Okazuje się, że aż 20% Polaków myje zęby tylko raz dziennie lub wcale! Jak powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej?

Raport Fundacji Dr Laskus pokazuje, że mimo rosnącej świadomości dotyczącej zdrowia zębów, nasze zachowania nie do końca to potwierdzają . 20 marca obchodzimy światowy dzień zdrowia jamy ustnej. To idealny czas na wprowadzenie zmian do codziennej rutyny!

Raport Fundacji Dr Laskus powstał aby móc ocenić świadomość polskiego społeczeństwa w zakresie higieny i potrzeb zdrowotnych jamy ustnej. Podstawowym celem fundacji jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej. 

Codzienny rytuał szczotkowania zębów często traktujemy po macoszemu. Niewiele osób jednak wie, że niedokładność i niedopilnowanie tej i innych kwestii może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Niedostateczna higiena, ale również wzrost kwasowości w jamie ustnej (spowodowany nieodpowiednią dietą) czy zmiana ilości czy gęstości śliny (na co wpływ mają między innymi niektóre leki) mogą prowadzić do powikłań stomatologicznych. 

Jak dbać o swoje zęby na co dzień? 

Czy to, jakiej szczoteczki używamy ma znaczenie?

Optymalne i właściwe oczyszczanie szczoteczką soniczną często jest skuteczniejsze (i łatwiejsze technicznie dla niektórych pacjentów) w usuwaniu złogów. Szczotka ta wykonuje więcej ruchów w ciągu minuty niż szczotka ręczna – stąd lepsza dokładność w oczyszczaniu. Daje także mniejszy wskaźnik starcia zębów. Niestety używając szczoteczki sonicznej bez należytej uwagi i bez opcji programowania (brak programu perio/soft) mamy mniejszą kontrolę strefy dziąsła brzeżnego, co w przypadku pacjentów z cienkim biotypem dziąsła lub współistniejącym problemem zapalnym w przyzębiu może powodować urazy dziąsła, oraz prowadzić do odsłaniania szyjek zębowych. Najczęściej polecana w przypadku szczotek tradycyjnych o odpowiedniej miękkości, jest technika oczyszczania zębów obrotowo-wymiatająca lub wibracyjno-wymiatająca. W przypadku szczotek elektrycznych i sonicznych nie możemy jednak stosować zalecanych dla szczotek ręcznych technik wymiatających. Wtedy szczotkę prowadzimy dokładnie po każdym zębie nie przyciskając jej nadmiernie do jego powierzchni. Najważniejszym elementem mycia zębów niezmiennie pozostaje użycie szczoteczki (bez względu na jej typ) oraz właściwa technika mycia. Nic nie zastąpi także nitki dentystycznej.

- mówi Dr Laskus. 

Niestety okazuje się, że 79% osób w ogóle nie używa nici dentystycznych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku płynów do płukania jamy ustnej. Dodatkowo aż 78% ankietowanych zgłasza się na wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym zbyt rzadko. A tylko 1/3 osób wie, że powinny one odbywać się raz na pół roku!

gabinet stomatologicznygabinet stomatologiczny Dr Laskus

Niezwykle ważne jest regularnie wykonywana higienizacja w gabinetach. Dr Laskus radzi, by przeprowadzać ją raz na pół roku, a u osób z chorobami przyzębia raz na 3 miesiące. Jest to podstawa profilaktyki próchnicy oraz chorób przyzębia u pacjentów. 

Nasze codzienne wybory i większa dbałość w temacie higieny jamy ustnej pozwolą uniknąć wielu chorób, nie tylko tych kojarzonych z zębami. Edukacja i zwiększanie świadomości, a przede wszystkim konkretne działania, przyczynią się do zachowania całego naszego organizmu w lepszym zdrowiu.

*raport Fundacji Dr Laskus

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.