przeznaczone dla dzieci). Kaszmirowe ubrania należy prać delikatnie, unikając tarcia i mocnego szarpania tkaniny. Woda, w której będziemy płukać nasz sweterek lub sukienkę, również powinna być chłodna. Po wszystkim odsącz wodę z ubrania (jednak w żadnym wypadku nie wykręcaj go!) a następnie ułóż je na ręczniku i delikatnie zroluj tak, aby wchłonął on resztę wody. Kaszmirowe ubrania suszymy na płasko - nie wieszamy ich na suszarce ani na grzejniku.

Jak prać wymagające tkaniny?Jak prać wymagające tkaniny? Fot. www.shutterstock.com