Domowa pielęgnacja skóry i twarzy - zadbaj o siebie na wiosnę

Po zimie nasza skóra jest przesuszona i wymaga szczególnej uwagi. Domowa pielęgnacja skóry i twarzy to przede wszystkim oczyszczanie i nawilżanie, ale także inne zabiegi. Trzeba pamiętać o dobrym dostosowaniu jej do naszego typu skóry oraz wieku. Zobacz nasze rady.

Domowa pielęgnacja skóry twarzy

Pielęgnacja skóry twarzy jest niezwykle ważna, a chyba każda kobieta dąży do tego, aby jej cera była nieskazitelna i miała zdrowy wygląd. W salonach kosmetycznych mamy wiele zabiegów, które pomagają uzyskać poprawę faktury lub kolorytu, ale domowa pielęgnacja skóry twarzy to jednak podstawa. Wykonuje się ją zarówno rano i wieczorem. Pierwszym krokiem zawsze musi być oczyszczanie - rano najczęściej stosuje się żel myjący, a wieczorem płyn do demakijażu. Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po tonik, ale ważne, aby nie miał w swoim składzie alkoholu, który mógłby doprowadzić do przesuszenia skóry. Po toniku trzeba nawilżyć skórę twarzy. W tym momencie niezwykle ważne jest wybranie odpowiedniego kremu nawilżającego do naszej cery.

Domowa pielęgnacja skóryDomowa pielęgnacja skóry fot. shutterstock

Domowa pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej musi być oparta o kremy normalizujące, które nawilżą, ale zarazem nie obciążą i zmatują. Takie kremy powinny również pomagać zwalczać problemy skórne i redukować wytwarzanie sebum. Co jakiś czas dobrze zrobić peeling. Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej wymaga dobrego nawiżenia i ochronienia jej przed działaniem czynników zewnętrznych. Tak samo domowa pielęgnacja skóry naczynkowej. Cera normalna nie sprawia większych problemów, ale oczywiście również wymaga zadbania. Kobiety cieszące się tym najmniej kłopotliwym rodzajem skóry często nie mają problemów skórnych i mogą korzystać z mniejszej ilości kosmetyków niż inne osoby. W tym wypadku warto sięgać szczególnie po kremy dla skóry normalnej. Pielęgnacja domowa skóry dojrzałej również jest niezwykle ważna. W celu opóźnienia oznak starzenia należy codziennie dostarczać skórze kolagen, a także kwas hialuronowy. Dzięki kosmetykom z tymi składnikami zachowasz jędrność i dobry wygląd ciała na dłużej. Wiosną i latem nie można oczywiście zapomnieć także o kremach z filtrami UV, które trzeba dostosować do koloru cery i skóry. 

Domowa pielęgnacja skóry pod oczami

Maść z witaminą A na twarzMaść z witaminą A na twarz fot. Shutterstock

Skóra pod oczami wymaga szczególnej pielęgnacji przez cały rok. Jest ona bardzo cienka i dość szybko mogą się pojawić tam pierwsze zmarszczki mimiczne. W dodatku to właśnie w okolicy oczu widać efekty nieprzespanej nocy i zmęczenia. Domowa pielęgnacja skóry pod oczami powinna pojawić się w naszej codzinnej rutynie już ok. 25 roku życia. Na początku warto wybrać delikatne, lekkie kremy, a do skóry dojrzałej można zdecydować się na bardziej treściwe, silniej nawilżające. Krem pod oczy powinno stosować się zarówno rano i wieczorem. Ten specyfik nakładaj się na oczyszczoną skórę twarz. Używaj do tego jednego palca i krem nakładaj tworząc małe kropki w lekkim oddaleniu od oka - nie w bezpośredniej jego okolicy.

Zobacz też: Jaki krem pod oczy wybrać? Przedstawiamy 5 skutecznych kremów z różnych półek cenowych

Jak dbać o szyję i dekolt w domu? 

Domowa pielęgnacja szyi i dekoltuDomowa pielęgnacja szyi i dekoltu fot. shutterstock

Szyja i dekolt to często pomijane okolice ciała, ale również wymagające pielęgnacji. Skóra w tych miejscach jest bardzo cienka i dość szybko mogą pojawić się tam oznaki starzenia. Domowa pielęgnacja szyi i dekoltu powinna wyglądać tak samo jak dbanie o skórę twarzy. Wykonuj w tych miejscach dokładnie te same zabiegi. Pierwszym krokiem powinno być więc oczyszczanie za pomocą np. płynów micelarnych lub żeli myjących i spłukanie chłodną wodą. Kolejne to tonizowanie produktem bez alkoholu. Na koniec szyję i dekolt trzeba dobrze odżywić i nawilżyć za pomocą kremu. Najlepiej sięgnąć po kosmetyki przeznaczone specjalnie do tych okolic ciała, ale może również zastosować swój codzienny krem nawilżający do twarzy. W pielęgnacji domowej szyi i dekoltu ważne jest stosowanie co jakiś czas peelingu. Tu również wybierz kosmetyk do twarzy lub taki specjalnie do szyi i dekoltu, a więc preparat z niewielkimi, niepodrażniającymi drobinkami. W słoneczne, ciepłe miesiące pamiętaj koniecznie o kremach z filtrami UV na dzień.

Pielęgnacja domowa skóry całego ciała

Domowa pielęgnacja skóryDomowa pielęgnacja skóry fot. shutterstock

Domowa pielęgnacja skóry całego ciała to nie tylko codzienne mycie, ale również nawilżanie i złuszczanie naskórka co jakiś czas. Po oczyszczeniu ciała pod prysznicem i osuszczeniu go, dobrze nałożyć balsam lub masło do ciała. Domowa pielęgnacja skóry dojrzałej oraz suchej wymaga balsamu regenerującego, który w mocny sposób odżywi ciało. Z kolei każdy powinien od czasu do czasu stosować balsam nawilżający. Kobiety zmagające się z cellulitem powinny sięgać też po preparaty ujędrniające i poprawiające fakturę skóry. Oprócz balsamów specjalnie przeznaczonych do tego celu, warto sięgać po peelingi do ciała. Dla skóry suchej i wrażliwej przeznaczone są te z niewielkimi drobinkami, a pozostałe osoby mogą stosować peelingi gruboziarniste do ciała. Gładkość, ujędrnienie, lekkość i poprawa wyglądu skóry zapewnione! Oczywiście nie można przesadzić z częstotliwością jego stosowania - 1 raz w tygodniu całkowicie wystarczy. Kobiety, szczególnie te pracujące przy komputerze i te, które mają kontakt np. z detergentami, nie mogą zapomnieć również o kremach do rąk. W ciepłe miesiące, domowa pielęgnacja skóry musi być również poszerzona o stosowanie kremów z filtrami UV.

Zobacz też: Peeling do ciała - do czego służy i jak stosować?

Więcej o: