"Kobieta nie może rozstawiać szeroko nóg podczas siedzenia". Parafia wydaje absurdalne instrukcje

"Nie opierajmy nóg o klęczniki, nie wolno zakładać nogi na nogę, nie można ani mężczyznom ani - tym bardziej kobietom - szeroko rozstawiać nóg" - czytamy w poradniku jednej z białostockich parafii.

Zasady dobrego zachowania w kościele zostały opublikowane na stronie internetowej białostockiej parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Tekst zatytułowano "Postawa podczas Mszy Św.".

Z opublikowanych zasad dowiadujemy się m.in., jaką postawę mają przyjąć wierni w kościele, a także gdzie i jak mają w nim stać. Autorem tych zasad jest filozof i autor książki "Savoir vivre w Kościele" Stanisław Krajski. Chociaż podręcznik ukazał się 10 lat temu, białostocka parafia postanowiła teraz skorzystać z jego wytycznych.

-  Kobieta siedząca w pierwszej ławce ubrana w krótką sukienkę czy spódnicę rozstawiająca nogi czy zakładająca nogę na nogę przeszkadza swym widokiem osobom będącym przy ołtarzu w spełnianiu ich posługi i daje im też w ten sposób wyraz swojego lekceważenia i nonszalancji - czytamy w wytycznych.

Wierni mogą dowiedzieć się również tego, że nie każde miejsce w kościele jest przeznaczone do siedzenia. Jakie? O tym informuje instrukcja.

- Nie siadajmy również, jeżeli to tylko możliwe, w takich miejscach, z których nie widać ołtarza. Przypomina to taką sytuację. Jesteśmy zaproszeni wraz z innymi na spotkanie z ważną osobistością w jej domu. Wchodzimy do niego i zajmujemy takie miejsce, że ani ona nas nie widzi ani my jej. To była znaczna gafa - czytamy. 

Wierni muszą również pamiętać o mowie ciała, która jest "bardzo ważna w odbiorze przez drugą osobę". Niewskazane jest, aby uczestnik mszy świętej założył ręce z tyłu lub oparł się o "słupki czy ławki". 

Cały zbiór zasad dobrego zachowania w świątyni został opublikowany na stronie internetowej białostockiej parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. 
 

Więcej o: