Oto najskuteczniejsza dieta. Nie trzeba rezygnować z tłuszczu. Co można jeść?

Ostatnie badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców wykazały, że dieta śródziemnomorska niesie za sobą więcej korzyści niż dieta nisko i beztłuszczowa - pomaga skutecznie obniżyć wagę i zmniejsza ryzyko chorób sercowo - naczyniowych. Co jeść?
Oliwa z Włoch jest elementem diety śródziemnomorskiej Oliwa z Włoch jest elementem diety śródziemnomorskiej Shutterstock.com

Dieta śródziemnomorska składa się z ryb, warzyw, roślin strączkowych

Badanie trwało 5 lat i brało w nim udział prawie 7,5 tys. osób w wieku od 55 do 90 lat. Około 90 proc. badanych miało problemy z nadwagą, cukrzycą, ciśnieniem lub  zbyt wysokim cholesterolem. Badani podzieleni zostali na 3 grupy stosujące trzy rodzaje diet: beztłuszczową, niskotłuszczową i śródziemnomorską.  Wyniki badania opublikowano w ostatni poniedziałek (6.06) w magazynie Lancet Diabetes & Endocrinology. Okazało się, że osoby, które stosowały dietę śródziemnomorską straciły na wadze więcej niż osoby stosujące dietę nisko i beztłuszczową. Ponadto osoby stosujące dietę śródziemnomorską były w dużo lepszej kondycji zdrowotnej niż osoby z dwóch pozostałych grup.

Dieta śródziemnomorska składa się przede wszystkim z ryb, warzyw, roślin strączkowych, owoców i produktów pełnoziarnistych, a potrawy przyrządzane są przy pomocy oliwy z oliwek. Oto kilka pysznych dań śródziemnomorskich, które pomogą ci schudnąć bez rezygnowania z przyjemności.

Leczo Leczo

Leczo

Leczo składające się z cukinii, bakłażana, papryki, pomidorów, cebuli, piersi indyczej, doprawione czosnkiem, chili i bazylią.

Horiatiki - wiejska sałatka grecka Horiatiki - wiejska sałatka grecka Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Sałatka grecka

Sałatka z pomidorami, ogórkami, cebula, serem feta i oliwkami, posypana bazylią.

Pomidory faszerowane karczochami i serem Manouri Pomidory faszerowane karczochami i serem Manouri Fot. Alina Gajdamowicz / Agencja

Papryki faszerowane

Papryka faszerowana z serem feta, pieczonym mięsem z indyka, sosem pomidorowym, pieczarkami i ziołami.

Sałatka caprese Sałatka caprese Fot. Shutterstock

Sałatka z pomidorów

Sałatka z pomidorów i mozzarelli, posypana bazylią i polaną oliwą z oliwek.

Łosoś pieczony Łosoś pieczony Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Gazeta

Łosoś

Łosoś pieczony w folii z cytryną, tymiankiem i czosnkiem.

Więcej o: