Kolor khaki, który swoją nazwę zawdzięcza staroindyjskiemu słowu określającemu "zakurzony", opisywany jest najczęściej jako zgniły odcień zieleni z domieszką żółci oraz szarości. W związku z tym, że nawiązuje do koloru wysuszonej ziemi oraz błota, w jego obrębie znaleźć mogą się również jasne odcienie piaskowe, beżowe, oliwkowe oraz brązowozielone. Wszystkie te kolory określane są także mianem barw ochronnych oraz maskujących, a początki popularności khaki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Stacjonujący na terenie Indii brytyjski generał Sir Harry Burnett Lymsden otrzymał polecenie utworzenia korpusu zwiadowców. Białe mundury armii brytyjskiej nie nadawały się do prowadzenia zwiadowczych działań w zielonopiaskowym, indyjskim terenie, dlatego Lymsden postanowił zmienić ich kolor, barwiąc je wywarem z herbaty, kawy, prochu, curry oraz błota. Uzyskana mieszanka doskonale spełniła swoją rolę, a mundury żołnierzy biorących udział w wojnie angielsko-burskiej uszyto z materiału w kolorze, który określono mianem khaki. W czasie I wojny światowej niemal wszystkie oddziały wojskowe wprowadziły do użytku mundury w takim odcieniu, rezygnując z nich dopiero w ostatniej dekadzie XXI wieku.
W latach 60. kolor khaki kojarzony z wojskowymi uniformami zaczął powoli przenikać do mody codziennej. Wykorzystywali go przede wszystkim przedstawiciele bohemy oraz kontrkulturowi manifestanci. Piaskowe odcienie beżu oraz khaki pojawiły się także wśród propozycji znanych projektantów w latach 70. Szczególnym miłośnikiem zgniłozielonej barwy był Yves Saint Laurent, który jako pierwszy zaproponował kobietom kolekcje inspirowane stylem safari. Projektant wykorzystał odcienie beżu, brązu, khaki oraz złota na naturalnych tkaninach - lnie, jedwabiu, batyście, surowym płótnie oraz skórze.
Od tej pory kolor khaki obecny jest w modzie damskiej niemal w każdym wakacyjnym sezonie, w tym roku pojawia się na ubraniach określanych mianem "utility" czyli użytecznych - roboczych kombinezonach, wędkarskich kamizelkach, spodniach cargo czy kapeluszach typu bucket. Nie oznacza to oczywiście, że khaki pasuje wyłącznie do odzieży casualowej. Szmizjerka, klasyczna damska marynarka, spodnie oraz wszelkie dodatki w tym kolorze z powodzeniem wykorzystywać można także w bardziej klasycznych oraz biznesowych stylizacjach.
W ubraniach w kolorze khaki pięknie wyglądają rudowłose kobiety oraz te z was, które mają ciepły odcień skóry. Brunetkom, szatynkom oraz popielatym blondynkom dobrze będzie w khaki połączym z jaskrawymi kolorami - bordo, fioletem oraz żółtym. Jeśli twoja cera ma żółtawy odcień albo borykasz się z widocznymi cieniami pod oczami, staraj się nie nosić koloru khaki w sąsiedztwie twarzy. Możesz wykorzystać wówczas tę barwę w innych elementach odzieży - np. spodniach typu chinos czy spódnicach, albo zdecydować się na dodatki w kolorze khaki.
Khaki jako barwa neutralna stanowi doskonałe tło dla mocnych, nasyconych kolorów. Jeśli lubisz ciekawe kontrasty, zestaw khaki z czerwienią. Możesz zdecydować się na nasycony rubin oraz ognistą czerwień, albo wybrać elegackie bordo. Z ubraniami khaki świetnie wyglądać będą dodatki w czerwonym kolorze - to może być torebka, buty albo oprawki okularów. Takie połączenie wygląda bardzo stylowo i modnie.