Oznaczenia prania. Jak czytać symbole na metkach?

Oznaczenia prania na metkach to dla ciebie czarna magia? Zdarzyło ci się zniszczyć bluzkę lub sukienkę przez niewłaściwe dostosowanie temperatury prania? Sprawdź, jak czytać symbole na metkach, by uniknąć takich sytuacji.

Oznaczenia do prania - rozszyfrowujemy symbole na metkach

Proces prania, zwłaszcza z użyciem nowoczesnych pralek, nie jest skomplikowany. Segregujemy rzeczy, rozdzielamy kolorami, wrzucamy do pralki, wsypujemy proszek i uruchamiamy. Brzmi prosto, prawda? Jeśli mimo tego zdarzyło ci się wyciągnąć z pralki zafarbowane lub skurczone ubrania oznacza to, że nie wiesz, jak poprawnie rozszyfrować oznaczenia umieszczone na metkach ubrań. Przychodzimy z pomocą! Zebrałyśmy w jednym miejscu wszystkie potrzebne informacje dotyczące prania i prasowania ubrań. Z tymi wskazówkami pranie będzie naprawdę proste!

1. Co oznacza symbol sposobu prania?

Najważniejsze i najbardziej potrzebne informacje oznaczeń do prania na metkach:

oznaczenia jak praćoznaczenia jak prać Fot. www.perfekcyjnawdomu.pl

Większość powyższych oznaczeń jest jednoznaczna - odpowiednie ustawienie temperatury prania i wybranie odpowiedniego trybu pracy pralki to gwarancja dobrze wypranych ubrań. Co oznacza symbol "prać ręcznie"? To oznaczenie często powoduje nieporozumienia, bo większość pralek ma tryb prania ręcznego. Jeśli na metce znajduje się rysunek z ręką, należy takie ubranie prać ręcznie lub w odpowiednio dopasowanym do tego trybie. Pralka pracuje wtedy wolniej, obroty nie są tak szybkie, dzięki czemu delikatne tkaniny nie ulegają zniszczeniu. Ubrania oznaczone metką "nie prać" należy oddać do pralni chemicznej. 

Zobacz najmodniejsze lniane sukienki

2. Co oznacza symbol dotyczący sposobu suszenia?

Najważniejsze oznaczenia suszenia na metkach: 

oznaczenia suszeniaoznaczenia suszenia Fot. www.perfekcyjnawdomu.pl

By uniknąć odbarwienia tkaniny (na przykład podczas wystawienia jej na słońce), warto czytać z uwagą metki dotyczące suszenia ubrań. Wiele pralek ma obecnie opcję suszarki - nie wszystkie ubrania można suszyć w ten sposób! By uniknąć niespodzianki, uważnie przyjrzyj się metkom. Niektóre ubrania np. swetry nie powinny być suszone w pozycji pionowej. Warto rozłożyć je poziomo na ręczniku, dzięki czemu ubranie nie straci swojego fasonu.

3. Co oznacza symbol dotyczący prasowania?

Najważniejsze oznaczenia na metkach dotyczące sposobu prasowania:

oznaczenia prasowaniaoznaczenia prasowania Fot. www.perfekcyjnawdomu.pl

Podobnie jak pranie, niewłaściwe prasowanie może zniszczyć ubranie. Z dużą uwagą warto przyjrzeć się ikonce żelazka - kropki oznaczają maksymalną temperaturę prasowania. Jedna kropka oznacza, że nie wolno używać gorącego żelazka, temperatura nie powinna przekraczać 110°C, z reguły nie należy stosować także pary. Dwie kropki to informacja, że żelazko może być średnio nagrzane, a temperatura nie może przekraczać 150°C. Trzy kropki oznaczają, że temperatura żelazka nie powinna przekraczać 200°C. Przekreślone żelazko to sygnał, że tkaniny nie można prasować.

4. Oznaczenia środków chemicznych na metkach

Najważniejsze informacje dotyczące środków chemicznych na metkach:

oznaczenia prania chemicznegooznaczenia prania chemicznego Fot. www.perfekcyjnawdomu.pl

Oznaczenia na metkach mogą dotyczyć również bardziej zaawansowanych aspektów prania, w tym prania chemicznego. Wybielanie i chlorowanie delikatnych tkanin może prowadzić do ich szybkiego zniszczenia, dlatego warto wiedzieć, jakie metody czyszczenia chemicznego stosować. 

Branża mody też ma swojego detektywa. Kim jest coolhunter?

Więcej o:
Copyright © Agora SA