W świecie przesyconym konsumpcją głos Katarzyny Wągrowskiej brzmi jak rozsądna, spokojna przestroga – i konkretna podpowiedź, jak działać lepiej. Nie moralizuje, nie ocenia, nie straszy katastrofą klimatyczną, tylko pokazuje, że zmiany na lepsze są możliwe i każdy z nas ma w tym swój udział. Jest ekspertką od gospodarki cyrkularnej i odpowiedzialności producentów. Uświadamia, że problemem nie są tylko nasze nawyki zakupowe, ale cała struktura rynku – to, jak firmy projektują produkty, jak wprowadzają nas w błędne koło nadprodukcji i marnowania. Mówi o rozsądnych regulacjach, o tym, co działa i co warto wspierać. Lubię ją za konkret, ale i za styl komunikacji. Pokazuje dobre praktyki, zwraca uwagę na greenwashing, czyli nieuczciwą praktykę marketingową przedstawiającą firmę jako bardziej ekologiczną niż jest w rzeczywistości. Obserwowanie jej to nie tylko porcja wiedzy, ale też motywacja, by wymagać więcej – od firm, od polityków, od siebie samego.
Zuzanna Kołodziejczyk czyli Zuzol. Umie i lubi bawić się modą, ale jednocześnie podchodzi do niej bardzo świadomie. Jest przeciwniczką naturalnych futer, niejednokrotnie angażowała się w akcje społeczne. Na co dzień weganka, dbająca również o to, aby produkować jak najmniej odpadów. Nie spotkasz jej na zakupach z plastikową reklamówką. Na Instagramie pokazuje zarówno luźne, sportowe stylizacje, jak i te bardziej eleganckie. W zakupach nie idzie „na ilość", ale „na jakość". Jednocześnie jej garderoba jest różnorodna i kolorowa.
Mikro-przedsiębiorczyni, znana na Instagramie pod profilem @spiete.baby, wykonuje torby, nerki i plecaki z używanej odzieży, skrawków tapicerskich i innych materiałów z drugiej ręki. O sobie pisze tak:
– Babowa historia zaczęła od starej babcinej maszyny Łucznik. Przerabiałam na niej ubrania i szyłam woreczki z firanek na zakupy, bo styl życia zero waste rozgościł się u mnie na dobre. W końcu z potrzeby powstały pierwsze scrunchie, ze starych ubrań i tak narodziły się Spięte Baby. Bardzo ważne jest dla mnie, aby to co robię w jak najmniejszym stopniu wpływało na środowisko. Dlatego używam materiałów z drugiej ręki oraz odpadów produkcyjnych, staram się zostawiać jak najmniej skrawków przy szyciu i przede wszystkim stawiam na jakość moich produktów, aby posłużyły jak najdłużej.
Lauren Singer, czyli przedsiębiorczyni, inwestorka, wegetarianka i eko-wojowniczka, która od 2012 roku żyje w zgodzie z filozofią zero waste. Zyskała popularność, gdy w słoiku o pojemności zaledwie niecałego pół litra zmieściła cały roczny zapas odpadów, jakie wytworzyła. Swoimi doświadczeniami dzieli się w mediach społecznościowych pod nazwą "Trash Is for Tossers", gdzie publikuje porady dotyczące eko stylu życia i minimalizowania odpadów. Jest założycielką marki Package Free, oferującej zrównoważone wersje codziennych produktów, takie jak bambusowe szczotki do włosów, szampony w kostce bez opakowania czy tabletki w formie pasty do zębów. Jest też założycielką The Simply Co., sprzedającej organiczny, wegański detergent do prania, składający się tylko z trzech składników.
Luisa Hurtado to amerykańska projektantka mody, który tworzy torebki, plecaki oraz saszetki ze starych, często nienadajacych się już do ubrania jeansów. Na Instagramowym profilu dzieli się swoimi dziełami, bo tak niektóre z nich można nazwać. Wyglądają genialnie i absolutnie nie widać, że uszyto je z ponad dwudziestoletnich jeansów. Tego typu twórczość jest świetnym pomysłem na nadanie starym rzeczom nowego życia, a dzięki kreatywności projektantki powstają jedyne w swoim rodzaju akcesoria. Co więcej, nawet skrawki i ścinki pozostałe po procesie tworzenia torebek zyskują drugie życie, ponieważ Luisa tworzy z nich na przykład modne kurtki jeansowe.
Poznajcie Marie Kondo, japońską autorkę książek i prawdziwą królową porządków, nie tylko domowych. Marie uczy jak żyć bardziej świadomie i w zgodzie ze sobą. Inspiruje wiele osób do zmian, głębszego spojrzenia na swoje potrzeby, otaczania się rzeczami, które sprawiają radość, bez gromadzenia. Jej filozofia jest mi bliska. Wzięcie odpowiedzialności za własne wybory to klucz do świadomego życia w poszanowaniu planety.
Obserwuję Karolinę Kotas, ponieważ inspiruje do budowania szafy kapsułowej, w której królują klasyczne modele ubrań i świetna jakość. Jej podejście do mody opiera się na minimalizmie i świadomym wyborze ponadczasowych fasonów, co pozwala ograniczyć impulsywne zakupy i nadmierną konsumpcję. Dzięki jej treściom uczę się, jak inwestować w dobrze skrojone ubrania, które posłużą przez lata, zamiast podążać za szybko zmieniającymi się trendami.