Dziękujemy, że jesteś z nami. Jeśli lubisz modę, tutaj możesz wypróbować nasz nowy newsletter >>>
Jednym z pierwszych projektantów, który popchnął modę "haute couture" w zupełnie nowym kierunku, był Yves Saint Laurent. Jego odważne projekty z lat 60. wywołały skandal i uniemożliwiły mu kontynuowanie pracy w roli dyrektora kreatywnego domu mody Dior. Z perspektywy czasu dobrze się stało, bo to właśnie młody Francuz pracując pod własną marką, zdefiniował modę drugiej połowy XX wieku. W 1967 roku stworzył kostiumy do filmu "Piękność dnia" z Catherine Deneuve w roli głównej. Ubrał ją m.in. w czarny, skórzany płaszcz wiązany w pasie, czyli przypominający trencz. Słynna aktorka została jego stałą klientką również po zakończeniu zdjęć, a płaszcz stał się jednym z ikonicznych i najbardziej znanych projektów w historii mody.
Catherine Deneuve to nie jedyna gwiazda kina, która lubowała się w skórzanych okryciach wierzchnich. Nosiła je również Brigitte Bardot, często wybierając modele w wersji lakierowanej. W latach 60. trapezowe płaszcze łączyło się z płaskimi botkami lub kozakami oraz kaszkietem. Całość miała mieć nieco futurystyczny wydźwięk, stąd lakierowana skóra i gładkie powierzchnie. Choć skóra wykorzystywana jest w produkcji odzieży od zarania dziejów, futurystyczny charakter dostrzegli w niej również reżyserowie filmu Matrix. Skórzane płaszcze są tam tak samo ważne jak bohaterowie - definiują ich buntowniczą osobowość i chęć walki ze złem.
Matrix to filmowy klasyk przełomu tysiącleci i niezwykle ważna, z punktu widzenia historii mody, produkcja. Można porównać go do wspomnianej wcześniej "Piękności dnia" albo innych kinowo-telewizyjnych obrazów, które kreowały modę: "Dziki" (1953), "Amerykański żygolak" (1980), czy chociażby jeszcze bardziej współczesny "Seks w wielkim mieście". W tym ostatnim Carrie Bradshaw również występowała w skórzanym płaszczu (w pięknym, jasnobrązowym odcieniu!). Stylizacja amerykańskiej aktorki idealnie odzwierciedla minimalizm tamtej epoki. Oprócz płaszcza, Carrie ma na sobie tylko krótki top bez ramiączek i czarne spodnie odsłaniające brzuch.
Dziś, wraz z powrotem trendów z lat 90. i pierwszych lat 2000. wróciły również skórzane płaszcze. W jesienno-zimowej kolekcji 2018/2019 prezentowała je m.in. marka Hermes, a na lato 2019 proponuje je Balenciaga. Wybór fasonów jest naprawdę szeroki: od krótkich z kieszeniami i kołnierzykiem w stylu Catherine Deneuve, przez czarne i dopasowane w stylu Matrixa, aż po jasno- i ciemnobrązowe, które widzieliśmy w kultowych, amerykańskich serialach.
Gdzie kupić modne skórzane płaszcze? Bardzo stylowy model znajdziesz w kolekcji Reserved (wykonany z imitacji skóry). Płaszczy o klasycznym kroju i z prawdziwej skóry szukaj w ofercie Wittchen i Ochnik. Model w brązie proponuje hiszpańska "sieciówka" Mango, a płaszcz w modny wzór zwierzęcy widzieliśmy w kolekcji polskiej marki Huzior (dostępna np. na platformie Pakamera.pl). Z czym łączyć skórzany płaszcz, by wyglądać "na czasie"? Najlepiej z ciekawą spódnicą i kozakami na słupku, ale świetnie pasować będzie również do klasycznych jeansów i niskich botków.
Poniżej lista produktów, dzięki którym stworzysz podobne stylizacje.