Jak zachować młody wygląd na dłużej? Postaw na krem anti-aging

Ola Falkowska
26.06.2019 07:00
Pielęgnacja anti-aging

Pielęgnacja anti-aging (Shutterstock/Avanti24)

"Lepiej zapobiegać niż leczyć" - to porzekadło trafnie obrazuje realia walki ze zmarszczkami. Jeśli zależy ci na zapobieganiu, zainteresuj się pielęgnacją przeciwstarzeniową. Okazuje się, że jej szalenie ważnym filarem jest krem anti-aging.

Pielęgnacja anti-aging - sposób na zmarszczki

Wśród przyczyn powodujących szybkie starzenie się skóry wolne rodniki są na podium tego niechlubnego rankingu. To cząsteczki będące skutkiem rozpadu wiązania chemicznego, w wyniku czego zostają z jednym wolnym elektronem. Natura lubi równowagę, więc wolne rodniki za wszelką cenę starają się „odnaleźć” swoją utraconą cząsteczkę. Są przy tym dosyć wojownicze, ponieważ dołączają zagubiony elektron kosztem innych komórek. W efekcie oddziałują niekorzystnie na struktury białkowe oraz lipidowe, co w przypadku skóry oznacza odpowiednio uszkodzenie włókien kolagenu oraz ubytek wchodzących w skład bariery ochronnej lipidów. Wieloletnie oddziaływanie wolnych rodników pośrednio prowadzi do szybkiej utraty sprężystości skóry, jej ścieńczenia i w końcu powstawania bruzd i zmarszczek.

przeciwzmarszczkowy krem do twarzyprzeciwzmarszczkowy krem do twarzy Fot. Shutterstock

Już od wczesnej młodości można skutecznie redukować efekty działalności na skórę wolnych rodników. Kluczowe jest stosowanie kosmetyków o działaniu antyoksydacyjnym, w tym kremów anti-aging na bazie zielonej herbaty, witaminy C czy oliwy z oliwek. Ta ostatnia jest wyjątkowo skuteczna w profilaktyce przeciwstarzeniowej.

Krem anti-aging z oliwą z oliwek

W składzie oliwy z oliwek znajdują się m.in. uważane za sekret długowiecznej urody polifenole. Ich zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników, których nadmiar wpływa destrukcyjnie na zlokalizowane głęboko w skórze włókna kolagenu. Degeneracja kolagenu jest częstą przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry. Regularne aplikowanie kosmetyków bogatych w polifenole (np. kremu z oliwą z oliwek) skutecznie zmniejsza aktywność wolnych rodników i stanowi kluczowy filar pielęgnacji anti-aging. Jeśli pragniesz zatrzymać nieco dłużej młody wygląd skóry, pieczołowicie wklepuj w skórę bogaty w antyoksydanty krem z oliwą z oliwek, najlepiej dwa razy dziennie.

Krem anti-aging z kolagenem

Równie istotne dla zachowania przez długie lata młodego wyglądu skóry jest dbanie o wysoki poziom jej nawilżenia. Pozwala to wielowymiarowo zapobiegać przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek. Po pierwsze: stosowanie kosmetyków nawilżających ogranicza przeznaskórkową utratę wody, której skutkiem jest osłabienie włókien kolagenowych, a w konsekwencji wczesna utrata elastyczności skóry. Po drugie: odpowiednio nawilżona skóra to także prawidłowo funkcjonująca bariera ochronna skóry, która jest w stanie skutecznie obronić się przed wolnymi rodnikami.

Kolagen cieszy się zasłużoną opinią pogromcy zmarszczek, lecz stosunkowo mało wspomina się o jego właściwości nawilżających. Krem z kolagenem nie tylko z łatwością uzupełnia niedobory nawilżenia naskórka, ale co więcej tworzy na jego powierzchni warstwę ochronną. W efekcie zabezpiecza skórę nie tylko przed utratą odzyskanego komfortu, ale i przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ma to ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry przesuszającej się, która, ze względu na niedostateczne nawilżenie, jest zagrożona przedwczesnym starzeniem się. Warto jak najwcześniej – od około 25. roku życia – regularnie stosować kosmetyki z kolagenem, tym bardziej jeśli twoja skóra ma tendencję do przesuszania się.

Stosowanie kremu anti-aging to jedna z najlepszych strategii na zatrzymanie na dłuższy czas młodego wyglądu skóry. Być może ciężko będzie ci dostrzec jej efekty, ale zaufaj nam. Za kilkanaście lat będziesz dziękować sobie za wdrożenie pielęgnacji przeciwstarzeniowej.

Więcej o: