Syn Audrey Hepburn o matce. Dziś premiera książki

- Moja mama była normalną osobą, nie żyła jak gwiazda. Lubiła gotować i potrafiła sprawić, że wszyscy czuli się, jak w domu - powiedział syn Audrey Hepburn, Luca Dotti. 3 marca ukazuje się jego książka "Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie". Oto co zdradził w rozmowie z Katarzyną Krzykowską z PAP
"Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie" Wydawnictwo Literackie

Jak powstała biografia "przy kuchennym stole"

- Kiedy udzielałem wywiadów, ludzie interesowali się prywatnymi aspektami życia mojej mamy. Chcieli usłyszeć wyjątkowe opowieści, których nie miałem. Starałam się im wytłumaczyć, że mieliśmy bardzo normalne życie i oni zawsze byli bardzo zaskoczeni, że moja mama lubiła gotować i przebywać w domu. Po latach odnalazłem też przepisy kucharskie mojej matki i doszedłem do wniosku, że może to dobry pretekst do rozmowy o prywatnej części życia mojej mamy. Nie chciałem być jej biografem - od tego są profesjonaliści. Uświadomiłem sobie jednak, że spojrzenie na życie mojej mamy przez pryzmat kuchennego stołu, z którym wszyscy byliśmy związani, będzie interesujące nie tylko dla publiczności, ale i dla mnie - mówi Luca Dotti w wywiadzie.

Książka w formie ebooka jest dostępna w księgarni Publio.pl. Sprawdź >>

Książka Książka "Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie"

Historia zwykłej kobiety

- Ludzie oczekują gwiazdy filmowej, ikony mody, ale to nie była Audrey, jaką znaliśmy. Ci, którzy ją znali podkreślali, że nasz dom, nasz ogród, nasz stół, nawet nasze przepisy komponowały się z osobowością mojej mamy. Ta jej normalność była dla wielu niespodzianką, ponieważ ona potrafiła sprawić, że ludzie czuli się, jak w domu, czuli się mile widziani i zrelaksowani - wspomina syn.

Książka Książka "Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie" Wydawnictwo Literackie

Wojna a wpływ na życie aktorki

Audrey Hepburn miała w sobie pewien żal, ale jednocześnie podkreślała, że istnieje coś silniejszego od wojny, coś ważniejszego niż nienawiść. Mówiła, że wszyscy uczestniczymy w globalnej wojnie przeciwko złu - nawet uśmiechem, czy małymi uprzejmościami możemy z nim walczyć. - Mama przez całe życie czuła odpowiedzialność w okazywaniu miłości i uważała, że dawanie nadziei to inwestycja w przyszłe pokolenia - mówi Luca Dotti.

Książka Książka "Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie" Wydawnictwo Literackie

Anoreksja

Aktorce zawsze zarzucano, że cierpi na anoreksję.  - Czytałem kiedyś taki artykuł, w którym dziennikarz pisał, że owszem Audrey Hepburn cierpiała na zaburzenie odżywienia, ale to zaburzenie nazywało się II wojna światowa - mówi syn. Audrey w chwili wyzwolenia miała 16 lat, niecałe metr pięćdziesiąt wzrostu, ważyła 40 kg. Cierpiała na astmę, żółtaczkę i inne choroby spowodowane niedożywieniem. - Mama generalnie prowadziła bardzo zdrowy tryb życia. Piła dużo wody, posiadała własny ogródek, więc mieliśmy dużo świeżych owoców i warzyw. Ale w tym wszystkim chodzi o równowagę - ona nigdy nie miała określonej diety, paliła papierosy, czasem też piła alkohol i uwielbiała czekoladę, ale jednocześnie była umiarkowaną osobą. Nie lubiła nadmiaru i nie potrzebowała nadmiaru - mówi.

Książka w formie ebooka jest dostępna w księgarni Publio.pl. Sprawdź >>

Audrey Hepburn Audrey Hepburn "Rzymskie wakacje" Wikipedia

Potrafiła jeździć, ale chodziła pieszo

Okazuje się, że aktorka potrafiła prowadzić auto, ale nie miała samochodu i wszędzie chodziła na piechotę. Znała wszystkich na ulicach i witała się z innymi.

Miała bardzo złe doświadczenie ze swojej pierwszej jazdy samochodem. Kiedy mieszkała w Los Angeles ze swoim pierwszym mężem Melem Ferrerem, miała prawko i samochód. W pierwszym czy drugim dniu po zrobieniu prawa jazdy miała wypadek, w który była zaangażowana inna osoba. Później okazało się, że ta druga osoba spowodowała ten wypadek, żeby wyciągnąć pieniądze od aktorki. Wszystko działo się praktycznie tak jak w filmie.

Audrey Hepburn Audrey Hepburn Wikipedia

Dziwiła się, że ludzie uważają ją za piękną

Dlaczego? - Po pierwsze taka była jej natura. Po drugie nie była klasyczną pięknością, jak na tamte standardy - uważa syn.  Podczas kręcenia "Rzymskich wakacji", głównym projektantem dla Paramount była Edith Head. Edith w swoich notach do kostiumów miała uwagi, że musi poprawić sukienkę, żeby zatuszować mankamenty mojej mamy, ponieważ czegoś jest za dużo, a czegoś za mało. Wiadomo, że taka krytyka wpływa na człowieka. Mama nigdy nie prosiła się o to, żeby być gwiazdą filmową, stała się nią.

Książka w formie ebooka jest dostępna w księgarni Publio.pl. Sprawdź >>

Audrey Hepburn Audrey Hepburn Wikipedia

Wady

- Wiele osób mówiło, że moja mama była aniołem, a ona odpowiadała: "Nie jestem. Jestem normalną osobą. Mam wiele wad i defektów. Może nie jestem z nich dumna, ale one są częścią mnie". Moja mama cierpiała na brak pewności siebie. Czymś co powodowało u niej największą niepewność była strata ojca w młodym wieku - mówi syn.

Książka Książka "Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie" Wydawnictwo Literackie

Ulubiony przepis mamy

Audrey uwielbiała spaghetti al pomodoro.

Audrey Hepburn Audrey Hepburn Wikipedia

Książka "Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie"

Ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Luca Dotti - to syn Audrey Hupbern z drugiego małżeństwa z włoskim psychiatrą, prof. Adreą Dottim. Z wykształcenia jest grafikiem, projektantem. Obecnie prowadzi pomagającą dzieciom na całym świecie Fundację im. Audrey Hepburn, stworzoną przez rodzinę aktorki już po jej śmierci, w 1994 roku. Mieszka w Rzymie z żoną i trojgiem dzieci.

Książka w formie ebooka jest dostępna w księgarni Publio.pl. Sprawdź >>