Przetłuszczające się włosy: jakie są przyczyny i jak z tym walczyć

O nadmiernie przetłuszczających się włosach mówimy, gdy wymagają codziennego mycia - w skrajnych przypadkach nawet co kilka godzin. Problem ten, choć ma naturę głównie estetyczną, bagatelizowany może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Tendencja skóry głowy do zwiększonej produkcji sebum prowadzi często do łojotoku, łupieżu, a nawet wypadania włosów. Jak walczyć z tym problemem?
Dlaczego przetluszczają się wlosy Dlaczego przetluszczają się wlosy Shutterstock

Dlaczego przetłuszczają się włosy?

Przyczyn nadmiernego przetłuszczania się włosów jest kilka. Nie zawsze dają się określić jednoznacznie, ponieważ mogą występować równolegle. Ustalenie głównej przyczyny ma ogromne znaczenie dla obrania właściwego kierunku terapii. Za nadmierną produkcję łoju najczęściej odpowiadają: predyspozycje genetyczne, wiek, stan zdrowia i gospodarka hormonalna. Zespół tych czynników w bardzo dużym stopniu wpływa na intensywność produkcji łoju.

1. Gospodarka hormonalna zmienia się wraz z wiekiem. Jest uzależniona od kondycji zdrowotnej organizmu i odwrotnie. Częstym przejawem "burzy" hormonalnej okresu dorastania są właśnie nadmiernie przetłuszczające się włosy. Podobny problem może dotyczyć kobiet w okresie menopauzy, a czasami ciężarnych (zwiększona ilość prolaktyny), kiedy to pojawiają się gwałtowne dla organizmu wahania hormonów. Istotny wpływ na wzmożoną aktywność łojotokową mają też zaburzenia hormonalne - nadmiar męskich hormonów (androgenów) oraz nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy i nadnerczy.

2. Nie bez znaczenia pozostaje tu stan zdrowia i poziom odporności. Organizm może zamanifestować swoje osłabienie na skutek choroby, infekcji czy zażywanych leków, powodując, że skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza.

3. Na kondycję włosów wpływać też mogą używki i dieta. Pokarmy bogate w tłuszcze oraz częste sięganie po używki takie, jak kawa, herbata, alkohol i papierosy pobudzają skórę głowy do produkcji zwiększonej ilości łoju. Niekorzystna jest również dieta, w której występuje deficyt witamin z grupy B oraz cynku. Witaminy te oraz pierwiastek zapewniają prawidłowe funkcjonowanie skóry, w tym skóry głowy, wpływając jednocześnie na stan i kondycję włosów. Sytuacji nie poprawią ciągły stres.

4. Czasami przyczyna jest prozaiczna, czyli niewłaściwa pielęgnacja. Dotyczy ona zarówno stosowanych kosmetyków, metod stylizacji, jak i czynności higienicznych. Osoby ze skłonnością do przetłuszczania się włosów powinny ograniczać stosowanie kosmetyków ułatwiających stylizację i obciążających włosy. Niewskazane jest również mycie włosów w bardzo ciepłej wodzie oraz suszenie ich gorącym powietrzem.

Suplementy diety na przetłuszczające się włosy Suplementy diety na przetłuszczające się włosy Shutterstocvk

Suplementy diety i witaminy

Jeśli o kondycji skóry głowy i włosów decydują geny, możemy złagodzić dolegliwości, unikając czynników pobudzających produkcję sebum. Właściwa dieta i odpowiednia pielęgnacja okazują się wystarczające w większości przypadków. Warto też sięgnąć po suplementy diety dostępne w aptekach.

Preparaty te powinny zawierać przede wszystkim witaminy z grupy B, witaminy A, C i E, pierwiastki: cynk, jod, żelazo, wyciągi ze skrzypu polnego i pokrzywy oraz aminokwas L-cysteinę. Aby zminimalizować negatywne skutki stresu, należy unikać jego "zajadania", a do diety włączyć suplementację magnezem. W sytuacji, gdy podejrzewamy, że za nadmiar tłuszczu na naszej głowie odpowiedzialne są hormony, najlepiej udać się po poradę do endokrynologa. Tylko lekarz będzie w stanie postawić właściwą diagnozę i zaordynować najlepszą terapię.

Jak pielęgnować przetłuszczająće się włosy Jak pielęgnować przetłuszczająće się włosy Shutterstock

Jak i czym pielęgnować przetłuszczające się włosy

Odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna dla zachowania równowagi lipidowej skóry głowy w każdym przypadku, niezależnie od przyczyny i stosowanej terapii. Należy unikać obciążania włosów nadmierną ilością kosmetyków i metodami stylizacji na gorąco.

Mycie włosów powinno odbywać się tak często, jak tego wymagają. Do tego celu najlepiej używać delikatnych szamponów o małej zawartości detergentów i neutralnym dla skóry odczynie PH. Kosmetyki dla włosów przetłuszczających nie powinny zawierać silikonów, parabenów oraz laurylosiarczanu sodu. Substancje te wpływają negatywnie na skórę głowy. Mogą ją podrażniać i pobudzać gruczoły łojowe do zwiększonej aktywności.

Ważna jest również sama technika mycia głowy. Zbyt agresywne pocieranie skóry w trakcie mycia lub ręcznikiem ma niekorzystny wpływ na jej kondycję i zwiększa ilość produkowanego sebum. Przetłuszczone włosy wymagają, by czynność mycia była powtórzona. Każdorazowo, gdy myjemy głowę, po dokładnym spłukaniu pierwszej porcji szamponu i zanieczyszczeń, należy nałożyć kolejną i ponownie spienić.

Pracę gruczołów łojowych pobudza również wysoka temperatura, stąd włosy należy płukać letnią wodą, a suszarkę ustawiać na chłodny nawiew powietrza. Pomocne w pielęgnacji będą szampony, zawierające substancje o właściwościach seboregulujących, antybakteryjnych i łagodzących. Wśród nich znajdziemy wyciągi ziołowe z pokrzywy, szałwii, chmielu, czarnej rzepy, rumianku i łopianu.

Składniki szamponów, które przywrócą równowagę skórze tłustej, dotkniętej dodatkowo łupieżem, to między innymi: siarka, siarczek selenu, kwas salicylowy, pirytionian cynku, ketokonazol. Odpowiednia pielęgnacja przetłuszczających się włosów obejmuje również ich czesanie. Używając szczotki, należy pamiętać, że za każdym jej pociągnięciem, rozprowadzamy nagromadzone w skórze głowy sebum po całej długości włosów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.