Pokazy haute couture w Paryżu są już na finiszu. "Fashion week" kończy się 4 lipca, a wśród domów mody, które zaprezentowały swoje najcenniejsze i najbardziej pracochłonne dzieła są m.in. Chanel, Dior, Givenchy, Iris van Herpen, Giambattista Valli, Schiaparelli czy Giorgio Armani Prive. Pokazy haute couture to najbardziej ekskluzywne wydarzenie w kalendarzu światowej mody. Chodzi o pokazy wysokiego krawiectwa, czyli stroje szyte na miarę, które potem możemy podziwiać na czerwonych dywanach. Paryska edycja, ze względu na najdłuższą historię, jest również najbardziej prestiżowa. Zobacz, które kreacje okazały się najbardziej spektakularne!
Był to pierwszy samodzielny pokaz Chanel haute couture w wykonaniu nowej dyrektor kreatywnej Virginie Viard. Idąc śladami Karla Lagerfelda, projektantka również zorganizowała prezentację w Grand Palais. Tym razem ogromna hala wystawowa zamieniła się w bibliotekę z regałami wypełnionymi tomami książek. W kolekcji Virginie Viard czuć powiew świeżości. Są nowe, mocne kolory, ciekawe detale i unowocześnione kroje kultowych garsonek. Viard podkreśla ramiona i poszerza biodra, wprowadza mieniące się cekiny i duże, retro guziki. Ten kierunek bardzo nam się podoba!
Giambattista Valli w tym roku ogłosił współpracę z H&M (Giambattista Valli x H&M - mamy pierwsze zdjęcia kolekcji i ceny!). Projekt spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem - o kolekcji wspominano w mediach ponad 600 milionów razy! Jej druga część zostanie ujawniona w listopadzie, zgodnie ze standardowym kalendarzem sieciówki w kwestii wypuszczania limitowanych kolekcji we współpracy ze znanymi projektantami. U Valliego dużo się dzieje, tym bardziej zrozumiałe jest, dlaczego podczas tygodnia mody haute couture włoski projektant postawił na odrobinę "spokoju". Zamiast na wybiegu, Giambattista Valli zaprezentował kreacje w formie wystawy. Zaaranżowano kilka pomieszczeń z sukniami na manekinach. Nie zabrakło charakterystycznych tiulowych sukni (jedna z nich była hitem wystawy "Notes on Camp" w Museum of Modern Art w Nowym Jorku) w nowych kolorach: miętowych i brzoskwiniowym. Podobna pojawiła się również w kolekcji dla H&M - w mocnym, fuksjowym odcieniu.
Clare Waight Keller to pierwsza kobieta na stanowisku dyrektor kreatywnej domu mody Givenchy. Hubert de Givenchy uchodził za mistrza elegancji. W końcu to właśnie spod jego ręki wyszły jedne z najsłynniejszych sukni w historii mody - m.in. czarna kreacja Audrey Hepburn ze "Śniadania u Tiffany'ego". W kolekcji haute couture na sezon jesień-zima 2019/2020 Keller odwołuje się do tradycji marki z lat 50., po raz kolejny biorąc na warsztat biel i czerń oraz smukłe fasony wieczorowe. Brytyjska projektantka unowocześnia je dodając odrobinę modnych neonów. Efekt? Klasa we współczesnym wydaniu! Oprócz tego, w kolekcji pojawiły się kreacje z piórkami przymocowanymi do sukienki na cienkich żyłkach, tworząc trójwymiarowy i dynamiczny "look". Podobnym zabiegiem posłużył się dwa sezony temu Jeremy Scott w kolekcji dla Moschino na sezon wiosna-lato 2018, z tą różnicą, że u Jeremy'ego Scotta wokół modelki "latały" motyle.
T-shirt z napisem "We should all be feminists" to jeden z najsłynniejszych projektów Marii Grazi Chiuri dla Diora. W kolekcji haute couture zaprezentowanej w Paryżu na sezon jesień-zima 2019/2020 projektantka ponownie stawia na nośne slogany. Jedną z drapowanych sukienek w greckim stylu zdobi napis "Are clothes modern?" Oprócz tego, widać zwrot Mari Grazi Chiuri w kierunku bardziej "agresywnej", "dzikiej" estetyki. Kreacje wyglądają jak stroje wojowników (np. model z okrągłym strzępionym dekoltem przypominającym pióra), a dopełniają je spiczaste buty. Są też charakterystyczne dla Diora tiulowe sukienki, ale tym razem półprzezroczyste fragmenty (rękawy i dekolt) zdobią trybalne hafty.