Lato polskiej mody

Podziwiasz zagraniczne magazyny i szukasz modowych inspiracji na lato? Przeżywasz rozczarowanie, że większość z tych rzeczy jest niedostępna w Polsce? Nie przejmuj się - polska moda także nie pozostała wobec nadchodzącego lata obojętna.

Lato polskiej mody

Od wielu miesięcy jasne jest, co warto nosić w upalne dni. Światowe wybiegi zapełniły się letnimi kolekcjami już jesienią. A co z rodzimymi twórcami? Niektórzy z nich, podobnie jak zagraniczni projektanci, zaprezentowali swoje letnie propozycje jeszcze przed końcem ubiegłego roku, jednak dopiero dziś, dzięki ich stronom internetowym oraz licznym imprezom z celebrytami, możemy w pełni zorientować się, co w trawie piszczy. Co proponują polscy designerzy na zbliżające się wielkimi krokami lato? Czy "krajowe tendencje" idą z nurtem wielkiej światowej mody?

Gosia Baczyńska

Czerwienie, żółcie i turkusy to ważne kolory tegorocznych wakacji, a pamiętała o tym Gosia Baczyńska. Wykorzystując te barwy, nadała swojej kolekcji rockowy charakter. Inspirowana niedbałym stylem grunge, prezentowanym przez Courtney Love, piosenkarkę i wdowę po wielkim Kurcie Cobainie, w zaskakujący sposób połączyła smutne czernie z wesołymi i absolutnie letnimi żółciami i turkusami. Sukienki tak zestawione kolorystycznie często charakteryzuje prosty fason. Mocna inspiracja nie przysłoniła dzięki temu elegancji. Projektantka nie zrezygnowała z klasyki - charakterystyczne dla tegorocznych trendów rozkloszowane spódnice na kolano są wyraźnie obecne w jej kolekcji.

Paprocki & Brzozowski

Rockowy styl na dobre zadomowił się również w projektach znanego duetu Paprocki i Brzozowski. Panowie nie po raz pierwszy postanowili połączyć delikatne fasony z cięższymi tkaninami - odwrotnie. Duet sugeruje, aby zwiewne tkaniny nieco wyostrzyć takimi detalami, jak zamotany na ramieniu kwiat, czy skórzany pasek w talii. Podobnie jak Gosia Baczyńska, projektanci nie potrafią zrezygnować z mocno kobiecego akcentu kolekcji. Baczyńska kocha koronki, ci wybrali falbanki. Takie realizacje wpisują projekty duetu w stylistykę glam rock, która obecnie jest bardzo ceniona. Taki kierunek projektowania z pewnością ściągnie do ich butiku młode kobiety, które ponad wszystko cenią wyrażenie swej osobowości za sprawą noszonej garderoby.

Maciej Zień

Akcent kolorystyczny, jako mocny element kolekcji, to droga myślenia nie tylko wspomnianej wcześniej Baczyńskiej, ale również Macieja Zienia. Wielki fan beżów i cielistości, właśnie za sprawą intensywnej barwy, stawia przysłowiową kropkę nad i w swoich projektach. Charakterystyczne dla niego zwiewne suknie na większe wyjście zaskakują w tym roku dodaniem kropli pomidorowej czerwieni, nasyconego oranżu czy głębokiego błękitu. I mimo że Zień słynie z sukni na czerwony dywan, które właściwie podlegają trendom na innych zasadach, niż codzienna garderoba, pamiętał o upalnych wieczorach lata. Sukienki projektanta w większości wykonane są z delikatnych, cienkich jedwabi subtelnie odkrywają ramiona i dekolty, a także coraz częściej nogi i wychodzą naprzeciw eleganckim, letnim przyjęciom. Barwne akcenty pozwalają z kolei wpisać się w trendy tegorocznego lata, które mieliśmy okazje poznać jesienią podczas wielkich światowych tygodni mody -  w Mediolanie, Nowym Jorku czy Paryżu.

Natalia Jaroszewska

Zwiewności Zienia przywołują na myśl romantyczny styl delikatnej kobiety. Ten motyw w polskiej modzie został rzeczywiście mocno doceniony. Kolejna polska kreatorka, Natalia Jaroszewska, właśnie na nim zbudowała swoją kolekcję na lato. Dominującą kolorystyką jej propozycji jest beż i biel, tym razem bez zastrzyku intensywnego koloru. Domeną projektantki są zwiewne i miękkie tkaniny, a to w zestawieniu z rozbielonymi barwami daje stuprocentowe wrażenie lekkości i romantyczności. Jaroszewska oferuje kobietom coś zarówno na wielkie wyjścia, jak na przykład długie zwiewne sukienki, jak i zestawy na dzień powszedni, jak damskie garnitury czy dzianiny. Idealne stroje na upalne lato w mieście - idealne dla pań ceniących w stroju kobiecość.

Ania Kuczyńska

Inny sposób na czytanie letnich trendów znalazła Ania Kuczyńska. Kolekcja tej projektantki wychodzi naprzeciw potrzebom tych, którzy chcą być oryginalni i oddani rodzimym twórcom nie tylko na wielkich fetach. Stroje tej dizajnerki to bardzo dobry przykład polskiej mody ready-to-wear. Wszystko zgeometryzowane, a jednocześnie bardzo kobiece. Tym razem pozbawione mocnym akcentów barwnych. Projektantka postawiła na formę. Kolor jest subtelnym, nie narzucającym się dodatkiem. Stosowane przez nią często w tym roku pastele podkreślają minimalizm kolekcji, ale także realizują właściwie coroczne, barwne wymogi wakacyjnych trendów. To kolejna propozycja dla kobiet ceniących szyk podczas codziennych stylizacji, ale również tych, które swym strojem lubią zaznaczyć siłę kobiecego charakteru.

Polscy projektanci

Opisani projektanci, ci którzy nie pozbawili nas tego lata swoich propozycji, wyraźnie nakreślają kierunek tegorocznej letniej mody z wieloma wspólnymi mianownikami. Każda z opisanych kolekcji nie pozostaje obojętna na uwielbiane w wakacyjne miesiące beże i cielistości, pastele we wszystkich odcieniach. To sprawia, że Polki w tym roku mogą wyglądać lekko, jak przystało na nastrój tej pory roku. Natomiast czerwienie, turkusy, pomarańcze i żółcie, które na różne sposoby także pojawiają się u większości, dają dowód, że polscy kreatorzy jak najbardziej podążają za tym, co prezentuje wielka światowa moda. Każdy z projektantów na swój sposób realizuje te trendy, a to sprawia, ze każda Polka może znaleźć w ich butikach coś dla siebie.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.