Walizka, torba czy plecak - w co spakować się na wakacje? Poznaj nasze rady!

AS
13.06.2019 16:57
Walizka podróżna

Walizka podróżna (fot. www.shutterstock.com)

Wakacje to czas podróży, a wyjazd zawsze wiąże się z pakowaniem. Walizki na kółkach, plecaki, torby turystyczne - co najlepiej spełni swoją rolę? Sprawdź nasze rady i propozycje.

Walizka podróżna

Walizka podróżnaWalizka podróżna fot. www.shutterstock; materiały partnera

Osoby podróżujące bardzo często wybierają walizki na kółkach. Czy to najlepszy wybór zależy od tego, gdzie jedziemy i z jakiej okazji. Na pewno będą pasować na biznesową podróż, lub gdy zamierzamy zwiedzać miasta, ale już na wyjazd w góry trzeba pomyśleć o czymś innym.

Największym plusem walizek na kółkach jest to, że nie wymagają noszenia w ręku. Ponadto są bardzo wygodne do pakowania ze względu na sztywną obudowę, dzięki czemu ładnie można poskładać i posegregować rzeczy. Ponadto sztywna obudowa chroni je przed zniszczeniem. Na rynku znajdziemy wiele pięknych modeli walizek w różnych kolorach i wzorach. Gdy lubimy ubierać się elegancko i nosimy np. buty na wysokim obcasie to na pewno szykowna walizka na kółkach będzie nam lepiej pasować niż plecak lub torba turystyczna.

Są jednak także minusy walizek podróżnych na kółkach. Jeśli lecimy samolotem to trzeba pamiętać, że sama walizka jest dość ciężka, przez co mniej rzeczy można wziąć niż np. w przypadku torby podróżnej. Czasami są też zwyczajnie niewygodne, gdy jedziemy po nierównej nawierzchni i musimy zwracać uwagę na krawężniki. Z tych powodów najlepiej zdecydować się na solidną walizkę z dobrymi kółkami, które nie zniszczą się dość szybko. Inny minus walizek jest taki, że jedną rękę zawsze mamy zajętą. 

Plecak turystyczny

Plecak turystycznyPlecak turystyczny fot.www.shutterstock.com

Wiele osób preferuje plecaki turystyczne i nie wyobraża sobie, by zamienić je na coś innego. Szczególnie dotyczy to miłośników wyjazdów trekkingowych, którzy muszą nosić swój bagaż cały czas. 

Plecak turystyczny zapewnia dużą wygodę, szczególnie jeśli nie jest zbyt ciężki i zapakujemy nasze rzeczy w odpowiedni sposób. No właśnie, trzeba pamiętać, że pakować plecak powinniśmy według zasad: najcięższe rzeczy w środkowej części, na dole dość lekkie, ale obszerne (np. śpiwór, jeśli go potrzebujemy), a na samej górze te niezbędne i też lekkie. Wtedy najlepiej rozłożymy ciężar. Na rynku znajdziemy wiele modeli plecaków - warto zainteresować się tymi ze stelażem lub innymi usztywnieniami, które będą wygodniejsze i lepiej dostosują się do kręgosłupa. Ważne jest oczywiście dobranie plecaka do naszego wzrostu, a także jego wielkości do ilości bagażu.

Jakie są minusy plecaków? Długotrwałe i częste noszenie plecaka obciąża dość mocno nasze barki i nogi. W tym kontekście warto pamiętać o bardzo wygodnym obuwiu. Kolejna wada - trudno dostać się do rzeczy, które są na samym dole, musimy wszystko wypakowywać.

Torba podróżna

Torba podróżnaTorba podróżna fot. www.shutterstock.com, materiały partnera

Niektórzy preferują torby podróżne. Jest to dobry wybór dla osób, które mają silne ręce i nie mają problemu z dźwiganiem. Torby podróżne są także dość pojemne, bo ze względu na to, że są zrobione z materiału, można więcej do nich zapakować, niż np. do walizki ze sztywną obudową. W dodatku łatwiej "upchać" je do bagażnika, gdy nie mamy za dużo wolnego miejsca. Plusem niektórych toreb jest także możliwość dopięcia paska, dzięki czemu można ją nosić także na ramieniu. Poza tym niektóre z nich mają kółka i stelaż z uchwytem co sprawia, że można ciągnąć torbę tak jak walizkę.

Jednym z minusów toreb jest to, że ubrania łatwiej mogą ulec pognieceniu (co dotyczy też plecaków). W dodatku jeśli mamy dużo bagażu to dźwiganie torby może być trudne i męczące. Ponadto, tak jak w przypadku walizek, jedną rękę mamy zajętą.