Filmy i seriale o epidemiach, katastrofach, zarazach i wirusach - propozycje na udany seans filmowy

Sytuacja panująca na świecie sprawiła, ze coraz częściej szukamy filmów o epidemii, wiruasach, seriali o zarazach i mimo, że to to tylko fikcja, to trzeba przyznać, że niektóre wizje końca świata są naprawdę przerażajace. Wybraliśmy kilka strasznych filmów o epidemiach z czarnym scenariuszem dla naszej planety - gwarantujemy, że te propozycje mocno was wciągną.

Filmy o epidemii

Odkąd światem każdego z nas zawładnęła epidemia koronawirusa zarówno media, jak i rozmowy prywatne i zainteresowania stały się odrobinę monotematyczne. W każdą część naszego życia wplatamy elementy koronawirusa i choć jesteśmy pewni, że wielu z was ma już dość - to proponujemy wam filmy o epidemii, pandemii, wirusach, zarazach i innych katastrof, po których obejrzeniu możecie wrócić do oglądania komedii romantycznych, dramatów i telenowel. W momencie, gdy większość z nas rozpoczęła domowy home office i każdy wolny wieczór spędzamy w domu Netflix przeżywa prawdziwe oblężenie. Zauważyliśmy jednak pewna tendencję  - od początku epidemii na liście top10 oglądanych tytułów na Netflixie wisi dokument Pandemia. Czy naprawdę warto go oglądać w tym czasie? Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak ewoluuje grypa, czy ludzkość przetrwa i jak świat jest przygotowany na stan epidemiologiczny - to śmiało. My polecamy wam jednak nieco bardziej fantazyjne propozycje, które są mało prawdopodobne, a oglądając je zapomnisz o całym świecie. Według psychologów zjawisko tak dużego zainteresowania filmami o epidemiach jest jak najbardziej zrozumiałe, pomaga oswoić się z lękiem i przyzwyczaić do sytuacji. W takim razie do dzieła! 

Jako pierwszy polecamy Contagion. Epidemia strachu, to film z 2011 roku, który w dużym stopniu przypomina sytuacje, która dziś ogarnia cały świat. Ziemię ogarnia pandemia śmiertelnego wirusa. Przenosi się on w powietrzu, postępuje w zastraszająco szybkim tempie i zabija w kilka dni. Wraz z rozprzestrzenianiem się epidemii koncerny medyczne i lekarze z całego świata, prześcigają się, aby znaleźć lekarstwo i kontrolować panikę, która szerzy się jeszcze szybciej niż wirus. W tym filmie o epidemii zobaczycie Hollywoodzką obstawę między innymi Kate Winslet i Jude Law.

Kolejnym filmem jest Epidemia z 1995 roku. Kalifornijskie miasteczko zostaje zaatakowane przez epidemię śmiertelnej choroby. Na chorobę wynaleziono nawet szczepionkę, ale w jej posiadaniu jest armia amerykańska. Jej przedstawiciele nie zgadzają się na jej użycie. Jak skończy się ta epidemia, czy wszyscy przeżyją, czy wszyscy zginą dowiesz się oglądać film o epidemii z Dustinem Hoffmanem i Morganem Freemanem. 

EpidemiaEpidemia reż. Wolfgang Petersen, prod. Warner Bros

Filmy o wirusach i epidemii

Jednym z najbardziej popularnych filmów o wirusach jest ten z udziałem Willa Smitha - Jestem legendą. To film na podstawie powieści Richarda Mathesona. Przedstawia on obraz Nowego Jorku opanowanego przez dziwny wirus, który spowodował zmianę ludzi w pełne agresji i szaleństwa potwory. Osoby, które były odporne na działanie wirusa zostały zabity przez ukrywające się w mroku kreatury. Tego wirusa udało się przeżyć jednemu człowiekowi. Robert Nevilll walczy o swoje życie i postanawia wynaleźć szczepionkę, by odmienić los świata. W piwnicy ma laboratorium, gdzie przeprowadza eksperymenty. Pewnego dnia traci wszelką nadzieję i rusza do bezpośredniej walki z przerażającymi potworami.

Warto obejrzeć także film Inwazja w gwiazdorskiej obsadzie z Nicole Kidman i Danielem Craigem. Na Ziemię docierają zarodki kosmitów, które, pasożytując na roślinach, rozwijają się i mogą skopiować człowieka, który na nie natrafi. Ludzie powstający w ten sposób są całkowicie bez uczuć, mimo, że mają pamięć pierwowzorów. Parę osób, które widzi, że coś się wokół nich zmienia postanawia zbadać co się dzieje i przeciwstawić się temu. Aby przeżyć Carol Bennell (Nicole Kidman) udaje, że stała się jednym z nich. Czy obcy wyczują w niej ludzkie odczucia? Dowiecie się oglądając film.  

Nicole Kidman i Daniel Craig w filmie 'Inwazja'Nicole Kidman i Daniel Craig w filmie 'Inwazja' Fot. Kadr z filmu 'Inwazja'

Filmy o epidemiach i katastrofach

Film Wielki pożar przez wielu określany jako jeden z najbardziej wysmakowanych filmów katastroficznych. Jak można się domyślić niszczycielskim żywiołem jest właśnie ogień, który niszczy wszystko co napotka na swojej drodze. Film trzyma w napięciu od początku aż do końca. Czy strażakom uda się ujarzmić ogień, czy ludzie stracą swój dobytek? Przy okazji oglądania dowiecie się jak możecie uratować swoją posiadłość, gdyby taka katastrofa przytrafiła się w Polsce. 

Pamietacie rok 2012? Był on szczególny ponieważ właśnie wtedy 12.12.2012 roku miał być koniec świata. Tak wyliczyli Majowie i wielu z nas obawiało się tego dnia. O tym wydarzeniu powstał film katastroficzny o tytule 2012, w którym możecie zobaczyć wizję, jak owy koniec świata miałby wyglądać. Przed wiekami Majowie pozostawili ludzkości kalendarz, który dokładnie wskazywał datę końca świata i mówił o zjawiskach, które miału mu towarzyszyć. Od tamtego czasu astrologowie odkryli starożytne teorie, numerolodzy wzory, które je potwierdzają, a geolodzy stwierdzili, że Ziemia od dawna jest skazana na taki scenariusz. Nawet rządowi naukowcy nie mogą zaprzeczyć faktom - w 2012 roku Ziemię czekają kataklizmy na niebywałą skalę. Przepowiednia, której początek dali Majowie, została dobrze udokumentowana, przedyskutowana, rozłożona na czynniki i sprawdzona. W 2012 roku nastąpią zjawiska, o których dobrze wiedzieliśmy - byliśmy przecież ostrzegani przed tysiącami lat.

Kolejny świetny film to Znaki. Mel Gibson wciela się w postać byłego pastora, ojca dwójki dzieci, który po tragicznej śmierci żony zrywa z Kościołem i porzuca stan duchowny. Wspólnie z córką, synem i młodszym bratem (Joaquin Phoenix) mieszka na farmie w Pensylwanii, gdzie pędzi spokojny żywot. Do czasu... Pewnego dnia odkrywa na swoim polu kukurydzy tajemniczy symbol, który nie mógł być pozostawiony przez człowieka. Niebawem informacje o podobnych znakach pojawiają się na całym świecie. Naszym zdaniem to jeden z najlepszych filmów o kosmitach jaki powstał! 

Film 'Twister'Film 'Twister' Fot. Film 'Twister' w rezyserii Jana de Bonta

Według nas na uwagę zasługuje także serial Czarnobyl, który obejrzycie m.in. na platformie HBO GO. Jak nietrudno się domyślić serial dokładnie opowiada o wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu - jeśli chcecie wiedzieć, jak to było naprawdę z tym promieniowaniem, czy teraz jest skażony do dziś, ile było ofiar i jak bardzo bohaterskimi czynami wykazali się niektórzy ludzie - odsyłamy was do HBO. 

Jeśli lubicie filmy katastroficzne, to możemy wam polecić także znany film z 1996 roku - Twister. Świetna fabuła z tornado w tle. Ponadto warto obejrzeć Atak szarańczy.  Maddy Rierdon współpracuje z departamentem rolnictwa i nadzoruje całokształt badań w laboratorium rządowym w Virginii. Kobieta dowiaduje się od dawnego opiekuna dr. Petera Axelroda, że udało mu się wyhodować bardzo groźną krzyżówkę szarańczy. Choć Maddy wyrzuca go z pracy i próbuje przekonać władze do zamknięcia laboratorium, za sprawą jednego z pracowników owady wydostają się na wolność. Szarańcza rozmnaża się w błyskawicznym tempie. Wkrótce wygłodniały rój atakuje kolejne rolnicze tereny Kalifornii.

Więcej o: