Jak dbać o cienkie włosy? Porady dotyczące codziennej pielęgnacji

Angelika Sobańska
01.07.2020 13:19
jak dbać o cienkie włosy

jak dbać o cienkie włosy (fot. shutterstock)

Cienkie włosy to dość częsty problem kobiet. Takie kosmyki niejednokrotnie są oklapnięte, łamią się, wypadają, a czasem jest ich mało. Jak dbać o cienkie włosy, aby były zdrowsze i lepiej wyglądały? Sprawdź kilka naszych rad.

Wiele kobiet marzy o gęstych, mocnych włosach, które pięknie wyglądają i dobrze się układają. Niestety duża liczba pań zmaga się z cienkimi kosmykami - czasem jest ich mało, innym razem brakuje im objętości lub są nie są dość grube. Jeśli masz właśnie takie włosy to nie martw się - są sposoby na to, aby poprawić ich wygląd i kondycję! Ważne jest stosowanie się do kilku zasad pielęgnacji. Zobacz jak dbać o cienkie włosy!

Jak dbać o cienkie włosy - mycie

Oczywiście każdy wie, że mycie włosów to podstawa, ale istotne są tutaj kwestie takie jak:

 • odpowiedni sposób mycia
 • czym myjemy
 • osuszanie

Jeśli chodzi o samą czynność mycia włosów to warto to robić głową w dół nad wanną - wtedy łatwiej dostać się do skóry głowy (bo to przecież ją głównie myjemy) niż np. w pozycji stojącej pod prysznicem. Zamiast nakładać szampon bezpośrednio na włosy, zmieszaj go z wodą i właśnie taką mieszanką polej głowę. Jaki szampon wybrać jeśli chcesz dbać o cienkie włosy? To tak naprawdę zależy co lubią twoje kosmyki - zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie szamponów z łagodnymi detergentami (np. z rodzaju Betaine czy Glucoside) i raz na jakiś czas sięganie po mocniejsze, czyli z SLS, SLES lub SCS, ALS itp. Możesz też wypróbować metody no poo, czyli spróbować użyć naturalnych zamienników szamponów np. ziół. Po umyciu wiele z nas zawija włosy w ręcznik - to niestety nie jest dobra praktyka, szczególnie jeśli zastanawiasz się jak dbać o cienkie przetłuszczające się włosy. Lepiej osusz włosy w papierowy ręcznik, wtedy nie będą obciekać.

Pielęgnacja cienkich włosów: rozczesywanie

Kolejny krok w podstawowej pielęgnacji włosów to codzienne czesanie i to 2 razy dziennie. Nie każdy wie, że do każdego rodzaju włosów powinno się dobrać odpowiednią szczotkę. Jako właścicielka cienkich, rzadkich kosmyków powinnaś zdecydować się na szczotkę z naturalnym włosiem, najlepiej z dzika. Taki rodzaj jest delikatny dla włosów, które będą mniej się łamać i niszczyć podczas szczotkowania. Dobrze dobrać również mniejszej wielkości szczotkę niż dużą.

jak dbać o włosyjak dbać o włosy fot. shutterstock

Wśród zasad mówiących o tym jak dbać o cienkie włosy trzeba wymienić też kwestię rozczesywania, szczególnie po myciu. Nie powinno się czesać prostych włosów gdy są mokre - wtedy łatwiej się rozciągają i w rezultacie łamią lub wypadają. Rozczesuj je dopiero po wysuszeniu albo gdy masz nałożoną odżywkę na włosy. Oczywiście, dla ułatwienia tego zadania - dobrze wyszczotkuj włosy jeszcze przed umyciem. Ewentualnie można rozczesać mokre włosy ale tylko grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami. Odwrotnie jest w przypadku gdy chcesz odpowiednio zadbać o cienkie kręcone włosy - szczotkuj je tylko na mokro!

Zobacz też: Prawidłowe szczotkowanie włosów - kilka zasad, które warto znać, aby cieszyć się zdrowszymi kosmykami

Jak dbać o włosy cienkie i delikatne? 

Dbanie o cienkie włosy, tak aby były mocniejsze, zdrowsze i bardziej gęstsze często wiąże się z potrzebą sięgnięcia po dodatkowe metody pielęgnacji. Jak dbać o cienkie włosy?

 • Pierwsza metoda to sięgnięcie po proteiny, które są niezwykle ważne w pielęgnacji, bo to m.in. dzięki nim włosy są gęste. Bez obaw możesz wybrać odżywkę lub szampon z proteinami roślinnymi (kukurydziane, ryżowe itp.), które można stosować codziennie. Ostrożniej trzeba sięgać po produkty z keratyną, bo łatwo przesadzić z pielęgnacją i doprowadzić do przeproteinowania (jak wiadomo, co za dużo to nie zdrowo!).
 • Obok protein, ważne są także aminokwasy. Szczególnie warto sięgnąć po L-cysteinę, która dodaje objętości włosom, pogrubia je i nadaje blasku. To biały proszek, który trzeba wymieszać z innym produktem do pielęgnacji włosów np. szamponem lub odżywką, ale lepiej żeby były już bez protein. Niezwykle ważne są tu proporcje - na 50 ml zastosuj 1 - 2 gramy l-cysteiny. Zbyt duża ilość może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. 
 • Jak dbać o włosy cienkie i rzadkie? Warto stosować wcierki. Te kosmetyki to świetny sposób na szybszy porost włosów, a co najważniejsze - na powstanie nowych kosmyków, czyli tzw. baby hair, a więc w rezultacie ich zagęszczenie. Wcierając takie produkty we włosy robisz masaż skóry głowy co samo w sobie ma wiele pozytywnych aspektów - m.in. poprawienie krążenia, wzmocnienie cebulek, ograniczenie wypadania kosmyków. 

Zobacz też: Trendy 2020: żelki na włosy - smaczna nowość, która zadba o zdrowie włosów. Jak to działa?

jak dbać o cienkie włosyjak dbać o cienkie włosy fot. shutterstock

Jak dbać o cienkie włosy - o czym jeszcze pamiętać

Zastanawiasz się jak jeszcze zadbać o cienkie włosy? Na pewno warto zerwać ze starymi szkodliwymi nawykami i nauczyć się nowych. 

 • zaplatanie włosów w warkocz do spania - szczególnie gdy chcesz dobrze dbać o długie cienkie włosy; nie splączą się tak bardzo i łatwiej je rozczeszesz
 • unikaj urządzeń, które szkodzą włosom - lokówki, prostownicy, a także ogranicz użycie suszarki
 • dbaj o końcówki - regularnie je przycinaj i stosuj serum na końcówki lub oleje
 • pamiętaj o dbaniu o cienkie włosy latem i ochronie przed promieniami słonecznymi - stosuj specjalne kosmetyki
 • uważaj na gruboziarniste, silnie ścierające peelingi do skóry głowy - mogą okazać się za mocne na twoje cienkie włosy i zwiększyć wypadanie, spróbuj czegoś delikatnego np. drobnoziarnisty cukier i obserwuj jak reagują kosmyki
Więcej o: