Najlepsze filmy o tematyce LGBT - wśród propozycji laureat Oscara

Filmy o tematyce LGBT cieszą się ostatnio ogromną popularnością i mówi się o nich coraz głośniej. Jeden z nich może poszczycić się nawet statuetkę Oscara! Polecamy filmy o tematyce LGBT, z ciekawymi wątkami homosekusalnymi.

Film o tematyce LGBT, który zdobył Oscara - Tamte dni, tamte noce

Tamte dni, tamte noce to film o tematyce LGBT, który powstał na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa André Acimana. Został nominowany do najważniejszej nagrody w świecie kinematogriafii i zdobył Oscara w kategorii "najlepszy scenariusz adaptowany". Konkurował ponadto  z najlepszymi w kategoriach: "najlepsza piosenka", "najlepszy aktor pierwszoplanowy", "najlepszy film". O czym jest film poruszający tematykę miłości osób o tej samej płci, który wstrząsnął światem? Akcja Tamte dni, tamte noce toczy się w Północnych Włoszech w 1983 roku. Głównym bohaterem jest Elio Perlman, błyskotliwy siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, który spędza wakacje w XVII-wiecznej willi, komponując i grając muzykę klasyczną, czytając i flirtując ze swoją przyjaciółką – Marzią. Cieszy go każda chwila spędzona w willi, zwłaszcza że za kompana ma swego ojca, szanowanego profesora specjalizującego się w greko-romańskiej kulturze, oraz matkę Annellę, tłumaczkę, która uczy chłopaka rozkoszować się kulturą i przyrodą Włoch. Obycie i wykształcenie oraz talent Elia sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z dorosłym, w pełni ukształtowanym mężczyzną. A jednak wielu rzeczy musi się jeszcze nauczyć – zwłaszcza w obcej mu dotąd dziedzinie – miłości. Pewnego dnia do willi przybywa Oliver, młody amerykański stypendysta, pracujący z ojcem Elia nad swym doktoratem. W porażająco pięknych krajobrazach spalonej słońcem Italii Elio i Oliver odkrywają odurzającą siłę wzajemnego przyciągania. Film Tamte dni, tamte noce obejrzycie na Netflxie.

Filmy o tematyce LGBT, które obejrzysz na Netflixie

No kiss listNo kiss list Fot. Netflix

Naszą kolejną propozycją filmu z wątkiem LGBT jest lekki i przyjemny do oglądania No kiss list z piękną Victorią Justice i przystojnym Piersonem Fodem, który z pewnością spodoba się młodzieży. W filmie tworzą piękną parę przyjaciół - Naomi i Ely znają się od dziecka, wiedzą o sobie wszystko i oboje są równie atrakcyjni. Ely jest homoseksualistą, więc aby nie podkradać sobie nawzajem chłopców, tworzą listę mężczyzn, z którymi nie mogą się umawiać. Pewnego dnia zakochują się w tym samym chłopaku, a ich przyjaźń zostaje wystawiona na poważną próbę. 

Elisa i MarcelaElisa i Marcela Fot. Netflix

Kolejny film o tematyce LGBT, który warto obejrzeć, to Elisa i Marcela. Tytułowe bohaterki poznały się w szkole, w której pracują. Szybko nawiązują nić porozumienia. Rodząca się między przyjaźń przeobraża się w romans, który ze względu na potępianie związków tej samej płci (1885 rok) muszą utrzymać w tajemnicy. Rodzice Marceli zaczynają coś podejrzewać, dlatego wysyłają córkę na kilka lat za granicę. Po jej powrocie odnawia ona kontakt z Elisą. Postanawiają nawet spędzić ze sobą resztę życia. Przeżywają wspólnie wiele magicznych chwil, wiedzą jednak, że będą musiały zmierzyć się ze społecznym odrzuceniem i plotkami. Opracowały pewien plan: Elisa ma wyjechać z miasta i powrócić po pewnym czasie, podając się za mężczyznę o imieniu Mario. Jeśli plan się powiedzie, Elisa i Marcela będą mogły wziąć upragniony ślub. Jednak zanim to nastąpi, będą musiały zmierzyć się z wieloma trudnościami.

Film o homoseksualistach - Tajemnica Brokeback Mountain

Tajemnica Brokeback Mountain to historia dwóch mężczyzn, których od pierwszego spotkania połączyła pewna więź. Ennis Del Mai i Jack Twist poznali się, szukając pracy. Życie obojga mężczyzn jest ułożone, monotonne i z góry zaplanowane. Mają znaleźć dobre i stabilne zatrudnienie, ożenić się i założyć rodzinę. Obaj pragną od życia czegoś więcej. Gdy ich nowy pracodawca Joe Acquirre wysyła ich do pracy na majestatyczne wzgórze Brokeback, zawiązuje się między nimi głęboka zażyłość. Na Brokeback Mountain mają miejsce wydarzenia, które na zawsze odmienią dotychczasowe życie Ennisa i Jacka. Przyjaciele postanawiają jednak zachować je w tajemnicy. U schyłku lata Ennis i Jack opuszczają Brokeback. Każdy z nich rozpoczyna nowe życie. Ennis poślubia dziewczynę Almę. Wiedzie skromne życie z nią i dwiema córkami. Jack poznaje w Teksasie piękną Lureen Newsome. Wkrótce bierze z nią ślub, doczekuje się syna i rozpoczyna pracę w firmie teścia. Po upływie czterech lat Alma przynosi Ennisowi pocztówkę, w której Jack zapowiada swój przyjazd do Wyoming. Ennis wyczekuje przyjaciela, a po jego przybyciu przekonuje się, że rozłąka jedynie wzmocniła ich przyjaźń. To świetny film z wątkiem LGBT, z iście gwiazdorską obstawą. Zobaczycie w nim m.in. Anne Hathaway, Jake'a Gyllenhaala, Heatha Ledgera i Michelle Williams. 

Więcej o: