Jak prać kurtkę puchową? Najważniejsze zasady, dzięki którym jej nie zniszczysz

Kurtka puchowa ma wiele zalet i często jest nieoceniona podczas dużych mrozów. Tak jak każde ubranie wymaga prania co jakiś czas i tu zaczynają się schody. Na pewno nie raz zastanawiałaś się jak uprać kurtkę puchową. To w końcu często duży wydatek, a takie okrycie wierzchnie zazwyczaj kupujemy na kilka sezonów. Zobacz kilka rad, które sprawią, że nie popełnisz żadnego błędu!

Jak prać kurtkę puchową i jak często?

Ubrania z wymagających tkanin często trzeba prać ręcznie lub nawet zanosić do pralni chemicznej. Na pewno ucieszy cię fakt, że w przypadku puchowej kurtki zimowej nie jest to konieczne - ze spokojem możesz ją prać w pralce! Przed wrzuceniem jej do bębna trzeba jednak zapoznać się z charakterystycznymi zasadami. Obejmuje to m.in. przygotowanie pralki, odpowiedni program i właściwe detergenty. Możesz ją też prać ręcznie, choć tutaj również trzeba wiedzieć jak dokładnie to zrobić. A jak często prać kurtkę puchową? To zależy jakim puchem jest wypełniona. Kurtkę z puchem gęsim lub kaczym powinno się prać na pewno rzadziej niż inne ubrania, ale przynajmniej kilka razy w sezonie zimowym. Wpłynie to nie tylko na jej świeżość, ale również na podtrzymanie w dobrym stanie naturalnego wypełnienia, które będzie sprężyste i dłużej spełni swoje funkcje termoizolacyjne. Jak prać kurtkę z puchu syntetycznego i jak często? Technika jest zazwyczaj taka sama jak w przypadku okryć z naturalnym wypełnieniem, ale trzeba to robić zdecydowanie rzadziej, bo niestety nie ma to dobrego wpływu na kurtkę. 

kurtka puchowakurtka puchowa fot. shutterstock

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Pranie "puchówki" w pralce to oczywiście najprostszy i najszybszy sposób, a dzięki poznaniu kilku zasad - również bardzo bezpieczny. Zobacz jak prać kurtkę puchową w pralce krok po kroku.

  • Po pierwsze, zaopatrz się w odpowiedni płyn do prania puchu. Tradycyjne proszki do prania i inne detergenty mogą uszkodzić zarówno wierzchnią warstwę jak i wypełnienie. Warto sięgnąć po produkty takich specjalistycznych firm jak: Granger's lub Mountval. Możesz w nich prać zarówno kurtki z puchem naturalnym jak i syntetycznym. Nie stosuj dodatkowo żadnego płynu do płukania.
  • Wyczyść bęben pralki i pojemnik na detergenty. Przed rozpoczęciem prania, pozbądź się wszystkich pozostałości proszków i płynów, tak aby nie uszkodziły kurtki. Pojemnik na detergenty wystarczy umyć dokładnie pod wodą. Warto też jeden raz nastawić pustą pralkę na płukanie, aby bęben dobrze się oczyścił.
  • Przed praniem puchowej kurtki zapnij wszystkie suwaki oraz posprawdzaj i pozamykaj kieszenie. Odepnij kołnierz oraz kaptur.
  • Po takim przygotowaniu można przejść do właściwej odpowiedzi na pytanie "jak prać kurtkę z puchu?". Oczywiście w pralce powinna być tylko kurtka. Ważne jest dobre dobranie programu i temperatury. Najpierw sprawdź metkę na kurtce, tam możesz znaleźć potrzebne informacje. Jeśli jej nie masz lub już się starła, to wybierz cykl prania ręcznego lub prania wełny i nastaw temperaturę na 30°C.
  • Ustaw wirowanie na niskie obroty - max. 600. 
 
 

Ostatnia wskazówka, która może pomóc zachować puch w dobrym stanie to użycie podczas prania... piłeczek! Brzmi trochę dziwnie, ale to prawda. Dzięki nim wypełnienie nie będzie się zbijać. Jak prać kurtkę puchową z piłeczkami? Przede wszystkim najlepsze będą specjalne piłki do prania puchu, które czasem kupisz w zestawie z płynem - przykładem jest tu marka Granger's. Wystarczy je włożyć do bębna przed praniem.

Najmodniejsze kurtki puchowe damskie w różnych cenach i kolorach! Sprawdź tutaj!

Jak prać kurtkę puchową ręcznie?

Jeśli jednak obawiasz się prania w pralce to możesz oczywiście zdecydować się na pranie w ręku. Przede wszystkim wywróć kurtkę na lewą stronę. Nie pierz tak samo jak innych ubrań, a więc unikaj tarcia lub szorowania. Jak prać kurtkę puchową ręcznie? Wystarczy delikatne ugniatanie kurtki, co może trochę przypominać wyrabianie ciasta, ale z użyciem mniejszej siły. Następnie wypłucz ją kilka razy w czystej wodzie, aby dokładnie pozbyć się detergentu. Niestety nie można jej wykręcać, bo to mogłoby uszkodzić puch i zdeformować okrycie wierzchnie. Zamiast tego możesz ją włożyć do pralki i nastawić na lekkie wirowanie. Inny sposób to delikatne wyciskanie wody z kurtki, która leży poziomo np. na rozłożonej suszarce do prania, a pod nią położyć miskę. Ręcznie można prać właściwie tylko krótkie kurtki - te sięgające do kolan lub dłuższe lepiej jednak włożyć do pralki.

Porządne zimowe okrycie wierzchnie nie musi być drogie! Zobacz wyprzedaż damskich kurtek puchowych!

jak prać kurtkę puchowąjak prać kurtkę puchową fot. shutterstock

 

Suszenie kurtki puchowej

Jeśli zrobiłaś wszystko krok po kroku, a po wyjęciu z pralki kurtka wygląda nie tak jak oczekiwałaś, to nie martw się, to całkowicie normalne! Puch mógł się trochę zbić, ale dzięki właściwemu suszeniu może wrócić do normy. Właśnie, obok pytania "jak prać kurtkę puchową", niemniej ważna jest kwestia prawidłowego suszenia tego ubrania. Możesz to zrobić na dwa sposoby: w suszarce bębnowej (ale najpierw sprawdź na metce przy ubraniu czy na pewno akurat twoją kurtkę można) lub na zwyczajnej suszarce na pranie. 

Jeśli masz suszarkę bębnową to nastaw na długie suszenie w niskiej temperaturze. Na tym etapie znów możesz użyć piłeczek, o których pisałam wcześniej w części dotyczącej prania kurtki puchowej. Pomogą one roztrzepać puch i rozmieścić go równomiernie, a w dodatku przyspieszają wysychanie. 

W przypadku tradycyjnej suszarki najważniejsze jest ułożenie kurtki puchowej poziomo, a nie jej wieszanie. Istotna jest też właściwa cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu. Po wyschnięciu po jednej stronie, obróć ją na drugą. Może to niestety zająć trochę czasu. Po tym etapie twoja kurtka puchowa powinna być jak nowa, a ty przekonasz się, że nie jest wcale trudno uprać kurtkę puchową, dzięki stosowaniu kilku prostych zasad!

Kurtki na zimę Reserved są modne i niedrogie! Na Avanti24.pl znajdziesz duży wybór

 
 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.