Ukraiński strój ludowy, wyszywanka i haft. Przyglądamy się modowym tradycjom naszych wschodnich sąsiadów

Wyszywanki i hafty na dobre wpisały się w najgorętsze trendy. Nie każdy jednak wie, że pochodzą z Ukrainy. Przyglądamy się ludowym motywom naszych wschodnich sąsiadów. Naprawdę mają się czym pochwalić.

Wyszywanki, jako dobro narodowe Ukrainy

Niedawno hiszpańska królowa Letizia zaprezentowała się na oficjalnym wyjściu w wyszywance. Media z całego świata zwróciły uwagę, że w ten subtelny sposób chciała wesprzeć walkę mieszkańców Ukrainy.

 

Wyszywane koszule lub bluzki zaliczane są do jednych z najbardziej rozpoznawalnych ludowych motywów naszych wschodnich sąsiadów. Ten element jest dla Ukraińców na tyle ważny, że co roku w trzeci czwartek maja obchodzony jest Dzień Wyszywanki. Haftowane produkty stały się także bardzo popularne w innych częściach świata. Po koszule z tym charakterystycznym zdobieniem sięgają także międzynarodowe gwiazdy, m.in. Nicole Kidman. W dawnych czasach ilość wyszytych produktów przed ślubem przez pannę młodą świadczyła o jej pracowitości. Jakie wzory pojawiają się na koszulach i bluzkach? Najczęściej wyszywanki przedstawiają roślinne motywy z kwiatami w roli głównej.

Ukraińska wyszywankaUkraińska wyszywanka Shutterstock

Haft ukraiński

Nie każdy wie, że każdy ukraiński region ma charakterystyczny dla siebie haft. Pierwsze zachowane zdobienia pochodzą jeszcze z I wieku, jednak wzmianki o nim pojawiły się już w 513 p.n.e. Nie da się zaprzeczyć, że do dzisiaj można zaliczyć go do jednego z elementów ukraińskiej tożsamości narodowej. Hafty od pokoleń towarzyszą im nie tylko w codziennym życiu, ale także podczas ważnych uroczystości i świąt. Znajdziemy je m.in. na ubraniach, obrusach, chusteczkach i pościeli. Jednym z najpopularniejszych zdobień są kwiaty i ornamenty geometryczne. Jeśli chodzi zaś o kolory, w kulturze ukraińskiej dominuje błękit, żółty, zieleń, czerwień oraz czerń.

Ukraiński haftUkraiński haft Shutterstock

Ukraiński strój ludowy

Wyszywanki oraz hafty to elementy, które pojawiają się także na ukraińskich strojach ludowych. Każdy z regionów ma charakterystyczny dla siebie ubiór, jednak zestawy te mają także wspólne elementy, które niezależnie od miejsca obowiązują w każdej stylizacji. Jednym z nich jest oczywiście wyszywanka, czyli inaczej sroczka. To płócienna koszula w białym kolorze, którą zdobią charakterystyczne dla każdego z regionów hafty, kroje, a w niektórych przypadkach także barwy. Warto zaznaczyć, że teraz rozróżnia się dwa modele (dla kobiet oraz mężczyzn), jednak niegdyś noszono uniwersalne koszule pasujące obu płciom. Najczęściej szyto je włókna konopi lub lnu. Co ciekawe, istnieją dwa rodzaje sroczek: na co dzień i od święta. Tę pierwszą wykonywano z połączenia ze sobą obu materiałów, która w zależności od regionu miła różną długość oraz szerokość rękawów. Świąteczna wyszywanka sięgała aż do łydek. 

Ukraińskie stroje ludoweUkraińskie stroje ludowe Shutterstock

W damskiej wersji stroju pojawia się również spódnica, którą szyje się z czterech płatów materiału. Kiedyś wykorzystywano płótno samodziałowe, jednak teraz wykonuje się ją najczęściej z kretonu. Trzy warstwy są marszczone, przy czym jedna pozostaje gładka. W stroju ludowym Ukrainki znajdziemy także fartuszek, czyli tzw. zapaskę, którą w dawnych czasach szyto z wełny, a zdobiły ją najczęściej geometryczne wzory. Później produkty na co dzień szyto z kretonu, a od święta z jedwabiu.

Ukraińskie stroje ludoweUkraińskie stroje ludowe Shutterstock

Panowie zaś noszą do sroczek wąskie lub szerokie spodnie. To, na które nogawki powinni się zdecydować, zależy od regionu, z którego pochodzą. W męskim stroju znalazł się także czarny lub szary pasek wykonywany z wełny bądź jedwabiu. Panie zaś noszą także kersetki, czyli świąteczne bezrękawniki. Warto także wspomnieć o jupce. To kaftan do kolan, który najczęściej wykonywano z cienkiego materiału. Jednym z najstarszych elementów ukraińskiego stroju jest świta. To okrycie wierzchnie przypominające sukmanę, które niektórym może kojarzyć się wyłącznie z męskim strojem. Ważnym elementem w ukraińskim stroju ludowym jest także nakrycie głowy, a dokładniej wianek. Według tradycji mogą go nosić wyłącznie bezdzietne panny, które skończyły 15 lat.

Zobacz też: najmodniejsze spódnice na nowy sezon.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.