Fitness - rozszyfrowujemy skróty ćwiczeń, zdradzamy, na co pomagają i na czym polegają

Co to jest TMT, trx, power bar? Które zajęcia fitness pomogą na problemy z kręgosłupem, a które na nadwagę?

W fitness klubach znów tłoczno. Nic dziwnego. Ćwiczenia fizyczne to idealna metoda na poprawę nastroju i uniknięcie jesiennej chandry. Oferta zajęć ogromna, a wybór wcale nie jest prosty. Od czego zacząć? Przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem - jeśli mamy problem z ciśnieniem, ze stawami albo cierpimy na bóle pleców, niektóre zajęcia mogą być dla nas wręcz szkodliwe.

W walce z nadwagą

Osobom, które chcą zrzucić kilka kilogramów, fitness kluby proponują m.in. zajęcia aerobikowe. Np. uczestnicy zajęć Fat burning wykonują proste układy choreograficzne i ćwiczenia wzmacniające. Wśród wielbicieli rytmów latino od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zumba - to także proste układy choreograficzne, ale zdecydowanie więcej w nich kręcenia pupą.

Nie każdemu to odpowiada - panowie chętniej wybierają TMT (Total Muscle Training), czyli trening interwałowy, podczas którego angażuje się wszystkie mięśnie i regularnie zmienia tętno, ćwicząc raz szybciej, a raz wolniej. To kombinacje podskoków, pompek, przysiadów itp. opracowane przez Tomasza Zamielę. Ponoć na godzinnych zajęciach można spalić nawet 600 kalorii. Trening jest jednak bardzo intensywny, więc nie mogą w nim uczestniczyć osoby z problemami z sercem i seniorzy.

Na podobnej zasadzie odbywa się Cross training , tzw. trening obwodowy. Na sali ćwiczeń rozstawia się 8-12 stacji z urządzeniem lub tylko kartką z opisem ćwiczenia. Do każdej z nich przyporządkowane jest oddzielne ćwiczenie, np. skakanie na trampolinie, pompki, unoszenie sztangi, skakanka albo inne. Każdy z uczestników przez minutę lub dwie wykonuje jedno ćwiczenie, po czym następuje zamiana. Zabawy jest wiele, potu jeszcze więcej.

Zrzuceniu nadwagi sprzyjają też zajęcia ze sztuk walki lub z ich elementami. Kluby mają w ofercie m.in. Aeroboxing , czyli aerobik z elementami boksu, MMA - program treningowy opracowany przez Tomasza "Gorillę" Drwala, jednego z najlepszych zawodników MMA (Mixed Martial Arts - mieszane sztuki walki) w Polsce, Bokwę - kick boxing połączony z elementami afrykańskiego tańca wojennego. Nadal popularna jest też nauka tańca. A ci, którzy gubią kroki, mogą wybrać Cycling , zwane też Spin-bike , czyli ćwiczenia na rowerach stacjonarnych. Wbrew pozorom 50 minut pedałowania wcale nie jest nudne. Trenerzy motywują uczestników głośną muzyką i regularnie zmieniają tempo, ułożenie rąk czy sposób pedałowania.

Modeluj ciało śmiało

Wśród zajęć modelujących sylwetkę od lat bardzo popularne są lekcje, na których robi się aerobikową rozgrzewkę, a potem ćwiczenia wzmacniające z wykorzystaniem ciężarków czy taśm. W różnych klubach wymyślane są na nie różne nazwy, zależące zwykle od tego, które partie mięśni modelowane są najbardziej i jakich sprzętów używają uczestnicy. To np. pupomania, sexi pupa, płaski brzuch, ABT (Abs Butts Thighs, czyli brzuch, uda, pośladki), a także body pump lub inaczej power bar , czyli ćwiczenia ze sztangą - nie należy się zrażać, bo można zacząć ćwiczyć z minimalnym obciążeniem, a nawet bez.

Kto woli modelować sylwetkę, niekoniecznie uwypuklając mięśnie, może wybrać zajęcia bez sztangi czy ciężarków. Bardzo dobry efekt przyniosą fit ball albo body ball - ćwiczenia z piłką. Modne stają się też zajęcia trx , podczas których wykorzystuje się taśmy podwieszone do sufitu. W modelowaniu sylwetki bardzo pomogą też wszystkie wymieniane wcześniej zajęcia aerobikowe, treningi obwodowe, zajęcia taneczne czy z elementami sztuk walk.

Zdrowy kręgosłup

Dynamiczne podskoki, przysiady ze sztangą nie są ćwiczeniami dla seniorów albo osób cierpiących np. na problemy z kręgosłupem. Dla nich bezpieczniejsze są pilates, body art albo joga dla kręgosłupa . Przede wszystkim dlatego, że ćwiczenia wykonuje się w wolnym tempie. Jednak przy poważniejszych schorzeniach nawet te zajęcia mogą być niewskazane. Są świetną profilaktyką, lecz leczeniem powinien zająć się rehabilitant.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.