Bezpieczne opalanie: jak chronić twarz, ciało i włosy przed promieniowaniem UV

Latem powinniśmy jeszcze skrupulatniej dbać o swoje ciało i cerę. Podstawa to ochrona przeciwsłoneczna. Jaki krem do opalania najlepiej się sprawdzi? Czym charakteryzują się filtry mineralne? Dlaczego przed promieniowaniem UV należy chronić także włosy? Wszystkie wątpliwości rozwiewają eksperci marek Derma i System Professional.

7 zasad bezpiecznego opalania

Przed nami piękny i ciepły czas. Wiosną i latem spędzamy dużo czasu na zewnątrz, ciesząc się pogodą i wysokimi temperaturami. To także okres wakacyjny, podczas którego często wyjeżdżamy. Słońce to jednak nie tylko ważne źródło witaminy D. Opalać powinniśmy się z głową - nadmierna ekspozycja ciała na promieniowanie UV może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na wygląd i zdrowie. Magda Szymanowska - ekspertka marki Derma i założycielka 4organic przekonuje jednak, że bezpieczne opalanie jest możliwe: 

Podstawa to umiar i rozwaga. Istnieje siedem zasad bezpiecznego opalania:

• Szukaj cienia w godzinach: 10.00-16.00

• Sprawdzaj indeks UV, który pokazuje bezpieczny czas na słońcu bez filtra

• Nie dopuszczaj do oparzeń skóry

• Stosuj naturalne ubrania okrywające ciało, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne

• Stosuj bezpieczne dla zdrowia, bez szkodliwych filtrów przenikających, wodoodporne filtry UVA i UVB kilka razy dziennie i za każdym razem po wyjściu z kąpieli

• Chroń niemowlęta przed silnym działaniem słońca

•  Obserwuj skórę i raz w roku rób przegląd skóry u lekarza

Dodatkowo osoby o jasnej karnacji, rudowłose, osoby starsze oraz małe dzieci muszą szczególnie uważać i unikać ekspozycji słonecznej.

Ważne jest nie tylko to jak się opalamy. W punkcie piątym Magda Szymanowska zwraca uwagę na kosmetyki, których używamy. Produkty te m.in. nie powinny zawierać filtrów przenikających i szkodliwych konserwantów. Ponadto powinny być wodoodporne. 

Produkty przeciwsłoneczne wiodących marekProdukty przeciwsłoneczne wiodących marek mat. prasowe Institut Esthederm, Derma, Nuxe, Avene, Nivea

Filtr nie tylko na plaży

Jednym z głównych błędów pielęgnacyjnych, które popełniamy latem jest brak stosowania ochrony przeciwsłonecznej na co dzień. Zazwyczaj filtry aplikujemy na plaży i podczas wakacyjnych wyjazdów, a tymczasem nasza skóra jest narażona na poparzenia słoneczne zawsze kiedy przebywamy na świeżym powietrzu: kiedy przemieszczamy się, pracujemy terenowo, jeździmy na rowerze, czy spacerujemy. Magda Szymanowska zaleca jednak, aby we wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek:

Pamiętać należy, że nawet w pochmurne dni, zwłaszcza wiosną i latem, promieniowanie słoneczne może być dość silne, dlatego warto pamiętać o ochronie podczas dłuższego przebywania na zewnątrz.

Moim zdaniem jednak, jeśli w ciągu dnia nie mamy zupełnie kontaktu ze słońcem, nakładanie produktów z filtrem nie jest konieczne. Gdy jesteśmy cały dzień w biurze lub w domu, nie ma takiej potrzeby. Pamiętajmy, że kosmetyki z filtrami często zawierają w swoim składzie syntetyczne substancje, nie nadużywajmy ich bez powodu! Dziecko idąc do przedszkola o 7:00 rano również nie musi mieć nałożonego silnego SPF, natomiast wychowawczyni musi pamiętać, by zadbać o skórę pociech przed wyjściem na przedszkolny plac zabaw.

Filtry do twarzy znanych marekFiltry do twarzy znanych marek mat. prasowe Jantar, Avene, Dottore, Derma, Ziaja

Filtry mineralne dla dzieci i kobiet w ciąży

Przy zdrowej ciąży nie ma przeciwwskazań do opalania. Nie oznacza to jednak, że kobiety spodziewające się dziecka mogą używać wszystkich produktów dostępnych na rynku. Ważne, aby wybrane przez nie kosmetyki nie zawierały szkodliwych konserwantów, filtrów przenikających oraz substancji uczulających.

Najbezpieczniejsze dla przyszłych mam i kobiet karmiących będą kosmetyki z filtrem mineralnym – te same, które nadają się dla dzieci już od pierwszego dnia życia. To naturalne, nierozpuszczalne minerały, które nie wnikają w skórę, a jedynie tworzą na jej powierzchni membranę rozpraszającą promieniowanie. ZAWSZE, ale szczególnie w czasie ciąży i karmienia piersią należy bezwzględnie unikać kremów z filtrami przenikającymi (m.in. EtylhexylMethoxycinnamate, Oxybenzone, Octocrylene, Benzophenone-3, - 4, -10, Homosalate). To syntetyczne substancje, które wnikają do krwiobiegu i mogą zaburzać  gospodarkę hormonalną kobiet i ich dzieci, do których szkodliwe substancje trafiają wraz z mlekiem matki - tłumaczy Magda Szymanowska. 

Filtry mineralne to także słuszny wybór dla dzieci do trzeciego roku życia. Dodatkowo w przypadku pociech należy pamiętać, aby stosować kremy wodoodporne. 

Kosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieciKosmetyki przeciwsłoneczne dla dzieci mat. prasowe Avene, Derma i Ziaja

Ochrona przeciwsłoneczna dla włosów

Choć często o tym zapominamy to przed promieniowaniem UV powinniśmy chronić także włosy i skórę głowy. Dlaczego jest to tak istotne tłumaczy Maryla Kaczmarek, ambasador marki System Professional i właścicielka Akademii Perfect Hair w Warszawie:

Aby uniknąć płowienia, wysuszenia i uwrażliwienia włosów należy używać produktów, które będą chroniły kolor przed kąpielami słonecznymi, zapobiegną rozdwajaniu się końcówek, a co najważniejsze ochronią skórę głowy przed wysoką temperaturą, dzięki czemu nie osłabiamy cebulek włosów.

Co jeszcze należy zrobić, aby latem zadbać o swoje włosy? 

W pierwszej kolejności zadbajmy o skórę głowy, używając delikatnego szamponu, który nawilży skórę głowy oraz odżywki. Jeśli wybieramy się na plażę to koniecznie zabieramy spray, który aplikowany na długość włosów będzie chronił przed promieniowaniem UV . Szczególnie dbamy o włosy rozjaśniane i kręcone, nie powinny być wystawiane na naturalne suszenie przez słońce i wiatr, bo to spowoduje utratę wilgotności włosów. Posiadaczki takich włosów powinny o nie szczególnie zadbać, aplikując większą ilość produktu w formie kremowo-oleistej. Włosy należy zawsze umyć po kąpielach słonecznych i zaaplikować odżywkę, nie obawiając się obciążenia czy przetłuszczania  włosów - radzi Maryla Kaczmarek.

Ochrona przeciwsłoneczna dla włosówOchrona przeciwsłoneczna dla włosów mat. prasowe Bielenda, Nuxe, Wella Invigo, System Professional

Poparzenie słoneczne: i co dalej?

Stosując się do powyższych wskazówek specjalistów nie grozi nam raczej poparzenie słoneczne. Jeśli jednak już doprowadzimy do sytuacji, w której nasza skóra została narażona na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV nie należy wpadać w panikę. Magda Szymanowska radzi, aby działać szybko i z głową:

W zależności od stopnia poparzenia należy nałożyć krem łagodzący np. z aloesem lub silniejszy preparat na oparzenia. W skrajnych przypadkach konieczna będzie wizyta u lekarza. Jeśli poza objawami skórnymi utrzymuje się wysoka temperatura ciała, mogło dojść do porażenia słonecznego. Wtedy konieczny jest kontakt z lekarzem lub nawet hospitalizacja – szczególnie w przypadku dzieci.

Produkty po opalaniuProdukty po opalaniu mat. prasowe Ziaja, Bielenda, Avene, Jantar, Nuxe

Więcej o:
Copyright © Agora SA