To idealny szampon dla ciebie jeśli chcesz być eko i cenisz dobry skład! Zobacz jak myć nim włosy i gdzie kupić

Angelika Sobańska
24.09.2020 14:37
szampon  w kostce

szampon w kostce (fot. shutterstock)

Szukasz ekologicznego szamponu, z dobrym składem i bez plastiku? W takim razie szampon w kostce na pewno może być świetnym wyborem! Zobacz w jaki sposób zamienić płynny szampon w plastiku na ekologiczny w kostce!

Plastikowe opakowania to standard w przypadku kosmetyków, choć wiele firm powoli zmienia sztuczne tworzywa np. na szkło. Jednak kosmetyki do mycia włosów w szklanej butelce to rzadkość, dlatego osoby, które unikają plastiku i chcą być jak najbardziej eko powinny sięgnąć po szampon w kostce. Przypomina mydełko i na początku można się zastanawiać w jaki w ogóle sposób myć nim głowę. Podpowiadamy!

Szampon w kostce - czemu warto?

Naturalny szampon w kostce to jeden z najbardziej ekologicznych kosmetyków. Używanie go jest zgodne ze stylem życia zero waste, bo jedynym odpadem, który po nich pozostaje jest tekturowe, małe pudełeczko lub papier. W niektórych wypadkach można kupić go również w aluminiowej puszce, która jest wielokrotnego użytku, a kolejny raz można nabyć szampon już zawinięty w papierek. Dla osób, które chcą żyć jak najbardziej ekologicznie to świetna sprawa, kiedy nie muszą wyrzucać plastikowego opakowania po zużyciu szamponu!

 

W dodatku plusem jest naturalny i przyjazny środowisku skład, bo firmy, które produkują szampony w kostce zazwyczaj dbają również o tę kwestię. Te kosmetyki są również bardzo dobre dla włosów i skóry głowy. W swoim składzie nie mają mocnych i szkodliwych, na dłuższą metę, substancji. Zamiast popularnych detergentów SLS ((Sodium Lauryl Sulfate) lub SLES (Sodium Lauryl Sulfate), w szamponie w do włosów w kostce, znajdziemy zazwyczaj SCI (Sodium Cocoyl Isethionate). Również należy on do grupy sufrakantów, czyli mocnych detergentów, ale jest spośród nich najłagodniejszy, więc dobrze myje, ale równocześnie nie wpływa negatywnie na włosy i skórę głowy.

Zobacz też: 5 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji włosów

Jak myć włosy ekologicznym szamponem?

Nie da się ukryć, że forma płynnego szamponu może wydawać się bardziej przyjazna, a każdy z nas jest po prostu do takiej przyzwyczajony. Jednak jeśli styl życia zero waste i dbanie o środowisko są dla ciebie istotne to na pewno warto się przełamać i spróbować. Jak myć włosy szamponem w kostce? Na opakowaniach często można znaleźć instrukcję jak to zrobić i zazwyczaj zalecane jest pocieranie kostką włosów lub spienianie jej w dłoniach i nakładanie piany. Najlepszym jednak sposobem jest umieszczenie kostki w zamykanym, dość szerokim naczyniu (tak aby zmieściła się dłoń) - np. słoiku, zalanie ciepłą wodą i potrząsanie aż do wytworzenia się piany.

 

Kolejny etap to nakładanie piany ręką na mokre włosy, a właściwie na skórę głowy. Wodą, która zostanie, polej resztę włosów. Warto zrobić to dwukrotnie. Czasem, gdy włosy są przetłuszczone, może być problem z uzyskaniem efektu pienienia się na samych włosach, ale po pierwszym nałożeniu szamponu i spłukaniu na pewno będzie lepiej. Po użyciu odłóż kostkę do wyschnięcia (np. na mydelniczkę). Zasady używania szamponu w kostce możesz zobaczyć również na poniższym filmiku na Youtubie.

 

Zobacz też:

Jak dbać o włosy jesienią? Sposoby na zniszczone końce

Gdzie kupić szampon w kostce?

W popularnych drogeriach możesz mieć problem ze znalezieniem tego kosmetyku, choć niektóre, np. Hebe, coraz bardziej stawiają na rozbudowywanie oferty ekologicznych produktów również w stacjonarnych sklepach. Największy jednak wybór znajdziesz oczywiście w sklepach internetowych. Przykładowe marki, które mają w ofercie szampony w kostce to: Ajeden, Nowa Kosmetyka, Cztery Szpaki, Herbs & Hydro, Naturologia, Tinktura i kilka innych. Ceny są zazwyczaj w przedziale 30 - 60 zł, ale warto wiedzieć, że szampony w kostce są bardzo wydajne, więc starczają na dużą ilość myć.