Pixie cut: wielki powrót retro fryzury z lat 60.

To jedno z najmodniejszych cięć 2019 roku. Inspirowana stylem lat 60. pixie cut wraca dziś w wielkim stylu. Jak wygląda taka fryzura? Komu pasuje i jak można ją wystylizować? Porad udzielił nam Paweł Zięba, ekspert marki L'Oreal Paris.

Krótkie fryzury pojawiły się na kobiecych włosach w dwudziestoleciu międzywojennym. Rewolucja obyczajowa znalazła swoje odzwierciedlenie nie tylko w modzie na coraz krótsze i bardziej swobodne sukienki, ale także szybko wniknęła do świata fryzjerskiego. Słynny polski mistrz fryzjerstwa, Antoni Cierplikowski, spopularyzował w latach 20. krótkie cięcie, które dziś znamy pod nazwą boba. W kolejnych dekadach włosy znów stawały się dłuższe, a krótkie fryzury ponownie wróciły do łask w latach 60. Pixie cut to pomysł znanego fryzjera gwiazd Leonarda of Mayfair, który w 1966 roku zaproponował taką fryzurę modelce Twiggy. Fankami pixie cut szybko zostały Mia Farrow czy Goldie Hawn. Dziś miłośniczkami krótkich fryzur są między innymi Małgorzata Kożuchowska czy Kasia Zielińska.

Pixie cut jest totalnym hitem 2019 roku. I chociaż powstało ponad pięćdziesiąt lat temu, to w tym sezonie wracamy do do klimatu pop-artu i spódniczek mini

- wyjaśnia Paweł Zięba, ekspert marki L'Oréal ParisP

Jak wygląda fryzura pixie cut?

Oryginalna pixie cut jest krótka z tyłu i po bokach, ale ma wydłużoną grzywkę. W kolejnych dekadach pojawiało się wiele wariacji na temat tej fryzury. Dziś możemy postawić na dłuższą romantycznie opadającą grzywkę lub zupełnie odwrotnie, na całkowicie krótkie, potargane i dynamiczne uczesanie. Świetnie kiedy pixie ma zdecydowany kolor: ice blond, mocny rudy, czarny/czerwony, co nie znaczy, że pastele się nie nadają. Są po prostu bardziej spokojne i tradycyjne, a pixie to styl i wyjątkowość. Komu pasuje taka fryzura?

Dla kogo fryzura pixie cut będzie odpowiednia?

Fryzjerstwo to gra pozorów. Każda kobieta może mieć taką fryzurę, ważna jest kwestia proporcji i dynamiki. Panie o pełnej, krągłej twarzy dobrze wyglądać będą w postawionej i postrzępionej fryzurze, która wysmukli i wyostrzy miękkie linie policzków czy brody. Kobiety o ostrych rysach (spiczasty nos, duże czoło, ostra broda) powinny zdecydować się na dłuższą miękką grzywkę, która wypełni policzki i złagodzi srogość twarzy.

Jak ułożyć fryzurę pixie cut?

Jak stylizować taką fryzurę? Bardzo łatwo - boki i tył suszymy od góry na płasko, górę suszymy dynamicznie we wszystkie strony. Jeśli fryzura jest krótka i potargana, wykańczamy ją pastą matową, którą uprzednio mocno rozcieramy w dłoniach.

Jeśli nasze pixie ma pełniejszy tył, możemy odrobinę podkręcić ją okrągłą szczotkę dla zbudowania spektakularnego profilu. Grzywkę czeszemy na płasko albo (ja tak lubię) wywijamy na zewnątrz, trochę w stylu Madonny. Taką fryzurę fajnie rozwiać suszarką (chłodnym powietrzem), jednocześnie z daleka spryskać lakierem i mocno roztrzepać włosy dłońmi, formując odpowiedni kształt.

Jak pielęgnować fryzurę pixie cut?

Pamiętajmy, że fryzura jest polem do popisu, ramą naszej twarzy - warto o nią zadbać. Nawet najlepszego Kossaka zniszczy zła rama. Jeśli nie mamy czasu/chęci/zdolności do pracy nad włosami, to urodziliśmy się w idealnych czasach. Głównym kierunkiem mody ostatnich lat jest naturalność, wystarczy mieć czyste, świeże włosy i założyć na nie np. fascynator, opaskę lub spinkę. Hitem lata 2019 są opaski i duże spinki do włosów, każda fryzura podpięta dużą spinką z perłami będzie wyglądała wyśmienicie i modnie.