Filmy o depresji: TOP 10 filmów z motywem depresji i samobójstwa, które okazaly się hitami

Filmy o samobójstwie i seriale o depresji mają naprawdę sporą widownię i cieszą się dużym zainteresowaniem. Z czego wynika sława, które okrywa historie, które kończą się nieszczęśliwie? Czy społeczeństwo utożsamia się z nastrojami bohaterów filmów o depresji i samobójstwie? Wybraliśmy 10 tytułów, które warto obejrzeć m.in. na Netflixie.

Filmy o samobójstwie - czemu zawdzięczają swoją popularność? 

Depresja nazywana jest chorobą XIX wieku. Często nie daje widocznych dla innym objawów i bywa trudna do zdiagnozowania. Niektórzy określają depresję mianem złego samopoczucia czy jesiennej chandry - bagatelizują problem, unikając leczenia, tymczasem choroba się pogłębia. Jeszcze niedawno o depresji nie było tak głośno, uznawano ją za wymysł osób, które nie cieszą się z życia i nic im się nie chce. Badania dowiodły jednak, że na świecie nawet pół miliarda osób może chorować na depresję i nie otrzymywać pomocy. Osoby chorujące na depresję czują się wyalienowane i niezrozumiane, ale ponieważ potrafią się uśmiechać jak gdyby nigdy nic, trudno stwierdzić, że są chore. I nagle do kin wchodzi film, który pokazuje właśnie taką sytuację. Choć po premierze budzi wiele kontrowersji, okazuje się, że właśnie tego potrzebowali ludzie, nie tylko jedna osoba, która zmaga się z problemem wyalienowania, bycia niezaakceptowanym przez społeczeństwo - czy to ze względu na wygląd, na wyznanie czy orientację seksualną. W głównym bohaterze widzą swojego kompana w nieszczęściu. Może właśnie dlatego filmy o samobójstwie cieszą się tak ogromną popularnością - pokazują, że życie nie zawsze jest sielanką jak w każdej komedii romantycznej. 

MelancholiaMelancholia Lars von Trier

Zobacz - top produkty do kąpieli. Idealne na odpoczynek w weekend!

TOP 10 filmów z motywem depresji i samobójstwa

  1. Samotny mężczyzna
  2. Przerwana lekcja muzyki
  3. Blue Jasmine
  4. Droga do szczęścia
  5. Między słowami
  6. Sala Samobójców. Hejter
  7. Melancholia
  8. Panaceum
  9. Poradnik pozytywnego myślenia
  10. Narodziny Gwiazdy

Filmy o depresji

Jednym z najbardziej znanych filmów o depresji jest Sala Samobójców w reżyserii Jana Komasy. To film z 2011 roku, o którym było naprawdę głośno. W tym roku do kin weszła druga część Sala Samobójców. Hejter. Obie produkcje spotkały się z dużym zainteresowaniem - zachwytem ale i krytyką. Naszym zdaniem o niektórych problemach nie mówi się zbyt często - samobójstwo i depresja do nich należą - dlatego zarówno Sala Samobójców jak i Sala samobójców. Hejter zasługują na uznanie. Mimo że niektóre sceny nie były łatwe i oglądało się je z przejęciem, zapadały w pamięć na długo.    Innym filmem o depresji, który warto zobaczyć, jest "Melancholia" wyreżyserowana przez Larsa von Triera. Twórca sam przyznał, że cierpi na depresję, a najprostsza czynność, jak wstanie z łóżka, jest dla niego ogromnym wyzwaniem. To dzięki własnym doświadczeniom twórcy powstał ten bardzo autentyczny film o depresji, smutku, strachu. Tytułowa Melancholia to planeta stworzona ze wszystkich depresyjnych objawów, która zmiesza w kierunku Ziemi. Kolejnym filmem o depresji, który warto obejrzeć, jest Panaceum (to określenie leku na wszystkie choroby świata). Film przedstawia historię kobiety, której mąż trafia do więzienia. Nie potrafi się z tym pogodzić, dlatego udaje się po pomoc dla psychoterapeuty, który przepisuje jej eksperymentalne antydepresanty. Te zmieniają jej życie w jeszcze większy koszmar. Przekleństwa niewinności to film o samobójstwie jednej z pięciu sióstr, których rodzice są zagorzałymi katolikami. Skrywają swe córki przed światem - trzymając je w zamknięciu, kontrolują każdy ich ruch. W zestawieniu nie mogło zabraknąć ocarowej propozycji! Chodzi o Poradnik pozytywnego myślenia z Bradleyem Cooperem i Jennifer Lawrence oraz filmu o samobójstwie i niezwykłej miłości Ally i Jacka Narodziny Gwiazdy, z udziałem Lady Gagi i Bradleya Coopera. Ta historia niezwykle wzrusza i wyciska łzy nawet największym twardzielom. 

Lady Gaga, Bradley Cooper - Shallow (A Star Is Born)Lady Gaga, Bradley Cooper - Shallow (A Star Is Born) fot. lady Gaga / youtube.com / kadr

Filmy i seriale o depresji Netflix

Filmy i seriale o depresji obejrzycie także na Netflixie. Jedną z najpopularniejszych propozycji, która od lat znajduje się na liście najchętniej oglądanych jest Trzynaście powodów. To historia Hanny Baker, która popełnia samobójstwo, zostawiając po sobie trzynaście nagrań, na których mówi o powodach odebrania sobie życia. Ciekawą propozycją są także dwa sezony The end of the F***ing World. Polecamy także serial, który dotychczas ma tylko jeden sezon, ale ogląda się go jednym tchem - to Wybory Paytona Hobarta. Przedstawia sielankowe życie bogatych dzieciaków, które zachowują się jak dorośli, ale z jakiegoś powodu jeden z nich odbiera sobie życia. Inni nie mogą się z tym pogodzić, bo ścigają ich demony przeszłości. 

Zobacz - spodnie dresowe idealne na odpoczynek w domu

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.