Oscary 2019. Nominacje do nagród Akademii Filmowej: najlepsze kostiumy

Oscary 2019 - znamy już nominacje do tegorocznych nagród Akademii Filmowej. Dwie z nich przyznano jednej kostiumografce, Sandy Powell. 24 lutego przekonamy się, do której z nominowanych kobiet powędruje oscarowa statuetka.

91. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku. Oscarową galę oglądać będzie można tradycyjnie na Canal+ od godziny 2 w nocy czasu polskiego. Nominacje do nagród Akademii Filmowej ogłoszone 22 stycznia wzbudzają zawsze ogromne emocje. W tym roku szczególne wśród polskiej publiczności, która z radością powitała informacje o trzech nominacjach dla filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, w kategoriach: "Najlepszy film obcojęzyczny", "Zdjęcia" oraz "Reżyseria". 

Oscary 2019: nominacje w kategorii "Najlepsze kostiumy filmowe"

 

Sandy Powell - nominacja za najlepsze kostiumy do filmu "Faworyta" oraz "Mary Poppins powraca". 

"Faworyta" w reżyserii Yorgosa Lanthimosa skupia się na intrygach wokół trzech kobiecych postaci: królowej Anny (w tej roli Olivia Coleman), jej najbliższej przyjaciółki, kochanki oraz doradczyni Sarah Churchill (Rachel Weisz) oraz kuzynki Sary, upadłej szlachcianki Abigail (Emma Stone). Akcja filmu rozgrywa się w 1708 roku w Anglii i według kostiumografki Sandy Powell, nominowanej w kategorii najlepszych kostiumów filmowych, jest to bardzo rzadko eksplorowana w kinie dekada. Powell ma na swoim koncie trzy statuetki Oscara: za kostiumy do filmów "Zakochany Szekspir", "Młoda Wiktoria" oraz "Aviator". Odpowiadała również za stroje do "Carol", "Kopciuszka" oraz "Gangów Nowego Jorku".  Na życzenie reżysera, kostiumografka nie trzymała się ściśle wytycznych historycznych i stworzyła hybrydową estetykę, którą nazwała "punk rockową" wersją dworu królewskiego na przełomie XVIII i XVIII wieku. 

 

W przypadku kostiumów do filmu "Mary Poppins powraca", którego akcja rozgrywa się w latach 30., Powell starała się wiernie odtworzyć realia tego okresu. Spora część kostiumów w filmie pochodzi z epoki, także tych, które ma na sobie odwarzająca tytułową postać, aktorka Emily Blunt. Także kolorystyka kostiumów dopasowana została do tego, co faktycznie noszono w tamtym czasie. W scenach dziejących się w świecie fantazji kostiumy stały się bardziej bajkowe i cukierkowe. 

Ruth Carter - nominacja za najlepsze kostiumy do filmu "Czarna pantera"

 

Przy pracy nad kostiumami do filmu, Ruth oraz jej ekipa starali się połączyć kilka inspiracji z Czarnego Lądu. Odniesieniem były oczywiście tradycyjne stroje rdzennych plemion, ale także nawiązania do afropunku oraz afrofuturyzmu. Eklektyczne podejście do kostiumów zaowocowało niezwykłymi strojami, które wyglądały jak z kolekcji haute couture. Są kunsztowne, wykorzystują tradycyjną paletę barw oraz rdzenne ozdoby. Przy wielu elementach wykorzystano druk 3D, aby nadać całości fututystycznego sznytu. 

Mary Zophres - nominacja za najlepsze kostiumy do filmu "Ballada o Busterze Scruggsie"

 

Mary Zophres współpracuje z braćmi Coen już od lat 90. Pracowała przy takich filmach jak "Fargo" (pamiętna puchowa kurtka), "Big Lebowski" (kultowy szlafrok) czy "Bracie, gdzie jesteś?". W 2016 roku zdobyła nominację za kostiumy do filmu "La La Land". W nowelowym obrazie "Ballada o Busterze Scruggsie" Zophres starała się odtworzyć estetykę Dzikiego Zachodu, a nie było to łatwe, gdyż film składa się z sześciu różnych historii. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA