Jak zrobić warkocz? Plecione fryzury wracają do mody!

Jak zrobić warkocz? Zadanie wcale nie jest takie trudne. Wystarczy odrobina skupienia na poszczególnych krokach. Potem trzeba tylko nabrać wprawy i efektowna fryzura będzie gotowa w kilka minut! Zobacz, jak zrobić warkocz dobierany, warkocz holenderski i francuski, a także inne fryzury z warkoczem - na co dzień i na specjalne okazje.

Warkocze wracają do mody

Nic dziwnego, że coraz częściej pytacie nas jak zrobić warkocz. Plecione fryzury wracają do mody! Warkocz kojarzy się z tradycją ludową, a przecież wszystko co folkowe i rustykalne teraz jest szczególnie na topie! Akcenty ludowe pojawiają się na ubraniach (hafty, nadruki odzwierciedlające folkowe wzory), a także na dodatkach (torebki z koralików albo skórzane z wycinanymi panelami). Powrót warkoczy był więc tylko kwestią czasu. Warkocze idealnie wpisują się w styl boho, mocno związany z latem i stylem festiwalowym! Nie wiesz jak wykonać efektowną fryzurę? Poniżej wyjaśniamy wszystko krok po kroku.  

Warkocz dobierany

Warkocz dobierany to drugi, najpopularniejszy po zwykłym warkoczu tym plecionej fryzury. Wykonanie warkocza dobieranego zaczynamy od porządnego rozczesania włosów. Jako drugi krok należy oddzielić warstwę włosów na czubku głowy, a następnie podzielić ją na trzy części, trzymając je między palcami. Zaczynamy plecienie warkocza klasycznie. Gdy wykonamy pierwsze dwa ruchy i to samo pasmo włosów ponownie znajdzie się na górze, dobieramy do niego pukiel z luźno pozostawionych włosów. Potem kontynuujemy w ten sam sposób tak, aby pierwotnie wydzielone trzy pasma powiększały się o nowy pukiel za każdym razem, gdy znajdują się na górze. Dobierane pukle włosów powinny mieć niewielkie i znajdować się na tej samej wysokości głowy, na której w danej chwili pleciemy warkocz. Poniżej znajdziesz ilustrację przedstawiającą wykonanie podwójnego warkocza dobieranego krok po kroku.

Warkocz dobierany - jak zrobić?Warkocz dobierany - jak zrobić? Shutterstock

Warkocz francuski - czyli jaki? 

Warkocz francuski to nic innego, jak warkocz dobierany. Nazywany jest również warkoczem afrykańskim ze względu na jego prawdziwe pochodzenie. Warkocz francuski narodził się w północnej Afryce, a dopiero później został zaadoptowany przez kobiety z Francji. Najstarsze dowody potwierdzające sztukę robienia warkoczy pochodzą z Algierii i datuje się je na 6 tysięcy lat. Ten sam styl dobierania włosów pojawił się również w kulturze greckiej (przykładem są posągi kuros). Określenie "francuski warkocz" pojawiło się w 1871 roku w amerykańskim magazynie dla kobiet "Arthur's Home Magazine" jako nowość wśród modnych fryzur. 

Warkocz holenderski

Warkocz holenderski to odwrócony warkocz dobierany. Efekt? Jest wypukły, a więc wygląda tak, jakby znajdował się na wierzchu.Warkocz holenderski to nowocześniejsza wersja warkocza dobieranego. W ostatnim czasie stał się szczególnie modny ze względu na efektowny splot kojarzony ze stylem bokserskim. Warkocz już dawno przestał być wiązany z eteryczny, niewinnym wyglądem młodych dziewcząt. Teraz jest też symbolem nowoczesnych i silnych kobiet. Jak wykonać warkocz holenderski? Najpierw, tak jak w przypadku zwykłego dobieranego, wydzielamy trzy pasma włosów. Potem przekładamy je kolejno pod środkowym pasmem, jednocześnie dobieramy kolejne pukle i dodajemy je do pasm z głównego warkocza. Procedurę najlepiej prześledzić na naszym filmiku, który dokładnie pokazuje, jak wykonać warkocz holenderski. 

Fryzury dla długich włosów: odwrócony warkocz dobierany

Fryzury z warkoczem - propozycja na co dzień 

Posługując się warkoczem można wykonać wiele różnych fryzur na co dzień i na specjalne okazje. Punktem wyjścia może być warkocz klasyczny, dobierany, holenderski albo kłos. Z uplecionych włosów układamy kok, kucyk albo luźne upięciem. Przykładem fryzury z warkoczem na co dzień może być prosta modyfikacja warkocza holenderskiego, który wykonujemy nie na wprost i od czubka głowy, tylko startując zza ucha i okrążając głowę. Poniżej zamieszczamy filmik pokazujący, jak go wykonać. 

Fryzury dla długich włosów: romantyczny warkocz

Fryzury z warkoczem na ślub

Fryzury z warkoczem ze względu na efektowny wygląd bardzo często wykorzystywane są jako fryzury ślubne. W tym szczególnym dniu chcemy wyglądać wyjątkowo, ale jednocześnie uroczo i naturalnie. Warkocze są silnie związane z tradycją ślubną. Kiedyś warkocz był symbolem dziewictwa, a młode dziewczyny zawsze splatały włosy. Podczas oczepin pannie młodej obcinano warkocz, ale ten zwyczaj jest już dawno nieaktualny, dlatego nie ma się czego obawiać. Ślubny warkocz może być prosty i gładki, albo luźny i romantyczny. Styl boho jest teraz szczególnie na topie, a fryzury z warkoczem wpisujące się w ten trend idealnie dopełniają koronkowe sukienki. Oprócz tego panny młode często uzupełniają je wiankami z polnych kwiatów. Aby uzyskać luźny i naturalny efekt, należy delikatnie wysunąć poszczególne kosmyki włosów z warkocza (efekt celowego bałaganu), albo wkomponować go w luźne upięcie na karku. Poniżej zamieszczamy kilka pomysłów na fryzury z warkoczem na specjalne okazje.

Warkocz bez plecenia - alternatywa dla tradycyjnego warkocza

Czy wiedziałaś, że efektowny warkocz można wykonać również bez plecenia? Poniżej zamieszczamy tutorial, jak go wykonać krok po kroku! Jeśli chcesz uzyskać efekt zgodny z najnowszymi trendami, koniecznie wepnij we włosy spinki. Te ozdoby, które nosiliśmy jako dzieci, teraz wracają do łask! Zajrzyj do naszego artykułu: jak nosić spinki do włosów i przeczytaj o najnowszych modelach z perłami albo w geometrycznych kształtach. 

Warkocz bez plecenia. Tak efektowny, że sprawdzi się w święta albo na sylwestra!