208 tysięcy dolarów za torebkę Birkin Hermes. Nowy rekord modelu z kolekcji So Black

Model Birkin od Hermes to najdroższe torebki świata. Na aukcji w Hong Kongu po raz kolejny pobito rekord za torebkę z kolekcji So Black. Tym razem osiągnęła cenę 208 tysięcy dolarów.

Birkin Hermes znowu bije rekordy

To już oficjalne - Birkin marki Hermes jest najbardziej pożądaną torebką na świecie. Potwierdza to cena, którą torebka z linii So Black osiągnęła kilka dni temu na aukcji Christie's w Hong Kongu. Zapłacono za nią 208 tysięcy dolarów. Torebka z kolekcji So Black wyszła spod ręki byłego dyrektora kreatywnego marki, Jeana Paula Gaultiera, który opuścił dom mody Hermes w 2010 roku. Projektant zasłyną teatralnymi strojami, w które zaopatrywały się u niego m.in. Madonna, Lady Gaga i Katy Perry. Model Birkin z kolekcji So Black jest bardzo rzadki. Ze względu na zbyt delikatne materiały, którymi posłużono się do wykonania metalowych elementów torebki szybko wycofano je ze sprzedaży. Niewielka ilość i trudna dostępność tych torebek na rynku dodatkowo zachęciła kolekcjonerów. W aukcji uczestniczyli kupcy z 20 różnych krajów. Birkin Hermes za 208 tysięcy dolarów ma 30 centymetrów szerokości, jest czarna i została wykonana ze skóry krokodyla.

Torebka Hermes Birkin z kolekcji So BlackTorebka Hermes Birkin z kolekcji So Black Mat. prasowe

Słynne torebki Birkin będzie można kupić w Warszawie. Francuska marka Hermes wchodzi do Polski.

Torebka Birkin lepsza niż złoto

Model Birkin powstał w 1984 roku na cześć brytyjskiej aktorki Jane Birkin, która podczas podróży samolotem spotkała ówczesnego dyrektora artystycznego domu mody Hermes - Jean-Louisa Dumasa. Poskarżyła mu się wtedy, że brakuje na rynku stylowej, ale i praktycznej, a więc pojemnej torebki dla matki trójki dzieci. Dumas obiecał aktorce, że stworzy dla niej wymarzoną torebkę i tak powstał model Birkin. Dziś traktowany jest przez kobiety na całym świecie jako dobra inwestycja. Ceny standardowych torebek Birkin zaczynają się od 10 tysięcy euro i mogą osiągać niewyobrażalne sumy. W zeszłym roku inny model Birkin ze skóry krokodyla o nazwie "Himalaya", sprzedano na aukcji Christie's za 184 tysiące euro.

Więcej o: