H&M przeprasza za kampanię "Mężczyzna nie prosi o pomoc"

"Przepraszamy! Za nasze hasło promujące nową funkcję My Style Corner w aplikacji H&M" - pisze szwedzka sieciówka w komunikacie na Facebooku. Ze sklepów mają zniknąć materiały, które oburzyły klientów.

"Mężczyzna nie prosi o pomoc". H&M przeprasza za nietrafione hasło

My Style Corner to nowa funkcja w aplikacji H&M, dostępna dla klubowiczów marki. Narzędzie ma samodzielnie dobierać ubrania do indywidualnego stylu klienta. W sklepach szwedzkiej sieciówki pojawiły się banery z ogromnym napisem "Mężczyzna nie prosi o pomoc. Nie musi bo..." i tu małymi literami pojawiała się zachęta do skorzystania z funkcji My Style Corner. Kampania jednak nie spodobała się wielu internautom. Krzysztof Rzepkowski, autor bloga sprzedażowego "Buty Klienta" opublikował wpis na Facebooku, w którym zwraca uwagę na niefortunnie zastosowane hasło.

Zajrzałem wczoraj z synem do H&M-u. Po skarpety. Na każdym regale wielki napis "Mężczyzna nie prosi o pomoc". W zeszłym roku w Polsce niemal 6 tysięcy osób popełniło samobójstwo, z czego 4,6 tysiąca to mężczyźni. W tym samym roku 205 tys. kobiet leczyło się na depresję w ramach publicznej służby zdrowia, a tylko 68 tys. mężczyzn. Dlaczego? Bo mężczyzna nie prosi o pomoc. Bo chłopaki nie płaczą. Bo w życiu trzeba być twardym, a nie miętkim. To takie nasze "cnoty męskie", którymi od dzieciństwa nas karmią.

Na odpowiedź H&M nie trzeba było długo czekać. Firma opublikowała na swoim profilu na Facebooku przeprosiny i obiecała, że banery znikną ze sklepów. Z oświadczenia wynika, że feralne hasło miało odnosić się wyłącznie do decyzji zakupowych, jednak rzeczywiście mogło zostać odczytane na różne sposoby.  

Przepraszamy! Za nasze hasło promujące nową funkcję „My Style Corner" w aplikacji H&M. (...) hasło i sposób, w jaki je zaprezentowaliśmy, może być odczytywane w rozmaity, dla wielu krzywdzący sposób. Dlatego pragniemy podkreślić, że każdy może i powinien prosić o pomoc, jeśli tego potrzebuje. Jako firma wsłuchujemy się zawsze w głosy Klientów i bardzo poważnie traktujemy ich opinie. Kierujemy się takimi wartościami jak otwartość, empatia i zrozumienie, i jesteśmy wdzięczni za pokazywanie nam momentów, w których powinniśmy bardziej się starać. Raz jeszcze przepraszamy i informujemy, że usuwamy materiały ze sklepów.

Chłopaki nie płaczą, tylko odbierają sobie życie

Najnowsze dane mówią o tym, że każdego dnia w Polsce życie odbiera sobie 14 osób. Osiemdziesiąt procent to mężczyźni. Według psychoterapeutki i ekspertki platformy GrupaWsparcia.pl, Agaty Ziobrowskiej, dzieje się tak, ponieważ mężczyźni nie dają sobie przyzwolenia na przeżywanie emocji i bycie słabym. 

To efekt stereotypów, które cały czas funkcjonują w naszym społeczeństwie i które wpajane są chłopcom od najmłodszych lat. Jeśli nie zmienimy podejścia do wychowania chłopców, skutki mogą być dramatyczne

- mówi Agata Ziobrowska w wywiadzie dla Zdrowie.gazeta.pl. To dlatego ważne jest, aby nie wmawiać mężczyznom, że proszenie o pomoc to wstyd. Niezależnie od tego, w jakim temacie. 

Copyright © Agora SA