Pielęgnacja skóry łojotokowej - o czym warto pamiętać, aby pozbyć się niedokonałości cery

Pielęgnacja skóry łojotokowej jest bardzo wymagająca. Często cera narażona jest na zapalenia, a nadmierne sebum bardzo ją obciąża. Jak z tym walczyć? Mamy dla ciebie kilka cennych informacji!

Cera łojotokowa i tłusta - czym się charakteryzuje 

Cerę łojotokową można rozpoznać na kilometr. Błyszczy się, jest tłusta w dotyku i zazwyczaj dotykają ją takie problemy jak wypryski, zaskórniki i zapalenia. Błyszczenie się spowodowane jest nadmierną produkcją sebum, które zatyka też pory i nie pozwala skórze dostatecznie dobrze "oddychać:. Mimo tłustego filmu na skórze, cera tego typu potrafi się również wysuszyć i łuszczyć. Brzmi skomplikowanie, prawda? Posiadaczki łojotokowej cery z pewnością potwierdzą, że jej pielęgnacja należy do najtrudniejszych, gdyż skórze trzeba dostarczyć zarówno nawilżenia, jak i pozbyć się nadmiaru sebum. Z pozbyciem się sebum nie można również przesadzić, gdyż jest to nasz naturalny lubrykant bez, którego cera stanie się szorstka i odwodniona. Jak więc prawidłowo pielęgnować skórę łojotokową ze skłonnościami do zapaleń i wyprysków? 

Cera łojotokowa - oczyszczanie to podstawa! 

Cera tłusta i łojotokowa wymaga codziennego oczyszczania, które pomoże się pozbyć nadmiaru sebum oraz wszelkich bakterii i zanieczyszczeń. W twojej kosmetyczce obowiązkowo powinny pojawić się takie kosmetyki jak płyn micelarny oraz tonik normalizujący. Sięgaj jednak po tonik pozbawiony alkoholu lub o małej jego zawartości. Niektórzy uważają, że alkohol pomoże oczyścić skórę z sebum. To błąd! Usunie sebum, ale przy okazji mocno podrażni i wysuszy skórę, która już i tak jest bardzo wrażliwa. Sięgnij więc po tonik na bazie naturalnych olejków i wody termalnej. Świetną opcją dla ciebie będzie również odświeżający tonik w sprayu. Toniki przywracają odpowiednie pH skóry i pomagają w walce z wypryskami. Codziennie po demakijażu przecieraj twarz tonikiem! Zrezygnuj zaś z mycia klasycznym mydłem, które może podrażnić i wysuszyć skórę. 

Dowiedz się, jak zmatowić tłustą cerę!

Cera łojotokowa - oczyszczanieCera łojotokowa - oczyszczanie / shutterstock

Pielęgnacja cery łojotokowej - pozbądź się zaskórników i wyprysków 

Jedną z największych zmór cery łojotokowej i tłustej są pojawiające się wypryski, które wpływają na wygląd twarzy i znacznie zmniejszają pewność siebie. Zakrywanie ich podkładem czy pudrem tylko pogorszy sprawę. Musisz więc postawić na odpowiednią pielęgnację. Po pierwsze wykonaj peeling twarzy. W twoim przypadku najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny, który nie posiada drobinek. Mechaniczny peeling z drobinkami może podrażnić twoją skórę. Enzymatyczny ją złuszczy i pozbędzie się zanieczyszczeń. Świetnym pomysłem zamiast peelingu będzie również kwas na twarz, który również złuszcza oraz pomaga w pozbyciu się krostek. Wykazuje także działanie antybakteryjne. Koniecznie wyposaż się również w oczyszczające maseczki na twarz. Postaw na maseczki z kwasami oraz na bazie naturalnych glinek lub węgla. 

Więcej na temat zaskórników dowiesz się TUTAJ!

Chroń skórę przed słońcem 

Skóra łojotokowa jest bardzo narażona na działanie promieni UV. Wydawać, by się mogło, że skóra tłusta jest odporna na słońce ze względu na obecność dużej ilości sebum. Nic bardziej mylnego. Tego typu cerę również należy chronić za pomocą specjalnych kremów z filtrem. Koniecznie pamiętaj o nich, szczególnie latem oraz podczas wakacji. Możesz również zainwestować w podkłady lub kremy BB z filtrem. Dzięki temu dostatecznie dobrze zabezpieczysz cerę przed promieniami słonecznymi. 

krem z filtremkrem z filtrem shutterstock

Domowe sposoby na cerę łojotokową 

O cerę łojotokowej możesz też zadbać domowymi sposobami. Są to przede wszystkim okłady oraz kąpiele twarzy. Przygotuj więc napar z nagietka, tymianku, szałwii, rumianku, dziurawca lub skrzypu polnego. Po ostygnięciu nasącz w nim bawełnianą ściereczkę i połóż na twarz. Trzymaj około 15 minut. Pozostałą ilość naparu możesz używać w formie toniku na skórę zaraz po demakijażu. Z ziół wykonasz również domowe maseczki oczyszczające pory i skórę. W tym celu weź większą ilość ziół i zalej je odrobiną gorącej wody. Otrzymasz papkowatą konsystencję, którą po ostygnięciu warto nałożyć na kilkanaście minut na twarz. Dobrą opcją będzie również maseczka z jajek i miodu. Zmieszaj jedną łyżkę miodu z jednym żółtkiem jajka. Mieszankę potrzymaj na twarzy około 20 minut. 

Zabiegi kosmetyczne dla skóry łojotokowej 

Jeśli wszystko inne zawiedzie, możesz udać się po pomoc do specjalisty - dermatologa lub kosmetyczki. W salonach piękności możesz zdecydować się na takie zabiegi jak peeling chemiczny lub kawitacyjny. Kosmetyczka z pewnością doradzi ci również mikrodermabrazję, czyli peeling twarzy wykonywany za pomocą specjalnej głowicy. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.