Najczęściej nagradzana artystka muzyczna w dziejach i niekwestionowana ikona stylu. Dziewięć lat temu odeszła Whitney Houston

Debiutowała w latach 80-tych, kiedy sceną muzyczną rządził rock i mocne brzmienia. Jako pierwsza kobieta znalazła się na samym szczycie kultowej listy Billboard 200. Wielka artystka, osobowość sceniczna i ikona mody. Pożegnaliśmy ją dziewięć lat temu - dziś wspominamy jej styl i niezapomniane kreacje.

Whitney Houston - muzyczna ikona wszech czasów 

Przygodę z muzyką zaczęła od śpiewania w chórku u swojej matki, która występowała w jednym z klubów nocnych w Nowym Jorku. Pierwszy debiutancki album wydała w 1985 roku - Amerykanie zachwycili się jej głosem, a największe gazety w kraju rozpisywały się na jej temat ("The New York Times", "Rolling Stone"). Jako jedna z nielicznych Afroamerykanek regularnie pojawiała się w stacji MTV, co wówczas nie było oczywistością. Pierwszy album, z którego pochodzą takie hity jak "How Will I Know" czy "Saving All My Love for You", przez czternaście tygodni nie schodził z pierwszego miejsca listy Billboard 200. Płyta przyniosła jej nie tylko sukces, rozpoznawalność, ale też pierwsze nagrody Grammy i Emmy. Whitney Houston zaliczyła spektakularny debiut, a kolejne triumfy muzyczne potwierdzały jej ogromny talent. 

Drugi krążek zatytułowany "Whitney", choć krytykowany za duże podobieństwo do pierwszego, również cieszył się ogromną popularnością i uznaniem - został sprzedany w liczbie ponad 20 milionów egzemplarzy na całym świecie. To z niego pochodzi "I Wanna Dance With Somebody" - jeden z najpopularniejszych hitów Amerykanki. Na początku lat 90. Houston zadebiutowała na dużym ekranie - zagrała w filmie "Bodyguard" u boku Kevina Costnera. Produkcja odniosła kasowy sukces, także za sprawą soundtracka "I Will Always Love You", który Whitney wykonała. Piosenkarka w ciągu swojej kariery (1985-2009) wydała aż siedem albumów studyjnych, ich łączny nakład sięgnął 200 milionów egzemplarzy. Została okrzyknięta jedną z najlepszych artystek wszech czasów. Zmarła 11 lutego 2012 w Beverly Hills, w wieku 48 lat. 

Whitney Houston - niezapomniany styl i klasa 

Talent muzyczny i sukces komercyjny dały Whitney Houston miano jednej z najbardziej utalentowanych artystek w historii muzyki. W tym samym czasie stała się prawdziwą ikoną stylu. W trakcie całej swojej kariery, zwłaszcza w latach 80. i na początku 90., nosiła odważne stroje. Cekiny i inne błyszczące elementy są jednym z charakterystycznych elementów stylu Whitney - nosiła je nie tylko na scenie, lecz także poza nią. Gwiazda chętnie wkładała świecące sukienki, marynarki i bluzki. Artystka sięgała też po wzorzyste ubrania - w jej garderobie dominowały kwiaty, paski i grochy. Podczas występu na Wembley w 1998 roku pojawiła się w niebieskiej marynarce z białym kołnierzem i kwiatowym haftem, która świetnie podkreśliła jej sylwetkę. 

Whitney HoustonWhitney Houston fot. Getty Images/@whitneyhouston

Kolorem, który często pojawiał się w stylizacjach gwiazdy, był biały. Na gali American Cinema Awards zaprezentowała się w delikatnej, opinającej sylwetkę sukience, którą połączyła z lekkim sweterkiem w tym samym kolorze - całość podkreślał mieniący się materiał. W latach 90. Whitney nosiła to, co było aktualnie na czasie - jeansowe katany (miała ją na sobie nawet w teledysku do piosenki "I Wanna Dance With Somebody"), oversize'owe kurtki z nadrukiem i welurowe sukienki. Jej występ na Super Bowl w 1991 roku przeszedł do historii nie tylko ze względu na świetne wykonanie hymnu narodowego - Houston pojawiła się na boisku w białym ortalionowym dresie (takie modele królowały w latach 90.) oraz butach Nike, czym zaskoczyła publiczność. 

W jej stylu nie brakowało też klasycznych elementów - białej koszuli, golfów czy spódniczki mini. Czasami mogliśmy ją oglądać w eleganckich kreacjach - tak było głównie na czerwonym dywanie, kiedy nosiła kreacje znanych projektantów. Była wierna swojemu stylowi, nawet w latach dwutysięcznych kultywowała trendy z lat 80. i 90. Na jednym ze swoich ostatnich koncertów (w 2010 roku na O2 Arenie w Londynie) wystąpiła w cekinowej marynarce, którą zaznaczyła, że moda z lat jej młodości nadal jest na topie! 

Whitney HoustonWhitney Houston fot. @whitneydaily