Barbie na wózku inwalidzkim i z protezą nogi

Najsłynniejsza lalka świata obchodzi 60. urodziny. Z tej okazji Mattel wprowadza do sprzedaży Barbie na wózku inwalidzkim oraz z protezą nogi.

Barbie zadebiutowała w 1959 roku na nowojorskich targach zabawek. Zarząd Mattel nie był przekonany, że lalka odzwierciedlająca sylwetkę dorosłej kobiety odniesie sukces finansowy. Trzydziestocentymetrowa zabawka, której pomysłodawczynią była Ruth Handler, okazała się nie tylko flagowym produktem Mattel (w pierwszym roku sprzedano ponad 300 tys. egzemplarzy), ale także popkulturowym fenomenem, oskarżanym o seksizm oraz promowanie anoreksji.  

Lalka Barbie na wózku inwalidzkim ma odzwierciedlać fizyczne niepełnosprawności dzieci

11 lutego Mattel poinformowało o wprowadzeniu do sprzedaży dwóch nowych lalek Barbie. W rozmowie z Teen Vogue, wiceprezeska firmy Barbie Design przyznała, że klienci od lat domagali się Barbie na wózku inwalidzkim. Do stworzenia prototypu zabawkowego wózka inwalidzkiego firma zwróciła się do ekspertów z uniwersytetu UCLA. W pracach nad stworzeniem lalki ze sztuczną nogą pomagała 12 - letnia Jordan Reeves. Dziewczynka, która nosi protezę zasugerowała, że Barbie powinna mieć ruchomą i możliwą do zdjęcia protezę nogi. Nowe modele zabawek trafią do sprzedaży jesienią 2019 roku. 

W tym roku w kolekcji Barbie znajdą się lalki odzwierciedlające fizyczne niepełnosprawności, aby lepiej reprezentować ludzi i świat, który dzieci widzą wokół siebie. Zaangażowanie na rzecz różnorodności i integracji jest kluczowym elementem naszego procesu projektowania i jesteśmy dumni, że dzieci poznają inny wizerunek marki.

- tłumaczyła w programie Good Morning America, wiceprezeska firmy Kim Culmone.

Wiele badań wskazuje, że wygląd zabawek, którymi bawią się dzieci ma ogromny wpływ na ich samoocenę. Barbie odwierciedlająca niepełnosprawności na pewno wpłynie pozytywnie na dzieci, które będą mogły się z nią identyfikować. 

Lalka Barbie w marcu 2019 roku będzie obchodzić 60 urodziny

Na przestrzeni ostatnich lat Mattel stara się udowodnić, że Barbie to coś więcej niż biuściasta zabawka o wyidealizowanej sylwetce. Lalka wcielała się najczęściej w stereotypowe kobiece role, ale była także pierwszą kobietą, która została astronautką (cztery lata przed Neilem Armstrongiem), policjantką czy prezydentką. Od początku istnienia wykonywała ponad 150 zawodów.

Czarnoskóra i latynoska Barbie pojawiły się dopiero w roku 1980, Matell wprowadził także do amerykańskich szpitali Ellę, wzorowaną na Barbie lalkę bez włosów, która miała wspierać chorujace na raka dziewczyny. W 2015 roku na rynku pojawiła się najbardziej zróżnicowana kolekcja Barbie. 23 nowe lalki miały 14 różnych rysów twarzy, 8 kolorów skóry, 18 barw oczu i 23 kolory włosów. Po raz pierwszy Barbie zamieniła również szpilki na wygodne buty na płaskiej podeszwie. Rok później Mattel pokazał trzy nowe sylwetki zabawki. Najwięcej emocji wzbudziła oczywiście krągła wersja Barbie, która odchodziła od lansowanego przez dekady, wyidealizowanego wizerunku kobiecej figury. W najbliższym czasie Barbie pojawi się również w filmie aktorskim. Do roli kultowej lalki zatrudniono Margot Robbie.

Więcej o: