Jak powstało obuwie inspirowane węzłami żeglarskimi, które rewolucjonizuje słowo "wygoda"? Poznaj UNEEK marki Keen [WYWIAD]

Na te i inne pytania odpowiada Piotr Zarzycki, Brand Manager marki Keen.

Czym jest Uneek? Jak powstał?

Najprościej mówiąc UNEEK to połączone ze sobą dwa sznurki, jednak kluczowe jest to, w jaki sposób one są ze sobą połączone. Można powiedzieć, że to prawie jak układanka z puzzli. Rory Fuerst Junior, czyli główny innowator KEEN chciał stworzyć superdopasowanego buta, jednak, aby tego dokonać, należało zmienić myślenie o produkcji butów. Wszystko zaczęło się od pomysłu.

Stopa ma organiczny obły kształt, więc wykonanie butów z płaskich materiałów nie miało sensu. Dlatego też zastąpienie płaskiej powierzchni sznurkami wydało się dużo lepszym pomysłem. Osoby pracujące nad nowym UNEEKiem przyczepiły sznurki do podeszwy i zaczęły ją owijać. Początkowo zupełnie im to nie wychodziło. Pojawiło się wiele pomysłów jak temat „ugryźć", ale finalnie połączenie ich wszystkich przyniosło unikalne rozwiązanie – UNEEKa. Tym sposobem powstał produkt idealny – hybrydowy, oddychający sandał.

UNEEK marki KeenUNEEK marki Keen Fot. materiały prasowe

Co oznacza ta nazwa? 

Nazwa powstała w specyficzny sposób. Z jednej strony jest stworzona od angielskiego słowa „unique" co oznacza unikalny, czyli idealnie pasuje do tego modelu. Z drugiej strony UNEEK to nazwa marki pisana od tyłu plus litera U.

Jak wartości marki KEEN odnoszą się do wprowadzonych technologii, trendów w designie?

Keen stara się łączyć ekologiczne technologie z nowoczesnym designem i panującymi trendami. Filozofia marki określana jako Consciously Created, czyli „stworzone świadomie" opiera się na tworzeniu produktów bez szkodliwych substancji PFAS, a jednak wyglądających atrakcyjnie. Marka tworzy ciekawe  modele dla tradycyjnych outdoorowców oparte na skórze licowej, syntetyczne buty dla młodszego użytkownika oraz całą gamę produktów lifestyle w jakże modnym obecnie trendzie Gropcore.

Kiedy pierwszy raz ujrzał światło dzienne? Z jakiej okazji? 

Keen chciał stworzyć buta zupełnie inaczej. Zespół, powołany do realizacji konceptu, próbował dopasować sznurki, inspirowane węzłami żeglarskimi. Ideą było to, aby stworzyć produkt tak, żeby komfortowo można było w nim chodzić bez skarpet. UNEEK ujrzał światło dzienne 10 lat temu i już teraz można powiedzieć o wielkim sukcesie, ponieważ jest znany globalnie. A przez te wszystkie lata powstało wiele modeli zarówno tych bardziej zabudowanych, jak również odsłoniętych. Także we współpracach! Chociażby ostatnio, 31 maja w Warsaw Sneaker Store miał premierę launch dwóch limitowanych odsłon stworzonych z topowymi markami streetwearowego świata – UNEEK x SNS oraz UNEEK x End.

Odnosząc się do jednego z poprzednich pytań  - jakie były wtedy trendy vs obecnie? 

Trendy się zmieniają. Jednak co jakiś czas (co kilka dekad) moda wraca do tego, co już było. KEEN postanowił znaleźć lukę i stworzyć coś, czego jeszcze zwyczajnie nie było, co nie będzie się starzeć i coś, co nie będzie wracać falami do trendów. O klasycznych produktach KEEN zawsze mówiono: albo je pokochasz od pierwszego wejrzenia, albo znienawidzisz. Z UNEEK-iem jest podobnie. Nie jest czymś, co każdemu się podoba, ale sprawi, że właściciel będzie wyglądał w nich UNEEKalnie i na pewno przyciągną wzrok.

UNEEK marki KeenUNEEK marki Keen Fot. materiały prasowe

Jakie największe zmiany zaszły w technologii obuwia od tamtej pory? Albo ogólnie technologii stosowanych w marce?

Każdego roku staramy się wprowadzać do butów coraz to nowe technologie, by jeszcze bardziej zwiększać komfort użytkowania, ale też otwierać się na szerokie potrzeby sportowców i hobbystycznych miłośników wędrówek. Jak wiadomo, wszystko idzie do przodu, dlatego też z roku na rok nasze produkty posiadają szereg nowinek, które mają za zadanie ułatwić życie użytkowników. Dodatkowo cały czas mocno działamy w dziedzinie odpowiedzialnej produkcji, która dla marki jest niezwykle istotną kwestią podczas tworzenia obuwia.

W jakich Państwach/rejonach szczególną popularnością cieszą się modele marki Keen i dlaczego? 

Na pewno ogromną popularność Keen posiada w Azji, w której to UNEEK czy też Jasper mają niezwykle silną pozycję. Dla Europejczyków marka jest szczególnie znana z butów trekkingowych, czy też naszych kultowych Newportów, jednak coraz częściej na ulicy można zaobserwować wiele modeli lifestylowych, jak właśnie UNEEK.

UNEEK marki KeenUNEEK marki Keen Fot. materiały prasowe

W jakim kierunku rozwijać będą się modele sygnowane logiem UNEEK?

Przez ostatnie 10 lat powstało bardzo wiele modeli UNEEKa i na pewno nie mówimy ostatniego słowa. Jest to obuwie na tyle wdzięczne, że można bawić się tą koncepcją, a jakie ruchy w tym kierunku zostaną poczynione, dowiemy się w przyszłości – na pewno będzie to coś unikalnego.

Stosowanie zrównoważonych rozwiązań w produktach Keen, innowacje - jakie mają Państwo plany, prognozy?

Keen znany jest z proekologicznej natury, dlatego też przy produkcji UNEEKA zostały wykorzystane materiały w znacznej większości pozyskane z rynku wtórnego. Sznurek, będący bazą wykonany został z recyklingu, cholewka z przetworzonych plastikowych butelek PET, a technologia PFAS Free Water Reppelency odprowadza wodę bez wykorzystywania toksycznych substancji PFC. Na pewno w przyszłości i kolejnych modelach marki będziemy – jak zawsze – mocno stawiać na ekologię i odpowiedzialność produkcji, która w dzisiejszych czasach jest tak ważna.

Jakie są aktualne wyzwania przed producentami obuwia/produktów sportowych?

Na pewno tworzenie obuwia, które będzie dla każdego. Dla producentów bardzo ważne są zrównoważone rozwiązania i świadome tworzenie obuwia, ale także technologie, które znajdują się w butach. Konsumenci bacznie przyglądają się działaniom producentów i temu co ci mają do zaoferowania w swoim obuwiu, jakie technologie drzemią w bucie, ale także jak but wygląda – w końcu czy to na ulicy, czy to na szlaku chcemy zawsze dobrze się prezentować.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.