Według danych UNECE na 2018 rok statystyczny Polak kupował nawet o 60 proc. ubrań więcej, niż miało to miejsce w 2000 roku. Połowa z tych ubrań, czyli około 13 mld ton, trafia na wysypisko śmieci. W ostatnim czasie mówi się też coraz więcej o negatywnym oddziaływaniu branży modowej na środowisko. Nagłaśnianie tych informacji sprawiło, że konsument stał się bardziej świadomy. Polacy szukają alternatyw dla tradycyjnych zakupów w sieciówkach, coraz większą popularnością cieszą się sklepy z ubraniami vintage, second-handy, oraz platformy sprzedażowe z ubraniami z drugiej ręki. Kolejną z takich opcji jest wypożyczalnia ubrań, taka jak E-Garderobe, którą miałam okazję odwiedzić. Koncept ten ma wiele plusów, od kwestii finansowych, aż po ekologiczne.
Inspiracją do stworzenia wypożyczalni ubrań był podobny projekt, który od lat świetnie prosperuje w Stanach. Karina Sobis, CEO E-Garderobe, zobaczyła w nim potencjał i stwierdziła, że coś takiego mogłoby sprawdzić się w Polsce.
W Stanach nazywa się to "Rent The Runway". Tam rozwinęło się to do tego stopnia, że można wypożyczyć wszystko, nawet dresy. Dzięki temu nie mamy pełnej szafy ubrań, które założymy raz czy dwa razy.
- mówi Karina Sobis.
Początki nie były łatwe. Mało znane w Polsce wypożyczanie ubrań wzbudzało emocje. Jak w przypadku każdej nowości, potrzeba było czasu, aby system zdobył zaufanie klientek.
Początkowy etap to była edukacja. Kiedy system wypożyczania ubrań był w Polsce nowy, panie miały sporo wątpliwości. Musiałyśmy przekonać je, że sukienki, które mamy w ofercie, wyglądają jak nowe i nie ma na nich żadnych śladów użytkowania. Wszystkie ubrania po wypożyczeniu są też starannie dezynfekowane i czyszczone w pralni, w której używa się wyłącznie ekologicznych środków"
- opisuje Karina Sobis.
Nasza baza klientów się poszerza i klientek jest coraz więcej. Na początku obawiałyśmy się okresu pandemii, ale okazało się, że właśnie wtedy panie zaczęły bardziej zwracać uwagę na to, co kupują. Coraz więcej osób zwraca też uwagę na ekologię.
- opowiada Magda, która w E-Garderobe zajmuje się logistyką.
Do E-Garderobe zgłaszają się kobiety z całej Polski. Wypożyczalnia działa zarówno online, jak i stacjonarnie. Panie z Warszawy często przychodzą do showroomu, żeby zobaczyć kreacje na żywo, jednak opcja przymiarki jest możliwa również z domu. Na stronie możesz wybrać do trzech sukienek, przymierzyć, a następnie zamówić przez wypożyczalnię kuriera i oddać te, które nie pasują.
Mamy też w naszym zespole profesjonalną stylistkę, z którą można się wcześniej umówić i dobrać idealną kreację. Ta usługa jest u nas bezpłatna. Nasze klientki korzystają z tej opcji bardzo często
- mówi Magda.
Oprócz jednorazowych wypożyczeń E-Garderobe oferuje też abonamenty, które działają podobnie do subskrypcji Netflixa. Przykładowo, płacimy 150 złotych miesięcznie, a w ramach tego możemy wypożyczyć 2 sukienki na 4 lub 7 dni. Za 250 złotych możemy wybrać 5 sukienek, natomiast za 300 złotych możemy wypożyczyć 10 sukienek w miesiącu. W cenę wliczone jest też do 4 darmowych przesyłek i zwrotów. Z abonamentu można zrezygnować w dowolnej chwili. Dostępne są również pakiety: panieński, druhny i wesele. Daje on możliwość wypożyczenia kilku sukienek na daną okazję w dobrej cenie.
Asortyment w wypożyczalni jest odświeżany co sezon. Znajdziecie w nim zarówno ubrania z metką światowych domów mody, jak i od polskich projektantów. Jest tutaj też sporo propozycji od mniej znanych w Polsce projektantów z Australii, co daje nam pewność, że sukienka, którą wybierzemy, będzie unikatowa. W showroomie w Warszawie macie spory wybór, jednak większość jest dostępna na stronie internetowej. Wszystkie ubrania, które znajdziecie w wypożyczalni, są ubezpieczone. W razie jakichkolwiek zniszczeń nie grożą wam żadne dodatkowe opłaty.
Kwiaty to wzór, który króluje w sezonie weselnym. Mnie bardzo spodobała się zwiewna sukienka maxi, polskiej marki Tova, z delikatnego szyfonu. Pięknie podkreśla sylwetkę, a do tego jest niesamowicie wygodna. Na wesele sprawdzi się też sukienka z gorsetową górą i rozkloszowanym dołem. Przymierzyłam podobny fason, ale w grafitowym kolorze i wyszywany koralikami.
Podczas wizyty w showroomie odkryłam kolejny plus. Dzięki temu, że ubrania pożyczamy, a nie kupujemy, mamy możliwość założenia rzeczy, które nie są do końca w naszym stylu i po które byśmy nie sięgnęły w sklepie. Pozwala to nam odkryć nowe fasony i daje pole do zabawy modą.
W wypożyczalni znajdziecie spory wybór sukienek na ślub cywilny, czy zwiewnych sukienek na ślub na plaży. Moją faworytką została sukienka o długości midi, z marszczeniem w okolicy bioder i lejącym dekoltem na plecach. Pięknie podkreśla kobiece kształty.
W asortymencie E-Garderobe znajdziecie też biżuterię i torebki.
W Polsce funkcjonuje kilka wypożyczalni sukienek. Poniżej znajdziesz adresy niektórych z nich: