Jak wybierać obuwie dziecięce na lato - poznaj zasady i nasze propozycje butów

Angelika Sobańska
02.08.2019 13:25
Obuwie dziecięce

Obuwie dziecięce (fot. shutterstock.com)

Obuwie dziecięce często jest kupowane jeszcze przed narodzinami dziecka jako pewien symbol oczekiwania. Ponadto buciki dziecięce są zazwyczaj urocze. Jednak ich dobranie wcale nie jest oczywiste i proste. Jak to zrobić i jakie modele wybrać na lato?

Obuwie dziecięce numeracja

Obuwie dziecięceObuwie dziecięce fot. shutterstock

Kwestia dobrania obuwia dla Twojego dziecka może być problematyczna, szczególnie jeśli jesteś rodzicem po raz pierwszy. W końcu, przez całe życie wybieramy buty głównie dla siebie, możemy je przymierzyć i stwierdzić czy są odpowiednie. Tutaj nie ma tej możliwości, a jednak dobre dopasowanie butów jest bardzo ważne. Zastanawiasz się jak dobrać buty dla Twojego dziecka? Jest kilka zasad o których powinno się wiedzieć.

Pierwszym krokiem jest ustalenie rozmiaru buta - w tym celu trzeba poznać długość obu stóp. Najlepiej postawić dziecko na kartce i odrysować obie stopy. Długość obrysu na kartce mierzy się od czubka pięty po czubek największego palca. Jeśli znasz już długość to wystarczy sprawdzić tabelę rozmiarów w której do długości przypisany jest numer buta. Wybierz rozmiar podług dłuższej stopy. Polska numeracja butów dziecięcych rozpoczyna się zazwyczaj od rozmiaru 18, a kończy na numerze 37. Przykładowo, rozmiar 18 jest odpowiedni dla dziecka o stópkach o długości ok. 11 cm. Warto jednak wybierać buty o 1 cm dłuższe niż stópka, mimo, że twórcy tabeli sami dodali zapas 15 mm. W końcu dziecko szybko rośnie. Z drugiej strony nie wybieraj nigdy butów o wiele za dużych, bo będą niewygodne i niekorzystne dla rozwoju stopy. Jeśli kupujesz buty przez internet i w domu okażą się nieodpowiednie to zawsze możesz takie buty oddać i wymienić.

Obuwie dziecięce na lato

Obuwie dziecięce na latoObuwie dziecięce na lato fot. materiały partnera

Obuwie na lato dla dziecka, tak samo jak dla dorosłych, powinno być przewiewne i stopa nie powinna się przegrzać. Malutkie dzieci, które dopiero uczą się chodzić, powinny mieć zabudowane obuwie, aby stopa stabilnie się w nich trzymała. Najlepsze jest specjalne obuwie do nauki chodzenia. Dobieramy również buty zależnie od rodzaju aktywności dziecka. Do zabaw na podwórku lub gdy chodzisz z dzieckiem po wysokiej trawie itp. lepiej dobrać buciki zakryte, bo skóra dziecka, szczególnie do lat 4, jest bardzo delikatna i łatwo może dojść do skaleczenia lub obtarcia. Z kolei jeśli wiesz, że dziecko cały spacer spędzi w wózku lub będzie chodzić tylko po nawierzchni z kostki to możesz zdecydować się na sandałki dla dziecka. Prawdopodobnie obuwie dziecięce na lato, które kupisz, będzie dobre tylko na jeden sezon, ale mimo to warto kupić buty dobrej jakości. Zawsze możesz takie buty później sprzedać lub oddać. 

Obuwie dziecięce dla dziewczynek

Obuwie dziecięce dla dziewczynekObuwie dziecięce dla dziewczynek fot. materiały partnera

W sklepach odnajdziemy różne rodzaje obuwia dla dziewczynek. Producenci stawiają głównie na jasne, pastelowe kolory,  a szczególnie róż. Znajdziemy również wiele uroczych butów we wzory, które na pewno Twoje dziecko pokocha. Obuwie dziecięce dla dziewczynek np. z pieskiem na nosku lub wzorem w jednorożce na pewno ułatwi niełatwy czasem proces zakładania bucików! Wśród butów dziecięcych dla dziewczynek odnajdziemy m.in. wygodne sneakersy, eleganckie półbuty, sandałki, klapki i trampki. Zakryte buty często mają rzepy, które są dużym udogodnieniem.

Obuwie dziecięce dla chłopców

Obuwie dziecięce dla chłopcówObuwie dziecięce dla chłopców fot. materiały partnera

Wśród obuwia dla chłopców również odnajdziemy różne rodzaje, choć oczywiście nie jest ich aż tak dużo jak w przypadku obuwia dla dziewczynek. Obuwie dziecięce dla chłopców jest zazwyczaj w ciemnych kolorach, często w granacie. Najwięcej odnajdziemy sneakersów, trampek i sandałów. Obuwie dziecięce trampki to świetny wybór dla chłopca - znajdziemy wiele wzorów.