Odmienność to ich największy atut. Świat mody już dawno otworzył się na osoby z niepełnosprawnością

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Coraz więcej z nich decyduje się również na karierę w świecie mody. Czy trudno jest zaistnieć w tej bezlitosnej branży? Sprawdzamy!

Niepełnosprawne modelki i modele

W świecie mody coraz bardziej docenia się różnorodność i inkluzywność. Dziś marki coraz częściej rezygnują z wysportowanych, wpisujących się w panujący od lat kanon mody perfekcyjnych ciał, na rzecz osób, które ukazują prawdziwy, niewyidealizowany obraz człowieka. W ostatnich latach coraz częściej znane firmy i największe domy mody decydują się na współpracę z osobami niepełnosprawnymi. Jillian Mercado to jedna z najpopularniejszych modelek na świecie, u której zaraz po urodzeniu zdiagnozowano dziecięce porażenie mózgowe. Mimo że gwiazda na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, świetnie radzi sobie w świecie mody. Celebrytka ma na swoim koncie współprace z marką Diesel. Rok temu pojawiła się także na wybiegu podczas prezentacji kolekcji The Blonds. To również jedna z pierwszych osób z niepełnosprawnością, która podpisała międzynarodowy kontrakt z profesjonalną agencją modelek.

 

Aimee Mullins to modelka, która zadebiutowała w 1998 roku na wybiegu u Alexandra McQueena. Wtedy pojawiła się ze specjalnie zaprojektowanymi, drewnianymi nogami. Od tego czasu kobieta nie tylko wzięła udział w wielu kampaniach reklamowych, ale także magazyn "People" umieścił ją na liście pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi świata. Atletka należała także do grona ambasadorek marki L’Oréal Paris. Mullins oprócz kariery w modelingu, obecnie próbuje swoich sił jako aktorka.

 

W Polsce również nie brakuje modeli i modelek z niepełnosprawnościami. W ostatniej edycji Top Model Polska pojawił się Bartosz Kloch. Model urodził się z wadą kończyn, przez którą dziś nosi protezy. 23-latek ma na swoim koncie nie tylko udział w najpopularniejszym programie modowym w Polsce, ale także kampanię dla Zalando. Kloch, decydując się na pracę w tym zawodzie, postanowił udowodnić światu, że osoby z niepełnosprawnością też mogą realizować swoje plany i marzenia.

 

Wojtek Sawicki o trudach współpracy z popularnymi markami

Czy osoby z niepełnosprawnością mają duży problem z nawiązaniem współpracy z marką modową? Okazuje się, że przedstawiciele firm najczęściej patrzą na nie wyłącznie przez pryzmat ich fizycznej odmienności. Dla działów marketingu najważniejsze nie jest to, jaką są osobą, a ich niepełnosprawność. Uwagę na ten problem zwrócił ostatnio Wojtek Sawicki, który choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Na co dzień jest dziennikarzem muzycznym, jednak po godzinach prężnie prowadzi swoje konto na Instagramie. Obecnie jego profil obserwuje ponad 100 tys. osób. Niedawno Sawicki opublikował w mediach społecznościowych post, który obnażał podejście znanych marek do współpracy z osobą z niepełnosprawnością.

(…) chciałbym kiedyś wystąpić w jakiejś kampanii przez wzgląd na moją osobowość, charakter, wygląd, z uwagi na to kim jestem. Moja niepełnosprawność to tylko jedna z moich cech, z pewnością nie najważniejsza. Schlebia mi to, że coraz częściej bywam postrzegany jako twarz ruchu #diversity w Polsce, jednak mam większe ambicje.

- zwracał uwagę influencer w opisie pod postem. Sawicki przyznał, że marki chcą z nim współpracować tylko wtedy, gdy tworzą kampanię, gdzie jednym z najważniejszych elementów jest różnorodność i odmienność. Na co dzień znane brandy boją się podjąć ryzyka, które wiąże się z zaproszeniem do kampanii osoby z widoczną niepełnosprawnością. Influencer zaapelował do wielkich brandów, aby dostrzegły, jak duży potencjał drzemie w osobach podobnych do niego.

 

Alexander McQueen rozpoczął modę na różnorodność

Alexander McQueen nie bał się różnorodności. To właśnie on jako jeden z pierwszych designerów zaprosił do współpracy osobę z widoczną niepełnosprawnością. W 1998 roku Aimee Mullins zaprezentowała się na pokazie No. 13 w koronkowej spódnicy z falbanami oraz skórzanym gorsetem. Uwagę jednak zwracały drewniane, ręcznie robione protezy nóg, w których zaprezentowała się modelka. Wykonano je z drewna z wiązu, a na całej powierzchni zdobiły je wystrugane kwiaty i gałęzie.

 

Jeśli chodzi o bardziej współczesne pokazy mody, w 2020 roku podczas nowojorskiego tygodnia mody zorganizowano Virtual Runway of Dreams Show, gdzie osoby z niepełnosprawnościami zaprezentowały stroje takich marek jak m.in. Tommy Hilfiger i Stride Rite. Na wybiegu pojawiło się aż dwadzieścia pięć wyjątkowych osób, które miały okazję pokazać się światu.

 

Zobacz też: najpiękniejsze sukienki na specjalne okazje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.