Odczuwasz skutki siedzącego trybu pracy? Znamy sposoby, które łagodzą ból szyi oraz suchości oczu

Na świecie ponad 70 mln ludzi pracuje przed komputerem dłużej niż 3 godziny dziennie. Irańscy naukowcy zbadali 642 studentów, którzy każdego dnia przez miesiąc spędzali co najmniej 3 godziny przed monitorem. Studenci skarżyli się na bardzo podobne objawy - ból szyi, karku oraz pleców, wrażenie suchości oczu i niewyraźny rozmyty obraz. Autorzy badania nazwali powyższe objawy syndromem widzenia komputerowego (ang. Computer Vision Syndrome) i podali kilka prostych sposobów, które mogą skutecznie zniwelować te objawy.
Oczy a dieta Oczy a dieta www.shutterstock.com

Reguła 20-20-20

Aby uniknąć bólu oczu i niewyraźnego widzenia znajdź przedmiot leżący około 6 metrów (20 stóp) od ekranu monitora i wpatruj się w niego przez 20 sekund, powtarzaj tą czynność regularnie co 20 minut. Zdaniem naukowców takie ćwiczenie w naturalny sposób nawilży oko i zapewni odpoczynek mięśniom gałki.

ludzie przy komputerze ludzie przy komputerze istock

Odległość ekranu

Ekran monitora powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 46 cm i nie większej niż 66 cm od twarzy. Jeśli utrzymasz odpowiednią odległość, twój wzrok będzie mniej narażony na przemęczenie.

Wzmocnij swój kręgosłup Wzmocnij swój kręgosłup Shutterstock

Pozycja ciała

Najzdrowszą pozycją dla ciała jest oparcie pleców o fotel i położenie obu stóp na ziemi. Pochylanie się nad komputerem lub zakładanie nogi na nogę może powodować ból kręgosłupa.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Powłoka antyrefleksyjna

Jeśli nosisz okulary możesz zastąpić klasyczne soczewki soczewkami antyrefleksyjnymi. Soczewki te dzięki specjalnym powłokom zmniejszają uczucie zmęczenia oraz chronią przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym.

Szkodliwe piksele

Jeśli tylko masz możliwość czytaj tekst wydrukowany na papierze. Litery wyświetlone na ekranie komputera złożone są z maleńkich pikseli - oczy odczytując je męczą się dużo bardziej niż w przypadku odczytywania tekstu wydrukowanego na papierze.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.