Kto to wymyślił: okulary Ray-Ban

To najlepiej sprzedająca się marka okularów na świecie. Uwielbiana przez celebrytów, swoje początki i wielki sukces zawdzięcza... pilotom. Dzisiaj chyba każdy zna ten brand i chce mieć chociaż jedną parę tych okularów w swojej szufladzie. Nas to nie dziwi!
Historia Historia Rayban.com

Historia

Co dosłownie oznacza ray ban? Blokadę promieni. Ta nazwa miała podkreślać, że okulary mogą blokować blask i chronić oczy przed promieniami. Gdyby nie piloci i ich kłopoty w powietrzu (cierpieli na bóle głowy i nudności z powodu blasku słońca i dużych odległości, które pokonywali), nikt by nie oszalał na punkcie tej marki. W 1929 roku generał MacCready zwrócił się do Ray-Ban z prośbą o stworzenie nowego typu okularów dla sił powietrznych, które będą chroniły pilotów przed odbiciami światła na dużych wysokościach oraz zapewnią im wyraźny obraz w polu widzenia. I tak powstały okulary z soczewkami, które mogły blokować wysoki procent widzialnego światła.

Zdjęcie Ray-Ban Okulary przeciwsłoneczne Ray Ban (260601_1122) Zdjęcie Ray-Ban RB4181 Zdjęcie Ray-Ban RB4191
Ray-Ban Okulary przeciwsłone Ray-Ban przeciwsłone Ray-Ban przeciwsłone
źródło: Okazje.info
Okulary Okulary Kolaż Avanti24

Kultowe modele

W 1936 roku pojawiły się okulary z oprawą z tworzywa sztucznego i soczewkami, które mogły blokować wysoki procent światła widzialnego  -  model Aviator. W 1938 roku pojawił się model Shooter, dostępny w dwóch typach soczewek: Ray-Ban Green i Kalichrome - miał jasnożółte szkła, które sprawdzały się we mgle).

Okulary Okulary Kolaż Avanti24

Okulary-ikony

W 1952 roku pojawił się model Wayfarer, zaprojektowany przez Raymonda Stegemana. Miał prostą konstrukcją i był łatwy do noszenia. W 1967 na rynku pojawia się model Balorama.

Ray-Ban w filmie Ray-Ban w filmie Kolaż Avanti24

Ray-Ban na ekranie

Gdzie okulary Ray-Ban odegrały najważniejsze role? Na wielkim ekranie, oczywiście. Model Wayfarer pojawił się  w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego" na nosie AUdrey Hepburn. Ponadto można je było zobaczyć w takich hitach jak: "Północ, północny zachód", "Blues Brothers", "Ryzykowny interes", czy "Rain Man". Aviatory nosił oczywiście Tom Cruise w hicie "Top Gun".

Ciekawostki Ciekawostki Serwis prasowy Fashionpr.pl

Ciekawostki

Czy wiesz, że...
Pierwszą osobą, która spopularyzowała model Aviator był... generał Douglas MacArthur. Gdy w czasie II wojny światowej wylądował na plaży na Filipinach, został sfotografowany w okularach Ray-Ban, właśnie w modelu Aviator.

Kiedy Tom Cruise pojawił się w filmach "Ryzykowny interes", "Rain Man" czy "Top Gun", sprzedaż modeli Wayfarer wzrosła o 50%, a Aviatorów aż o 40%.

Model Wayfarer był ulubionym modelem prezydenta Johna F. Kennedy'ego.