Najbardziej znani projektanci mody - jak ich wybrać? Wyselekcjonowanie tych, którzy mieli największy wkład w kształt dzisiejszej mody to nie takie proste zadanie. Pierwsza myśl - Coco Chanel, to ona prawdopodobnie powinna znaleźć się na pierwszym miejscu podium, choć założony przez nią dom mody od wielu dekad prowadzą już inni projektanci. Druga myśl - Christian Dior. Francuz nie żyje od ponad pół wieku, ale pozostawione przez niego dziedzictwo nadal trwa. Trzecia myśl - Gianni Versace, czyli włoski projektant, którego historia to gotowy scenariusz na film (serial już powstał). Jednak trzy miejsca na podium nie wystarczą. Znanych projektantów mody jest dużo dużo więcej, a najlepiej, gdyby wszyscy ci, którzy znaleźli się na naszej liście mogli zmieścić się na jednym, wspólnym stopniu. Oto 28 nazwisk, które trzeba znać, czyli najbardziej znani projektanci mody.
Alexander McQueen - Brytyjczyk urodzony w Londynie, działał w latach 90. i pierwszej dekadzie XXI wieku. To on "wynalazł" spodnie biodrówki i szokował gości pokazów sylwetkami, które przypominały dzikie zwierzęta albo futurystyczne potwory. Uważany za geniusza, buntownika, dał podwaliny zupełnie nowemu podejściu do mody, w którym piękno ma więcej niż jedną definicję. Więcej o Alexandrze McQueenie przeczytasz w naszym artykule: McQueen - wizjoner, buntownik, geniusz. Do kin wchodzi biografia jednego z największych projektantów w historii mody.
Giorgio Armani - nie byłoby mody lat 80. bez Giorgio Armaniego. Włoski projektant ubrał mężczyzn w garnitury z delikatnych, prestiżowych materiałów, za to kobietom stworzył prawdziwy "power look". Szerokie ramiona żakietów to jego sprawka. Giorgio Armani do dziś uchodzi za guru elegancji, także tej bardziej casualowej.
Więcej - piękne bluzki damskie, które podkreślą twój styl
Azzedine Alaia - nazywany jest "królem dopasowania". Tunezyjski projektant miał kluczową rolę we wprowadzeniu streczu do mainstreamu. Zasłynął też wyraźnymi wzorami (np. lampart). Jego ubrania to prawdziwe rzeźby - mistrz w manipulowaniu formą kobiecej sylwetki - dodawał krągłości tam, gdzie ich nie było, spłaszczał tam, gdzie było ich za dużo.
Cristobal Balenciaga - przydomek "krawiec krawców" pasuje do niego jak ulał. Cristobal Balenciaga tworzył kolekcje z chirurgiczną precyzją i architektonicznym zacięciem. Jeden z najbardziej cenionych projektantów w historii haute couture. Dziś marka Balenciaga pod wodzą Demny Gvasalia ma zupełnie inny wizerunek, ale zachowała pierwotny cel: innowacyjność.
Calvin Klein - to on stworzył jedną z najsłynniejszych reklam w historii mody, ubierając mężczyznę w białe slipy z gumką ozdobioną napisem Calvin Klein i nic więcej. Oprócz firmowej bielizny, Amerykanin sprzedał światu pierwsze jeansy od projektanta (wcześniej uchodziły za towar tani i dla mas). Kreator męskiego seksapilu. Zajrzyj do naszego artykułu o klasykach Calvin Klein.
Markowe ubrania marki Calvin Klein znajdziesz na Avanti24.pl!
Coco Chanel - tej Pani chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Coco Chanel, a właściwie Gabrielle Chanel stworzyła jeden z najbardziej luksusowych domów mody na świecie. Jej zasługą jest uproszczenie kobiecego ubioru i wymyślenie "małej czarnej", która do dziś jest kanonem klasycznej elegancji.
Karl Lagerfeld - niemiecki projektant, który od 1983 roku sprawował funkcję dyrektora kreatywnego domu mody Chanel. Jako pierwszy designer haute couture podjął współpracę ze szwedzką sieciówką H&M. Nazywany cesarzem mody zmarł w lutym 2019 w ukochanym Paryżu. Po więcej informacji zajrzyj do naszego artykułu: Karl Lagerfeld - projektant gwiazd, który chętnie współpracował z sieciówkami.
Christian Dior - gdy w 1947 roku zaprezentował swoją pierwszą kolekcję, okrzyknięto ją mianem "New Look". Christian Dior przywrócił kobietom marzenia o pięknym i wyrafinowanym wyglądzie. Zasłynął sukniami podkreślającymi kształty (wąska talia), które obowiązkowo musiały sięgać do połowy łydki. Uwielbiał kwiaty, dlatego często umieszczał je w swoich projektach. Przeczytaj naszą recenzję londyńskiej wystawy: Christian Dior - Designer of Dreams.
Rei Kawakubo - japońska projektantka, założycielka marki Comme des garcons. Przedstawicielka dekonstrukcji w modzie, zrewolucjonizowała wyobrażenie o kształcie kobiecego ciała nadając mu za pomocą ubioru dziwne, zaskakujące formy. Jej moda nazywana jest anty-modą albo modą post-atomową. To jej zawdzięczamy poszarpane i asymetryczne ubrania, które wyglądają jak zniszczone.
Dolce&Gabbana - duet Domenico Dolce i Stefano Gabbana to esencja włoskiego stylu, który czerpie z bogactwa kulturowego całego Półwyspu Apenińskiego. Projektanci zasłynęli modą "na bogato": barokowymi zdobieniami, różnorodnością kolorów. Inspirują się sycylijskim folklorem, ale też innymi symbolami włoskiego stylu życia.
Dries Van Noten - belgijski projektant należący do słynnej "szóstki z Antwerpii". Miłość do mody wyniósł z domu: jego dziadek był krawcem, a ojciec sprzedawał ubrania. Jego moda jest awangardowa, często w stylu glamour i boho w wersji luksusowej.
Givenchy - Hubert de Givenchy ubierał dwie największe ikony mody XX wieku: Jacqueline Kennedy i Audrey Hepburn. Z aktorką nawiązał długoletnią przyjaźń po tym, jak przygotował dla niej stroje do filmu "Śniadanie u Tiffany'ego". Słynna czarna suknia z pierwszej sceny filmu wyszła właśnie spod jego ręki. Dziś w projektach Givenchy kocha się księżna Meghan, która do ślubu szła w sukni tej marki.
Gucci - włoski dom mody założony w 1921 roku przez Guccio Gucciego. Za globalny rozwój marki odpowiada jego syn Aldo Gucci. Dziś stanowisko dyrektora kreatywnego piastuje genialny Alessandro Michele, który przywrócił włoskiej marce dawną świetność. Przeczytaj o wiosennej kampanii Gucci 2019.
Hugo Boss - niemiecki projektant, który w czasie II wojny światowej produkował uniformy dla wojska. Od 1953 roku marka specjalizuje się w ubiorze męskim, a dziś jest jednym z głównych punktów odniesienia dla męskiej branży "fashion".
John Galliano - Anglik, który przez lata piastował stanowisko dyrektora domu mody Dior. Ekscentryczny i nieprzewidywalny, w stu procentach ekstrawagancki. Pierwszy w historii brytyjski designer, któremu przypadło kierownictwo francuskiego domu mody. Inspirował się historią i dalekimi podróżami. Odnowił styl Diora naprowadzając go na ścieżki młodszej klienteli.
Issey Miyake - japoński projektant mody, skupiony przede wszystkim na właściwościach materiałów i zachowaniu ubrań w ruchu. To jemu zawdzięczamy wszędobylskie plisy. Założyciel marki "pleats please".
Louis Vuitton - francuski projektant początkowo specjalizujący się w torbach podróżnych. Marka Louis Vuitton to synonim luksusowych dodatków, choć dziś co sezon prezentuje również kolekcje ubrań. Monogram "LV" to jeden z najsłynniejszych znaków towarowych na świecie.
Marc Jacobs - amerykański projektant, który w 1992 roku zasłyną pionierską kolekcją inspirowaną stylem grunge dla marki Perry Ellis. W 2010 roku "Time" umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie. Dziś tworzy pod własnym nazwiskiem, ale dużo dobrego zdziałał przede wszystkim kierując marką Louis Vuitton - zaprojektował wtedy słynną Graffiti Bag.
Martin Margiela - wszyscy go znają, ale nikt nie wie, jak wygląda. Martin Margiela nie lubi sławy w świetle reflektorów, ale to jeden z najbardziej genialnych projektantów w historii mody. Odwrócił myślenie o tym, co powinno być widać - na pierwszy plan wysunął ukrywane do tej pory szwy. Wykończenie ubioru stało się jego kluczowym elementem estetycznym, a nie tylko technicznym.
Missoni - włoski projektant Ottavio Missoni założył markę w 1953 roku. Już ponad pół wieku ich ubrania bazują na charakterystycznych wzorach w paski i zygzaki. To jeden z ostatnich, historycznych domów mody z Włoch, wciąż prowadzonych przez tę samą rodzinę. Zasłynęli modą psychodeliczną, idealnie wpisującą się w styl hippie.
TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA
Moschino - marka założona przez Franco Moschino w latach 80. Charakteryzuje się ironicznym podejściem do mody. Nie brakuje tu ikon zaczerpniętych z kultury popularnej, zabawnych napisów czy akcentów zaprzeczających luksusowemu charakterowi marki np. słynne hasło "Cheap and Chic" czy torebka w kształcie pudełka z McDonald's.
Oscar de la Renta - amerykańsko-dominikański projektant mody, który zasłynął przepięknymi sukniami koktajlowymi. Spod ołówka Oscara de la Renty wyszły również liczne kolekcje ślubne. W 2001 roku wprowadził do kolekcji buty i akcesoria. Projektant zmarł w 2014 roku.
Miuccia Prada - weteranka włoskiej mody odpowiedzialna za wizerunek niezależnej kobiety-feministki. Prada zaczynała od akcesoriów, ale dziś wyróżniają ją przede wszystkim ubrania. Nigdy nie odsłaniają zbyt dużo ciała. Prada to "kontrolowaną kobiecość" z nutą retro i dużą dawką wyrafinowania.
Ralph Lauren - amerykański projektant, który zaproponował swoim styl "country" w wersji luksusowej, czerpiąc z kultury angielskiej i amerykańskiej. U Ralpha Laurena króluje krata, motywy nawiązujące do polo i krykieta (ulubiona gra wyższych sfer), polowań i prestiżowych uczelni. Założona w 1972 roku marka dziś jest odzieżowym gigantem.
Valentino - marka założona przez Valentino Garavaniego. Słynie z luksusowych ubrań haute couture i pret-a-porter, które od ponad pół wieku definiują włoski styl. Valentino uwielbia glamour, szyk i prestiżowe tkaniny. Jego ulubiony kolor to czerwień. Valentino opracował nawet swój własny odcień czerwieni nazwanej od jego imienia "Rosso di Valentino".
Versace - marka założona przez Gianniego Versace, dziś prowadzona przez jego siostrę Donatellę. Versace to synonim przepychu i ostentacyjnego bogactwa, typowych dla mody z lat 80. Gianni Versace inspirował się rodzinną Kalabrią, gdzie odnajdywał greckie motywy jeszcze z czasów antycznych, powtarzane potem na ubraniach.
Zobacz: ubrania marki Versace w świetnych cenach na Avanti24.pl!
Yves Saint Laurent - jeden z najwybitniejszych projektantów XX wieku. Zastąpił na stanowisku dyrektora kreatywnego samego Christiana Diora, którego wcześniej był asystentem. O Saint Laurencie nakręcono już kilka filmów. To on zaprojektował słynną "Mondrian Dress", zaproponował skórzaną kurtkę w wersji luksusowej i na nowo zdefiniował kobiecą sylwetkę w latach 60.
Vivienne Westwood - brytyjska projektantka odpowiedzialna za wprowadzenie stylu punk na salony. Vivienne Westwood prowadziła w Londynie butik o nazwie "Sex", przyjaźniła się z członkami zespołu Sex Pistols, a w swoich kolekcjach regularnie promowała lateks i skórę, a także elementy metalowe: ćwieki, agrafki. Westwood uwielbia również punkową kratę, którą sama bardzo często nosi.
Ile zarabia projektant mody? Stawki uzależnione są od trybu pracy designera, kraju, a także skali i prestiżu firmy. Według portalu wynagrodzenia.pl projektant mody w Polsce zarabia średnio 466 złotych brutto. Takie stawki proponują polskie marki zatrudniające kilku projektantów do tworzenia dużych kolekcji. Mając własną markę, sami ustalamy marżę, a więc i swoje zarobki. Niektóre polskie marki (np. Elementy) w imię ekonomicznej przejrzystości otwarcie informują o narzucanych przez siebie marżach i kosztach produkcji ubrań. W przypadku niszowych marek, zarobki nie są jednak imponujące. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w luksusowych domach mody, takich jak Gucci czy Chanel. Karl Lagerfeld, który sprawował funkcję dyrektora kreatywnego domu mody Chanel zarabiał rocznie 40 milionów euro. Podobnej pensji możemy spodziewać się u Alessandro Michele, dyrektora kreatywnego Gucci, który przyniósł marce zysk liczony w miliardach.
Polska moda rozwija się coraz intensywniej, stając się ciekawą alternatywą dla ubrań z zagranicznych sieciówek. Polscy projektanci mody mogą śmiało konkurować z designerami zza granicy szczególnie w estetyce casualowe, sportowej i "urban". Są też tacy, którzy specjalizują się w modzie koktajlowej. Najbardziej znany polscy projektanci mody to: Maciej Zień, Paprocki i Brzozowski, Gosia Baczyńska, Łukasz Jemioł, Joanna Przetakiewicz (La Mania), duet MMC, duet Bizuu, Dawid Woliński, Tomasz Olejniczak, Eva Minge, Robert Kupisz, Magda Butrym, MISBHV. Jeśli jesteście ciekawi najlepszych kolekcji na wiosnę-lato 2019 od polskich projektantów zajrzyjcie do naszego artykułu: Polskie marki w natarciu. Wybieramy najlepsze kolekcje.
Zobacz - piękne spodnie damskie, które podkreślą figurę!https://zakupy.avanti24.pl/bluzki/damskie
Wszystko zaczęło się od ubrań do filmu "Amerykański Żigolak". Najbardziej znany włoski projektant mody, czyli Giorgio Armani ubrał wtedy debiutującego Richarda Gere'a. Film okazał się wielkim sukcesem, a Armani wkrótce zaprezentował swoją pierwszą własną kolekcję, która zrewolucjonizowała pojęcie o damskiej i męskiej garderobie. Interesuje Cię włoski projektant mody - Giorgio Armani? Obejrzyj nasz Klips, w którym opowiadamy jego historię.