Jak pogrubić włosy? Nadaj im objętości prostymi sposobami

Angelika Sobańska/DZ
10.07.2020 13:05
jak pogrubić włosy

jak pogrubić włosy (fot. shutterstock)

Masz cienkie włosy, którym brakuje objętości? Jest aż kilka sposobów na to, aby były grubsze i gęstsze. Wystaczy sięgnąć pod odpowiednie specyfiki i dbać o dobrą pielęgnację. Sprawdź nasze porady, jak pogrubić włosy!

Co zrobić, aby pogrubić włosy? Sięgnij po hennę

Jednym z najskuteczniejszych sposobów i odpowiedzią na pytanie, jak pogrubić włosy jest hennowanie, czyli zastosowanie barwiącego proszku na włosy. To oczywiście skutkuje zmianą koloru, ale nie musi to być zbyt widoczne. Dobranie odpowiedniej henny o odcieniu podobnym do twojego naturalnego może nawet sprawić, że będzie on ładnie podkreślony. Tradycyjny proszek tego typu to dobry wybór dla szatynek i brunetek. Blondynki mogą sięgnąć po cassię, która określana jest jako "bezbarwna henna". Dlaczego warto stosować hennę do pogrubienia włosów? Wnika ona w strukturę włosa i łączy się z keratyną, czyli naturalnym budulcem kosmyków. W ten sposób włos staje się grubszy, a także mocniejszy. Hennowanie można stosować wielokrotnie, aż do osiągnięcia zadowalającego nas efektu. Warto zwracać uwagę na skład henny, którą kupujemy w sklepie - unikaj tych z chemicznymi dodatkami.

 

Jak pogrubić włosy? Proteiny

Kolejna metoda to pielęgnacja włosów proteinami. Są to białka, które uzupełniają strukturę kosmyków, dzięki czemu właśnie stają się one grubsze, bo są też po prostu zdrowsze. To dobry wybór jeśli masz cienkie włosy i chcesz je pogrubić, ale również wtedy, gdy są one zniszczone np. niewłaściwą pielęgnacją i złymi nawykami. Jak pogrubić włosy za pomocą protein? Znajdziesz je w odżywkach, szamponach oraz maskach. Najbardziej znana jest keratyna, która świetnie sprawdzi się w pielęgnacji "od czasu do czasu" - np. w masce, maksymalnie 3 razy w tygodniu. Ten rodzaj proteiny ma silne działanie, dlatego przesadzenie z ilością kosmetyku może doprowadzić do przeproteinowania, którego efekt to suche i zniszczone włosy. Jedwab to kolejny rodzaj protein pomagający pogrubić cienkie włosy. Ma delikatniejsze działanie, dlatego nie trzeba tak bardzo obawiać się ewentualnych skutków ubocznych. 

Zobacz też: Jak dbać o cienkie włosy? Porady dotyczące codziennej pielęgnacji

Jak pogrubić włosy naturalnie - olejowanie

jak pogrubić włosyjak pogrubić włosy fot. shutterstock

Kolejny sposób na pogrubienie włosów to dość znana metoda pielęgnacyjna, którą być może stosuje niejedna z was. W celu zwiększenia grubości kosmyków warto sięgnąć po oleje należące do tłuszczy nasyconych, czyli m.in olej kokosowy oraz masło shea. Składniki w nich zawarte wnikną wgłąb kosmyków, zwiększając ich grubość. Skuteczność tej metody zależy jednak od rodzaju włosów - nie w przypadku każdych się sprawdzi, dlatego jeśli nie robiłaś tego wcześniej, warto wypróbować olej najpierw na niewielkim paśmie. Jak pogrubić włosy za pomocą olejowania? Najlepsze efekty osiągniesz, gdy nałożysz olej na suche włosy na całą noc, a rano spłuczesz i umyjesz. Jeśli chcesz osiągnąć faktyczne pogrubienie włosów, stosuj tę metodę w miarę regularnie.

Cienkie włosy jak pogrubić - o czym jeszcze pamiętać?

Oczywiście efekty powyższych metod zależą od całościowej pielęgnacji naszych włosów. Samo zastosowanie henny lub olejowania może nie pomóc pogrubić włosów, jeśli robimy inne błędy pielęgnacyjne, co prowadzi czasem do zniszczenia skutków zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawa to oczywiście codzienne mycie włosów, czyli wybór szamponów. Najlepiej unikać preparatów, w których składzie jest SLS i SLES, czyli najmocniejsze detergenty. Lepiej sięgnąć po naturalne kosmetyki, w których znajdziesz takie detergenty jak Betaine oraz Glucoside. Szampon z SLS można stosować jednak np. raz na 2 tygodnie, aby dokładniej umyć skórę głowy. Ważna jest też odpowiednia technika mycia, czyli przede wszystkim unikanie mocnego szorowania skóry głowy, bo naruszona zostaje strukturę kosmyków - w efekcie łatwiej się łamią. Z tego też powodu proste włosy trzeba rozczesywać na sucho. Podstawą jest również m.in. stosowanie odżywek, ochrona włosów przed słońcem latem, a także unikanie urządzeń wytwarzających gorącą temperaturę. W ten sposób twoje włosy będą zdrowsze, a problem jak pogrubić włosy, będzie dla ciebie przeszłością.

Więcej o: