Kocie oko: dla kogo, jak zrobić taki makijaż

Kocie oko to makijaż uniwersalny, odpowiedni na co dzień, na imprezę czy wielkie wyjście. Podpowiadamy komu pasuje ten ponadczasowy makijaż i jak go zrobić.

Kocie oko

Wszyscy pamiętamy makijaż Elizabeth Taylor z filmu Kleopatra, był spektakularny i wzorowany właśnie na królowej Egiptu. To w starożytnym kraju nad Nilem można szukać początków makijażu kocie oko, Kleopatra obrysowywała oczy kohlem, nie tylko po to, by podkreślić urodę, ale też w celu odstraszenia "złego oka". Od czasu, kiedy w latach 50. wynaleziono eyeliner w płynie, kocie oko pozostaje klasyką makijażu. Nosiły go gwiazdy filmowe, które zalotnie spoglądały intensywnie podkreślonymi oczami ze srebrnego ekranu. Od kogo nauczysz się wdzięku lepiej, niż od największych gwiazd kina? Kocie oko wybierały Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Sophia Loren. Kreska zdobiła również powieki Brigitte Bardot, ten makijaż razem z burzą blond włosów uczynił z niej ikonę. W latach 60. supermodelka Twiggy podkreślała oczy eyelinerem i mocno tuszowała rzęsy. Dekadę później eyeliner był rozmazany, przez co makijaż miał bardziej grunge'owy charakter. Współcześnie kreska na oku dalej jest uwielbiana, kolorowa, cienka, gruba, rozmazana, możliwości jest wiele. Jednak klasyczne, czarne kocie oko niezmiennie zachwyca, wybierają go gwiazdy filmowe i modelki, na co dzień i na wieczór. 

Makijaż kocie oko

 

Klasyczne kocie oko, czyli  czarna kreska zdobiąca górną powiekę, to ponadczasowy makijaż, który niezmiennie robi wrażenie. Grubość, kształt, długość kreski zależą od kształtu oka i od indywidualnych preferencji. Współcześnie kocie oko może mieć dowolny wygląd, a dzięki eyelinerom z pędzelkami i w formie flamastrów jego zrobienie jest o wiele prostsze niż za czasów Kleopatry. Na wybiegach widzimy kreski z brokatem, podwójne, kolorowe, czasem niedbale rozmazane. Jednak najbardziej klasyczne i popularne jest kocie oko, które tworzy czarna kreska, unosząca się ponad zewnętrzny kącik oka, koniecznie ostro zakończona. Na taki makijaż stawiają it-girls, jak Alexa Chung, Suki Waterhouse, czy ikony, jak Kate Moss.

Komu pasuje makijaż typu kocie oko

Suki Waterhouse w makijażu kocie okoSuki Waterhouse w makijażu kocie oko fot. shutterstock

Nieważne czy jesteś blondynką, szatynką, czy brunetką, jaki masz kolor oczu, czy skóry, makijaż kocie oko pasuje do każdego typu urody. Ważne jest, by dopasować kocią kreskę do kształtu oka, ponieważ odpowiednio poprowadzona korzystnie zmieni wygląd każdej powieki. Kluczowe jest żeby kreska była zawsze skierowana ku górze i była ostro zakończona. Nie przejmuj się brakiem stabilnej ręki, trening sprawi, że narysowanie kociej kreski zajmie Ci kilka sekund. Nie zrażaj się i łap za eyeliner. 

Kocie oko krok po kroku

Sposobów na zrobienie makijażu kocie oko jest mnóstwo. Blogerki, modelki, gwiazdy dzielą się swoimi radami w filmikach na YouTubie i na swoich profilach społecznościowych. Najważniejsze to dopasować kreskę do swojego kształtu oka, to co działa u innej osoby, nie musi sprawdzić się u nas.

Kocie oko - jak zrobićKocie oko - jak zrobić fot. shutterstock

  1. Zanim przejdziesz do rysowania kreski, przygotuj powiekę. W tym celu użyj bazy do cieni i cienia odrobinę jaśniejszego od Twojej skóry. Dzięki temu Twój makijaż będzie trwalszy, kreska nie rozmaże się i nie odbije na powiece.
  2. Kiedy Twoja powieka jest już przygotowana do makijażu, eyelinerem narysuj cienką kreskę jak najbliżej linii rzęs, nie zaczynaj kreski zaraz przy wewnętrznym kącika oka, dzięki temu optycznie powiększysz oko, kreska na całej długości powieki zamknęłaby je.
  3. Teraz zrób kreskę, będącą przedłużeniem linii rzęs. Naturalna linia, którą najlepiej podążać, znajduje się między zewnętrznym kącikiem oka a zewnętrznym końcem brwi.
  4. Następnie narysuj kreskę od źrenicy tak, by połączyła się z poprzednią.
  5. Kolejnym krokiem jest wypełnienie przestrzeni między kreskami.
  6. Jeśli Twoje kocie oko wymaga poprawy, jednym zdecydowanym ruchem poprowadź eyeliner nad całą powieką, tak by wyrównać kreskę.

Pamiętaj o tym, że trening czyni mistrza. Im więcej prób narysowania idealnej kociej kreski podejmiesz, tym lepszy efekt osiągniesz. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.