berety

Berety to niezwykle uniwersalne nakrycie głowy. Z jednej strony - z dobrym skutkiem noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni i oraz dzieci. Z drugiej - berety damskie dodają szyku a także pewnej nonszalancji zarówno ubiorom casualowym, jak i szykownym kreacjom. A patrząc na berety w jeszcze innym aspekcie warto zauważyć, że beret to element nie tylko "cywilnego" stroju, lecz także - munduru. W Wojsku Polskim w 1919 roku zdecydowano, że czarne berety będą znakiem żołnierzy broni pancernej. Co ciekawe- berety damskie pojawiły się na świecie dość późno, bo dopiero w XX stuleciu - były oznaką niezależności i emancypacji. Wcześniej berety nosili wyłącznie mężczyźni. Poza wszystkim innym berety mają i tę zaletę, że można je nosić na dziesiątki sposobów: ściągnięte na bakier, ściągnięte nad czoło, zakrywające czoło - wystarczy puścić wodze fantazji. Poza tym - beret beretowi nierówny: różnią się tworzywem, a którego powstały, fasonem, sposobem wykończenia - do niedawna szaloną popularnością cieszyły się na przykład berety damskie z pomponami lub perełkami. Choć wedle powszechnej wiedzy beret to okrągłe nakrycie głowy bez daszka czy otoku, wykonywane z filcu, moheru, aksamitu lub dzianiny; bywa wykończony małym ogonkiem na górze, tzw. antenką, niektórzy styliści zaliczają do tej grupy także pewną kategorię dodatkową: berety damskie z daszkiem (a jednak!). Czy słusznie? Chyba można by się spierać. W końcu berety to berety! Bez żadnych daszków!

Berety

 • Jak nosić beret? Kilka wskazówek stylistki

  Jak nosić beret? Kilka wskazówek stylistki

  Tradycyjny moherowy beret być może nie kojarzy nam się zbyt dobrze. Jednak beret ma długą modową historię i może stanowić ciekawy dodatek do stylizacji. Noszą go chętnie takie gwiazdy jak Sonia Rykiel, Edyta Górniak czy Rihanna, dlaczego więc nie skusić się na to oryginalne nakrycie głowy?...

  Buty i dodatki
 • Z czym nosić beret, aby wyglądać modnie?

  Z czym nosić beret, aby wyglądać modnie?

  Beret jest trochę zapomnianym, a jednocześnie niezwykle oryginalnym i przydatnym dodatkiem. Modne noszenie beretu nie jest jednak takie łatwe, odkryj trzy gotowe zestawy i zainspiruj się.

  Ubrania i dodatki
 • Przegląd: akcesoria Zara na jesień i zimę

  Przegląd: akcesoria Zara na jesień i zimę

  <strong>Sprawdzamy jakie rękawiczki, czapki, berety, kapelusze i szale przygotowała dla nas na ten sezon Zara.</strong>

  Archiwum
 • Nakrycia głowy z Asos

  Nakrycia głowy z Asos

  <strong>Tej jesieni w temacie tego, co zakładamy na głowę, możemy poszaleć!</strong><br />

  Archiwum