Kurtka z misji Apollo 11 sprzedana za zawrotną kwotę! To model z prywatnej kolekcji jednego z astronautów

Buzz Aldrin to jeden z trzech astronautów, który 16 lipca 1969 roku wyruszył Apollo 11 na podbój księżyca. Teraz kurtka, którą miał ze sobą na pokładzie statku, trafiła na licytację. Luksusowy dom aukcyjny Sotheby's sprzedał ją za imponującą kwotę, ustanawiając przy tym nowy rekord.

Neil Armstrong, Buzz Aldrin oraz Michael Collins to załoga Apollo 11, statku, który w 1969 roku jako pierwszy wylądował na księżycu. "(..) Mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" na Srebrnym Globie obserwowały miliony ludzi na całym świecie, a pamiątki z tej wyprawy cieszą się niesłabnącą popularnością. Teraz na licytację trafiła kurtka Buzza Aldrina. Domu aukcyjnemu Sotheby's udało się sprzedać model za rekordową kwotę 2772 500 dolarów. Warto podkreślić, że to jeden z najcenniejszych przedmiotów pochodzących z misji, który do tej pory wylicytowano. Szczęśliwy nabywca nie chciał się ujawniać, dlatego walczył o produkt przez telefon.

Kurtkę Buzza Aldrina pokryto teflonem tkaniny beta, słynącej z wytrzymałości. Produkt zapinany jest na zatrzaski umieszczone nie tylko z przodu, ale także na kołnierzyku, na nadgarstkach oraz talii. Na prawej stronie znajdują się zaś naszywki z logo NASA oraz plakietka "E. Aldrin" (pełne imię astronauty to Edwin Eugene Buzz Aldrin jr, a Buzz to jego przezwisko, które w młodości nadała mu młodsza siostra. Po latach przezwisko stało się także jego imieniem w świetle prawa).

Podczas aukcji Sotheby's "Buzz Aldrin: American Idol" można było kupić nie tylko kurtkę, ale także inne przedmioty z prywatnej kolekcji astronauty. Do sprzedaży trafił m.in. plan lotu Apollo 11, a także pełne podsumowanie misji Apollo 11. Za wszystkie produkty, które zostały przekazane na licytację, zapłacono w sumie ponad 8 milionów dolarów, które najprawdopodobniej zasilą konto astronauty. 

Zobacz też: najpiękniejsze kurtki na jesień 2022.

Więcej o: