Nie żyje Karl Lagerfeld. Słynny projektant Chanel zmarł w Paryżu w wieku 85 lat

Karl Lagerfeld, ostatni z największych projekantów XX wieku, zmarł dziś w Paryżu. Miał 85 lat i od kilku tygodni zmagał się z ciężką chorobą.

Karl Lagerfeld nie pokazał się na dwóch ostatnich pokazach dla Chanel, ale nikt nie przypuszczał, że jego problemy zdrowotne są aż tak poważne. Dziś świat mody stracił nie tylko wielkiego projektanta, ale także wizjonera i prawdziwego człowieka renesansu. 

Karl Lagerfeld: "projektowanie jest jak oddychanie. Jeśli nie mogę oddychać, to jestem w tarapatach"

Karl Lagefeld w październiku 2018 rokuKarl Lagefeld w październiku 2018 roku Shutterstock

W ciągu swojej niemal 70-letniej aktywności w świecie mody Karl Lagerfeld stworzył niezliczoną ilości kolekcji dla Chanel, Fendi oraz sygnowanych swoim nazwiskiem. Jako pierwszy znany projektant podjął współpracę ze szwedzkim gigantem odzieżowym H&M. Był przede wszystkim kreatorem mody, ale zajmował się w niemal wszystkimi dziedzinami szeroko pojętej sztuki. I w każdej z nich był doskonały.

Karl Lagerfeld: zmarł ostatni z największych projektantów XX wieku

Karl Lagerfeld był tytanem pracy i często podkreślał, że nigdy nie zamierza przejść na emeryturę. Projektował hotelowe pokoje, gry wideo, współpracował z BMW, miał kolekcję kosmetyków ozdobionych wizerunkiem swojej białej kocicy Choupette. Zajmował się fotografią, produkował filmy, był karykaturzystą, stylizował sesje i kolejne spektakularne pokazy.  Ze słynnym domem mody Chanel związany był od 1983 roku. To dzięki niemu podupadająca w latach 80. marka Mademoiselle Chanel znów stała się najbardziej rozchwytywaną na świecie. Karl Lagerfeld wiedział jak odmłodzić nieco przykurzony dom mody Chanel i sprawić, by marką zachwycili się Millenialsi. Chętnie współpracował z popularnymi markami. Projektował kapsułowe kolekcje dla Vans, dla obuwniczej marki Melissa stworzył linię bestsellerowych dodatków. Karl Lagerfeld współpracował nawet z Carrefourem, projektując dla francuskiej sieci ręczniki i szlafroki

Karl Lagerfeld: najbardziej znany projektant na świecie

Jego charakterystyczny wizerunek nie zmieniał się od lat. Białe włosy zaczesane w kucyk, ciemne okulary, czarna dopasowana marynarka i jeansy w tym samym kolorze były jego codziennym mundurkiem. Dzięki temu stał się rozpoznawalny nie tylko w hermetycznym świecie mody. W 2018 roku Netflix towarzyszył Lagerfeldowi podczas przygotowań do pokazu, pierwszy odcinek dokumentalnej serii "7 Days Out" jest ostatnim filmowym zapisem twórczości zmarłego projektanta.