Krótki przewodnik po aparatach fotograficznych

Nawet jeśli obce są Ci matryce, piksele i lustrzanki, a o miliamperogodzinach słyszysz po raz pierwszy, kupno aparatu fotograficznego nie musi być koszmarem. Gdy odpowiesz sobie na pytania postawione w tym tekście, decyzja dotycząca wyboru aparatu będzie dużo łatwiejsza.

www.olympus.pl

Olympus ACE/1958 fot.olympus.pl

Aparat kompaktowy czy cyfrowa lustrzanka?

Rodzaj aparatu fotograficznego powinien zostać dostosowany do stopnia zaawansowania osoby, która będzie go wykorzystywała. Jeśli fotografią nie zajmujesz się zawodowo, aparat kompaktowy w pełni zaspokoi Twoje potrzeby. Cechują go niewielkie rozmiary i prosta obsługa. W jednej zwartej obudowie znajduje się gotowy do użycia aparat, bez konieczności kompletowania dodatkowego wyposażenia.

Cyfrowe lustrzanki, to aparaty przeznaczone dla osób posiadających doświadczenie w fotografii. Ich budowa jest skomplikowana i pełną funkcjonalność osiągają w połączeniu z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak obiektyw, czy lampa błyskowa.

www.agito.pl

1. Kodak EasyShare Z712 IS (od lewej) 2. Nikon D40 - AGITO.PL

Co to jest matryca?

Bez matrycy nie byłoby fotografii cyfrowej, dlatego pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę jest jej wielkość. Analogowe aparaty fotograficzne rejestrują obraz na klatce negatywu. Jej odpowiednikiem w aparatach cyfrowych jest matryca. Podstawowym parametrem matrycy jest rozdzielczość, czyli ilość pikseli (najmniejszych fragmentów obrazu), jakie można na niej zapisać. Na zdjęciu wykonanym aparatem o wyższej rozdzielczości zapisanych będzie więcej szczegółów, a w związku z tym obraz będzie bardziej ostry i wyraźny.

Jeżeli chcesz drukować zdjęcia musisz pamiętać, że jakość odbitek zależy od liczby pikseli. Przykładowo, do wykonania odbitek 10 x 25 cm wystarczy najpopularniejsza matryca 7 megapikseli. Większa matryca oznacza wzrost ceny aparatu, więc przed zakupem określmy swoje potrzeby, żeby niepotrzebnie nie przepłacić.

Jaki wybrać obiektyw?

Obok matrycy, najważniejszą częścią aparatu jest obiektyw. Jakość obiektywu i jego parametry techniczne mają duży wpływ na jakość wykonanych zdjęć. Wybieraj produkty renomowanych firm, będących gwarancją dobrej jakości. Jeżeli decydujesz się na zakup zwróć uwagę na dwa parametry opisujące obiektyw: zbliżenie optyczne (zoom) i jasność obiektywu.

Najbardziej popularne są aparaty z zoomem 3-krotnym, który wystarczy do zrobienia zdjęcia obiektowi oddalonemu o około 20 metrów. Aparat cyfrowy z takim zoomem ma poręczny kształt i niewielkie wymiary.

Istnieje również duża grupa aparatów z tzw. superzoomem, czyli zbliżeniem od 8x do 12x, które mogą konkurować z amatorskimi lustrzankami. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które pasjonują się fotografią, ale nie chcą inwestować w lustrzankę i dodatkowe obiektywy.

Bardzo ważnym parametrem jest jasność obiektywu. Opisuje się ją jako dwie skrajne wartości, odpowiednie dla skrajnych położeń obiektywu. Na przykład dla ogniskowej 36-432 mm jasność obiektywu może wynosić f/2,8 - f/3,3. Im niższa wartość jasności, tym wyższa jasność obiektywu i większe możliwości fotografowania w różnych warunkach oświetleniowych. Warto przy tym zauważyć, że przy dużych zbliżeniach jasność zmniejsza się. Dlatego przed zakupem aparatu zastanówmy się, czy jest nam potrzebny duży zoom. Może warto pozostać przy mniejszym, dzięki czemu zyskamy na jakości zdjęć.

Ile zdjęć może się zmieścić na karcie pamięci?

Ponieważ w fotografii cyfrowej nie używamy filmu, potrzebny jest nośnik, na którym zapiszemy zrobione zdjęcia. Służą do tego odpowiednie karty pamięci. Ich zaletą jest możliwość wielokrotnego zapisu i kasowania danych. Obniża to zdecydowanie, w porównaniu z analogowymi aparatami fotograficznymi koszty wykonania zdjęć. Po zapełnieniu karty, zdjęcia można przenieść do komputera lub zrobić odbitki w punkcie fotograficznym.

Karty pamięci różnią się od siebie pojemnością i rodzajem. Im większa pojemność karty (określana w megabajtach), tym więcej zdjęć można zrobić i przechowywać. Pamiętaj, że karty będące w standardowym wyposażeniu aparatu pozwalają na zrobienie tylko kilku zdjęć, dlatego warto od razu pomyśleć o zakupie odpowiedniej karty. Przykładowo, dla aparatu o rozdzielczości matrycy 6 megapikseli, warto kupić kartę 1 GB, na której możemy zapisać około 300 zdjęć w maksymalnej rozdzielczości.

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów kart pamięci, różniących się kształtem i parametrami technicznymi (pojemność, szybkość zapisu danych). Obecnie występują następujące typy kart pamięci:

MultiMedia-Card (MMC), SecuriteDigital (SD), Memory Stick (MS) Memory Stick Duo, Memory Stick Pro Duo, Memory Stick Pro, CompactFlash (CF), SmartMedia (SM), MicroDrive oraz xD. Do konkretnego aparatu można zastosować tylko taki rodzaj karty pamięci, jaki wskazał producent.

Ze względów ekonomicznych polecamy wybieranie aparatów obsługujących karty SecureDigital, które charakteryzują się bardzo przystępną ceną, oferując jednocześnie niewielkie rozmiary i dobre prędkości zapisu oraz odczytu danych.

www.agito.pl

KARTA PAMIĘCI - SanDisk MemoryStick Pro DUO 512MB - Cena: 67.00 zł - AGITO.PL

Jakie filmy można kręcić za pomocą aparatu?

Układ optyczny aparatu cyfrowego jest tak skonstruowany, żeby rejestrować nieruchome obrazy, a nie sekwencje filmowe. Stąd też jakość nagrań aparatem nigdy nie będzie tak dobra, jak tych uzyskanych za pomocą kamery cyfrowej. Nie ma też możliwości zmiany zbliżenia obrazu podczas nagrywania.

Niemniej jednak, możliwość rejestrowania krótkich sekwencji filmowych istnieje, a rozdzielczość takich filmów rzędu 640 x 480 pikseli (najczęściej spotykana) pozwala na wyświetlenie ich na ekranie telewizora lub komputera.

Czas jednego filmu ograniczony jest zazwyczaj do 10 minut lub uzależniony od pojemności karty pamięci zainstalowanej w aparacie.

Na jaką lampę błyskową się zdecydować?

W aparatach cyfrowych są dwa rodzaje lamp błyskowych, zainstalowane w obudowie aparatu i zewnętrzne, montowane na specjalnej stopce. Większość aparatów cyfrowych posiada wbudowaną lampę błyskową. Średni zasięg wbudowanej lampy błyskowej to ok. 5 metrów.

Droższe, zaawansowane modele cyfrowych kompaktów oraz cyfrowe lustrzanki, umożliwiają podłączenie dodatkowej lampy błyskowej na tzw. gorącej stopce. To duże udogodnienie, zwłaszcza, że posiadają daleko większe możliwości w porównaniu do ich zintegrowanych odpowiedników. Dają możliwość zmiany kąta ustawienia lampy, co nie jest możliwe w przypadku aparatów z wbudowanymi lampami, i operowania dużo lepszym światłem odbitym.

Jakie zasilanie aparatu jest najlepsze?

Na rynku dostępne są modele aparatów wyposażone w akumulatorki dedykowane przez producentów do konkretnych modeli "cyfrówek", jak i zasilane z baterii typu AA (popularne "paluszki").

Zalety akumulatorów to niewielka waga i małe rozmiary. Na korzyść baterii AA przemawia to, że są dostępne w większości sklepów. Po ich wyczerpaniu, wystarczy kupić kolejny zestaw w najbliższym kiosku lub sklepie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób sporadycznie korzystających z aparatu. Jednak przy jego częstym używaniu, lepszym wyjściem będzie zakup akumulatorków AA z ładowarką. Pozwoli to na obniżenie kosztów użytkowania aparatu.

Pamiętajmy, że częste używanie lampy błyskowej, jak również częste włączanie i wyłączanie aparatu powoduje znacznie szybsze wyczerpywanie się akumulatorów. Dlatego najlepiej wybierać akumulatory o jak największej pojemności (mierzonej w mAh - miliamperogodzinach). Polecamy takie o pojemności co najmniej 2100 mAh. Zapewnią one długą pracę aparatu pomiędzy kolejnymi ładowaniami.

www.agito.pl

Case Logic DCB66 - CENA - 72 zł - AGITO.PL

Czy akcesoria są niezbędne?

Na pewno niezbędny będzie odpowiedni pokrowiec lub torba na aparat. Będzie chronić nasz sprzęt podczas transportu i pozwoli przenosić razem z aparatem dodatkowe akcesoria, np. kartę pamięci, zapasowy akumulator, obiektyw itp. Wybór w tym przypadku jest ogromny, od najprostszych pokrowców tylko na aparat, do sporych rozmiarów toreb z wodoodpornych materiałów. To, jakie rozwiązanie wybierzemy zależy od naszych potrzeb.

Podczas fotografowania zdarza się, że zabrudzimy obiektyw, czy ekran aparatu. Do czyszczenia tych elementów przydatna będzie specjalna, przeznaczoną jedynie do tego celu ściereczka z miękkiego materiału. Dzięki niej usuniemy zanieczyszczenia, nie rysując przy tym obiektywu lub ekranu. Czasami przydatne może okazać się sprężone powietrze, zwłaszcza podczas fotografowania na plaży, gdzie ławo zanieczyścić piaskiem zakamarki aparatu.

Jeżeli myślisz o fotografowaniu z większych odległości lub częstym wykonywaniu zdjęć portretowych, przydać się może statyw. Pozwoli na wykonywanie ostrych i nieporuszonych zdjęć nawet na nierównym podłożu, czy w niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Podczas wybierania odpowiedniego statywu zwróć uwagę na jego wielkość i wagę, a także na możliwości składania.

www.agito.pl

Dziękujemy ekspertom Agito.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.