Prasowanie - co zrobić, aby było szybsze i prostsze?

Beata Aduckiewicz
Prasowanie spędza ci sen z powiek? Nie lubisz tego robić i chcesz sobie ułatwić tę czynność? Zacznij więc od zmiany żelazka! Zobacz, jaki model najlepiej kupić!

Prasowanie - żelazka / fot. PixabayPrasowanie - żelazka / fot. Pixabay Prasowanie - żelazka / fot. Pixabay Prasowanie - żelazka / fot. Pixabay

Dla niektórych z nas prasowanie bywa przykrą koniecznością. Czy czasem wydaje ci się, że mimo prasowania twoje ubrania nadal są pogniecione? Przyczyny mogą być dwie: bardzo gniotący się materiał, z którego wykonane jest ubranie albo coś jest nie tak z twoim żelazkiem. Jeśli prasowanie cię męczy, to może powinnaś pomyśleć o zakupie nowego sprzętu. Jakie więc kupić żelazko , aby prasowanie stało się szybsze, precyzyjne i łatwiejsze? Oto kilka wskazówek:

Rodzaje żelazek

Rozróżniamy cztery rodzaje żelazek: tradycyjne, parowe, systemowe oraz turystyczne.

  • żelazko tradycyjne - obecnie już coraz mniej popularne. Pozwala nam jedynie na podstawową czynność prasowania ubrań.
  • żelazko parowe - jest o wiele łatwiejsze w obsłudze i bardziej precyzyjne. Pozwala na wykorzystanie pary wodnej, która zmiękcza włókna tkaniny. Dzięki temu ubrania szybciej się prasują oraz nie ulegają zniszczeniu. Świetny wybór do prasowania sztywnych tkanin, wełny oraz bawełny.
  • żelazko systemowe - idealny wybór, jeśli prasujesz dużą ilość ubrań. Posiada ono zewnętrzne urządzenie wytwarzające parę o pojemności 1 litra. Para jest automatycznie przekazywana przewodem do żelazka. Dzięki temu możesz prasować nawet do 2 godzin bez konieczności uzupełniania wody. Prasowanie żelazkiem systemowym jest bardzo skuteczne i precyzyjne.
  • żelazko turystyczne - jak sama nazwa wskazuje, będzie ono idealnym wyborem na podróż. Ma nieco mniejszą moc, jest mniejsze i składane. Ma również funkcję nawilżania - w formie spryskiwacza lub pary wodnej.

Stopa żelazka

Stopa żelazka to miejsce, które się nagrzewa i styka z prasowanym materiałem. To bardzo ważny element, na który trzeba zwrócić uwagę. Stopa powinna idealnie przylegać do powierzchni. Oprócz tego powinna być odporna na zarysowania. Tylko wtedy będzie maksymalnie bezpieczna dla tkaniny. Stopa żelazka wykonana jest z aluminium, ale większość żelazek posiada jeszcze dodatkowe nakładki: ceramiczne, stalowe, teflonowe i szafirowe. Najbezpieczniejsze są ceramiczne i szafirowe. Wybierając żelazko pamiętaj, że im większa odporność na zarysowanie, tym zakup będzie bardziej trafiony.

Prasowanie - jakie żelazko kupić / fot. showhome.nl / kolaż: mat. partneraPrasowanie - jakie żelazko kupić / fot. showhome.nl / kolaż: mat. partnera Prasowanie - jakie żelazko kupić / fot. showhome.nl / kolaż: mat. partnera Prasowanie - jakie żelazko kupić / fot. showhome.nl / kolaż: mat. partnera

Regulacja wytwarzania pary

Żelazka z funkcją wytwarzania pary wodnej powinny posiadać regulację wytwarzania pary. Im materiał jest grubszy, tym wytwarzanie pary powinno być częstsze. Zazwyczaj częstotliwość wytwarzania pary wynosi od 20 do 50 gramów na minutę. W żelazkach systemowych - od 50 do 80 gramów na minutę.

Niektóre modele mają także funkcję pionowego wyrzutu pary wodnej, dzięki czemu zamieniają się w steamer do odświeżania ubrań. W ten sposób szybko odświeżysz ubranie przed założeniem. To dodatkowa, ale bardzo przydatna funkcja.

Regulacja temperatury oraz moc żelazka

Moc żelazka oraz regulacja temperatury są ze sobą ściśle powiązane. Jeśli zależy ci na czasie i szybkości prasowania , wybierz żelazko o większej mocy, które nagrzeje się do pożądanej temperatury do kilka sekund. Żelazka parowe zazwyczaj mają moc od 2200 W do 2400 W. Temperaturę możesz regulować za pomocą pokrętła, suwaka albo elektronicznie.

Dodatkowe funkcje ułatwiające użytkowanie

Na koniec jeszcze kilka przydatnych funkcji, które uproszczą prasowanie :

  • blokada kapania - zapobiega wyciekaniu wody podczas prasowania, a także wtedy, gdy nie używamy żelazka.
  • długi kabel albo żelazko bezprzewodowe - długość kabla pozwala na zręczniejsze manewrowanie żelazkiem. Możesz też wybrać opcję bezprzewodową, ale wtedy licz się z doładowywaniem żelazka.
  • samooczyszczanie - dzięki tej funkcji łatwo pozbędziesz się osadu oraz zanieczyszczeń. Wystarczy napełnić żelazko wodą i nacisnąć odpowiedni przycisk. Urządzenie oczyści się automatycznie.
  • antypoślizgowy uchwyt - zapobiegnie poparzeniom oraz usprawni używanie żelazka.

Deski do prasowania / fot. remodelista.com / kolaż: mat. partneraDeski do prasowania / fot. remodelista.com / kolaż: mat. partnera Deski do prasowania / fot. remodelista.com / kolaż: mat. partnera Deski do prasowania / fot. remodelista.com / kolaż: mat. partnera

    Deski do prasowania

    Aby prasowanie było precyzyjne i łatwe, musisz posiadać też odpowiednią deskę do prasowania . Możesz wybrać standardowy model albo zdecydować się na deskę elektryczną:

    • standardowa deska do prasowania - powinna być rozkładana, stabilna i posiadać regulację wysokości. Blat deski powinien być zwężany na końcu, aby móc prasować na nim rękawy. Ponadto musi być gładki. Niektóre standardowe deski mają także wieszaki na ubrania oraz stojaki na żelazko.
    • deska elektryczna - deska elektryczna ma wiele interesujących funkcji, które ułatwiają prasowanie: wyrzut pary wodnej, nadmuch powietrza, który schładza tkaninę, podgrzewanie (istotne, kiedy prasujemy wilgotne rzeczy), odsysanie pary (pomaga wysuszyć ubranie).

    Wybór deski zależy od ciebie. Zastanów się, na jakich funkcjach zależy ci najbardziej. Dopasuj także jej wielkość do pomieszczenia, w którym będziesz prasować.

    Jeśli dobrze dopasujesz żelazko oraz deskę do prasowania do swoich potrzeb, prasowanie już nie będzie dla ciebie uciążliwym obowiązkiem.

    Więcej o:
    Copyright © Agora SA