Testujemy masaż sportowy [test redakcji]

Czym jest i dla kogo jest wskazany? Sprawdzamy na własnej skórze!

Masaż sportowy coraz częściej pojawia się w ofercie dziennych spa w dużych miastach. Wiele osób myli go z masażem klasycznym, który choć jest podobny, różni się mniejszą intensywnością doznać.

Przede wszystkim, masaż sportowy polecany jest nie każdej osobie, tylko tym, którzy regularnie uprawiają jakiś sport. Pierwotnie skierowany był do osób uprawiających jakąś sportową dyscyplinę wyczynowo, ale teraz tak wiele z nas biega maratony czy chodzi na kontuzyjny pole dance, że stał się on częścią oferty ogólnodostępnej.

Jakie korzyści daje masaż sportowy:

  • Pozwala zregenerować mięśnie po dużym wysiłku.
  • Usuwa zmęczenie i napięcie.
  • Przeciwdziała kontuzjom.
  • Przygotowuje ciało do dużego wysiłku, na przykład zawodów sportowych.
  • Relaksuje i odpręża.

Każdy z nas wie, że przy intensywnym wysiłku fizycznym, mięśnie muszą mieć czas na regenerację. Minimum raz w tygodniu nie powinniśmy nic ćwiczyć - to wtedy tak naprawdę umacniają się efekty treningów. Regularne masaże są tak samo ważne dla naszego ciała, dzięki nim ciało sportowca ma czas, by się zregenerować.

Massage PointMassage Point mat. prasowe mat. prasowe Massage Point

Innym, bardzo ważnym aspektem masażu sportowego jest oddziaływanie na tkankę kostną (masaż powoduje zwiększenie gęstości kości, przyśpiesza procesy kostnienia) oraz chrzęstną (następuje jej wzmocnienie i uelastycznienie). To wszystko ma ogromne znaczenie przy przeciwdziałaniu kontuzjom. Rodzaj masażu uzależniony jest od uprawianej dyscypliny sportowej.

Jak często można sobie na niego pozwolić i jakie są do niego przeciwwskazania?

"Masaż sportowy to nieodłączny element planu treningowego każdego sportowca. Przygotowuje organizm do wysiłku, przyspiesza jego regenerację i utrzymuje formę sportowca na wysokim poziomie. Wskazaniami do jego wykonywania są: okres całego cyklu treningowo - startowego, okres oczekiwania na zawody oraz rekonwalescencji. Pomaga w odbudowie oraz przyroście masy i siły mięśniowej, a dodatkowo redukuje tkankę tłuszczową. Zapobiega kontuzjom, likwiduje skutki przetrenowania, rozgrzewa i relaksuje mięśnie. Przyspiesza krążenie krwi i chłonki, poprawia dopływ produktów odżywczych do mięśni, wspomaga pracę stawów i więzadeł. Aby był skuteczny, należy wykonać maksymalnie 20 zabiegów, po których wymagana jest 14-dniowa przerwa. Intensywność i siła masażu dobierana są indywidualnie do cech sportowca i dyscypliny jaką uprawia. Przeciwwskazania do masażu sportowego, to m.in.: gorączka powyżej 38 stopni, choroby zakaźne, ostre stany zapalne mięśni, ścięgien i stawów, zmiany skórne - mówi Marzena Gujska - terapeuta masażysta w Massage Point (www.massagepoint.pl).

Massage PointMassage Point mat. prasowe mat. prasowe Massage Point

Ocena testerki: Dużo trenuję. 4-5 razy w tygodniu wysiłkową asshtangę jogę, raz w tygodniu jeżdżę konno a teraz wraz z nowym sezonem zamierzam też biegać dwa razy w tygodniu. Kontuzje są u mnie na porządku dziennym. Naciągnięcia mięśni, bolące stawy czy nadwyrężony dolny odcinek kręgosłupa - masaże są dla mnie niezbędne. Co jakiś czas pojawiam się u fizjoterapeuty, żeby pomógł mi rozluźnić spięte wysiłkiem mięśnie. Masażu sportowego jednak jeszcze nie próbowałam. Na miejscu wypełniłam szczegółowy formularz oraz odbyłam krótką rozmowę z masażystką. Masaż trwał godzinę i był bardzo przyjemny. Dotyczył całego ciała, a więc rozmasowano mi łydki, uda, plecy, ręce oraz co najważniejsze, mocno spięty odcinek szyjno-barkowy. To była najprzyjemniejsza część zabiegu. Masaż faktycznie był podobny do tego klasycznego, ale z większym naciskiem na rozmasowanie samych mięśni. Zaskoczyło mnie jednak, że był jak dla mnie, za mało intensywny, wręcz relaksacyjny - mój fizjoterapeuta pracuje znacznie mocniej. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa, z którym mam problem od dłuższego czasu, niestety nie został rozpoznany jako problematyczny, trudno. Sam masaż naprawdę mi odpowiadał, choć polecam jednak brać go w serii, bo o efektach trudno się wypowiadać, po jednej wizycie.

Masaż testowany w: Massage Point , (od ul. Rakowieckiej), Sandomierska 23, 02-567 Warszawa www.massagepoint.pl

Koszt: 129 zł/60 minut

    Copyright © Agora SA