Szmaragdowe Żuki, Trawiaste i Polny Warkocz - te polskie kosmetyki mają wiosnę w nazwie i w składzie!

Składniki z pól, łąk i lasów gromadzone przez właścicieli małych kosmetycznych manufaktur, do tego natura w nazwie i bingo! Oto nasze propozycje produktów do pielęgnacji skóry i włosów na wiosnę i z wiosną w recepturach.

Naturalne kosmetyki polskich marek polecają się na wiosnę

Naturalne kosmetyki na wiosnęNaturalne kosmetyki na wiosnę fot. Shutterstock

Polski rynek naturalnych kosmetyków rośnie w siłę, a niewielkie manufaktury cieszą się coraz większym uznaniem Polaków. Według danych z raportu Nielsena "Home & beauty loves eco", motywacje kupujących produkty ekologiczne i naturalne są różne. To m.in. ludzie, którzy zdrowo się odżywiają i analizują skład produktów, idealiści podejmujący ekoinicjatywy na rzecz środowiska oraz lokalni tradycjonaliści, którzy zwracają uwagę na pochodzenie danych produktów.

Przeczytaj więcej o polskich markach, które tworzą naturalne kosmetyki >>

Oto trzy polskie marki naturalnych kosmetyków, których produkty sprawdzą się w wiosennej regeneracji skóry i włosów. Ich nazwy bez wątpienia kojarzą się z nadchodzącą wiosną i miłością do natury.

Ręcznie tworzony krem do ciała marki Szmaragdowe Żuki przygotuje skórę na wiosnę

Kosmetyki do ciałaKosmetyki do ciała fot. Szmaragdowe Żuki

Szmaragdowe Żuki to niewielka manufaktura kosmetyczna, która mieści się na Mazowszu, nieopodal Piaseczna. W ofercie znajdziemy produkty do pielęgnacji twarzy i ciała oraz higieny intymnej. Starannie dobrane receptury zawierają składniki z pól, łąk i lasów - to m.in. ekstrakty z ziół, warzyw i owoców. Kosmetyki te nie mają zbędnych nośników i wypełniaczy. W składzie nie brakuje olejków eterycznych, które mają zadbać o zmysły i wzmocnić działanie danego produktu. W Szmaragdowych Żukach zamiast wody używa się świeżych naparów roślinnych. Produkty nie są testowane na zwierzętach, a opakowania wysyłkowe są przyjazne środowisku - ekologiczne skrobiowe pianki wewnątrz, papierowa taśma i bezpieczny klej. 

Nie ma dnia, aby ktoś nie pytał: „Dlaczego Szmaragdowe Żuki?”. Zawsze wówczas zapewniam, że żaden żuk przy produkcji nie ucierpiał. Jestem warszawianką. Ale obecnie mieszkam w innym miejscu. To tu właśnie miały miejsce wszystkie szczęśliwe i beztroskie chwile moich dziadków (...), letnie radości moje i mojego brata (...).  A to wszystko dzieje się w małej miejscowości, przy ulicy, której nazwę nadali w latach 30-tych moi dziadkowie. Przy ulicy Szmaragdowych Żuków

- wyjaśniają właściciele marki. Co warto przetestować?

Nasz wybór padł na ręcznie tworzony krem do pielęgnacji całego ciała. Sprawdzi się w przypadku skóry wymagającej silnego nawilżenia - będzie w sam raz po zimie. Podstawowym składnikiem jest świeży napar z nasion lnu. Jak działa na skórę? Mocno nawilża i działa łagodząco - sprawdzi się w przypadku podrażnień i szorstkiej skóry. W składzie znajdziemy też m.in. olej lniany o działaniu przeciwutleniającym, olej z moreli o delikatnych właściwościach wygładzających, olej z nasion wiesiołka, który natłuszcza i regeneruje skórę, witaminę E oraz olejki eteryczne (bergamotkowy ogranicza nadmierną pracę gruczołów łojowych i przyśpiesza regenerację skóry, a olejek z pomarańczy wykazuje działanie przeciwzapalne i pomaga redukować napięcie mięśni).

 

Te kosmetyki pachną trawą i ziołami. Kondycjoner z hibiskusem zregeneruje suche włosy

Kosmetyki Trawiaste do włosówKosmetyki Trawiaste do włosów fot. Instagram.com/trawiaste

Trawiaste to linia roślinnych produktów pielęgnacyjnych do ciała, twarzy i włosów. Receptury bazują na surowych sokach i ekstraktach z ziół, owoców oraz warzyw. W składzie znajdziemy też tłoczone na zimno oleje z pestek owoców, aktywne drobinki ziół oraz wyciągi z kwiatów, pąków i żywic. Kosmetyki są wolne od sztucznych barwników, parabenów i utrwalaczy - co wpływa też na krótszy okres przydatności, który wynosi od 2 do 6 miesięcy. Duży plus za zwrotne opakowania ze szkła, które mogą być wielokrotnie używane. Za ich zwrot otrzymujesz rabaty na kolejne zamówienia. Trend zero waste rośnie w siłę! 

To nie był pomysł na biznes, nie powstał on z potrzeby stworzenia sobie pracy. To wyszło zupełnie obok tego, czym planowaliśmy się zajmować. Trawiaste wyniknęły też z naszego stylu życia. Jesteśmy weganami i staramy się spożywać jak najwięcej surowego pokarmu. Wróciliśmy do rodzinnego miasta (...). W naszych głowach było marzenie o założeniu rodziny i hektarowego ogrodu, z którego moglibyśmy czerpać prawdziwe jedzenie

- zdradzają twórcy marki. My zwróciłyśmy szczególną uwagę na kosmetyki do pielęgnacji włosów.

 

Oprócz naturalnych szamponów i odżywek w ofercie Trawiaste znajdziemy też kondycjoner do włosów, który zregeneruje pasma po zimie. Jak działa? Przede wszystkim zabezpiecza włosy przed wypadaniem, przedłuża ich świeżość i chroni przed kruszeniem się. Regularnie stosowany sprawia, że włosy są mocniejsze, pełne objętości i łatwiej się rozczesują. To za sprawą ekstraktu z nasion lnu, chia oraz hibiskusa i pokrzywy, które usztywniają i powlekają ochronną otoczką każdy kosmyk. Żywice, które znajdziemy w składzie, chronią włosy przed wypadaniem i dbają o dobrą kondycję skóry głowy. Kondycjoner najlepiej stosować na wieczór. Należy wmasować niewielką ilość w wilgotne włosy oraz skórę głowy, następnie rozczesać i pozwolić im naturalnie wyschnąć. Można też używać go jako odżywki zwiększającej objętość (aplikujemy wtedy na czubek głowy) bądź jako eliksiru na niesforne końce. 

Próbki kosmetyków TrawiastePróbki kosmetyków Trawiaste fot. Aleksandra Falkowska

Próbki kosmetyków naturalnych, jakie oferuje marka Trawiaste, to świetna opcja. Sama skusiłam się na trzy produkty, które chciałam najpierw przetestować w domu. Wybrałam: naturalny kondycjoner do włosów, peeling owocowy do twarzy oraz wegański szampon z kasztanem. Pojemność próbek jest na tyle duża, że wystarczy na kilka użyć. Pozwoli to dokładniej ocenić skuteczność działania danego produktu - w przypadku kosmetyków naturalnych łatwiej też o niepożądane reakcje alergiczne na niektóre składniki, dlatego nie warto kupować ich "w ciemno". W ten sposób łatwiej dobrać odpowiedni kosmetyk do naszych potrzeb - bez wydawania większej sumy na pełnowymiarowe opakowania.

Słowiańskie mazidła Polny Warkocz sprawdzą się w pielęgnacji twarzy po zimie

Wiosenna regeneracja skóryWiosenna regeneracja skóry fot. Polny Warkocz

Polny Warkocz to słowiańskie kosmetyki naturalne. Tradycyjne receptury produktów są oparte o składniki takie jak skrzyp polny, olejek z bergamotki czy olej ze słodkich migdałów. Nie zawierają sztucznych barwników, wypełniaczy oraz innych szkodliwych substancji, dlatego są odpowiednie nawet dla wrażliwej i suchej skóry. W ofercie znajdziemy odżywcze mazidła, delikatne olejki myjące oraz skoncentrowane esencje. Zostały one zamknięte w ciemnych pojemnikach ze szkła, które nadają się do ponownego użycia. Etykiety wyglądają jak pisane ręcznie, co dodaje im uroku! 

Kosmetyki inspirowane są wiedzą, kulturą oraz dziedzictwem naszych przodków. Radosne święta ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności tworzą pełen miłości i harmonii z naturą - festiwal życia Słowian. Kto z nas lepiej zrozumie nasze potrzeby, jeśli nie my sami – Słowianie?

- mówią założyciele. Po zimie nasza skóra potrzebuje intensywnej pielęgnacji, dlatego nasz wybór padł na mazidła, czyli gęste kremy o konsystencji lekkiej pianki.

Po aplikacji zamieniają się w kremowe masełko. Odżywcze mazidło to świetne rozwiązanie dla ziemistej i pozbawionej blasku skóry. Zostało stworzone z myślą o codziennej pielęgnacji cery, która wymaga intensywnej regeneracji: kosmetyk uzupełnia niedobór substancji odżywczych i przywraca równowagę skórze. W składzie znajdziemy bajkalinę - roślinny alkaloid, który znajduje się w korzeniu tarczycy bajkalskiej (tzw. ziele długowieczności). Jest silnym przeciwutleniaczem. Kolejny istotny składnik to olej z nasion maku polnego, który łagodzi stany zapalne, natłuszcza i działa ochronnie. Rolę naturalnego antyutleniacza pełni witamina E, która zabezpiecza skórę przed wysuszeniem. Mazidło można stosować zarówno na dzień, jak i na noc. 

 

Wiosenna regeneracja w kilku krokach - od czego zacząć?

Regeneracja skóry po zimieRegeneracja skóry po zimie fot. Shutterstock

Mróz, śnieg i wiatr negatywnie wpływają na ogólną kondycję skóry, dlatego po zimie potrzebuje ona szczególnej pielęgnacji. Skóra jest przesuszona i podrażniona, traci blask i elastyczność. Jak temu zaradzić? Pierwszym krokiem jest usunięcie obumarłego naskórka - to jeden z najważniejszych etapów wiosennej regeneracji skóry. Zabieg oczyszcza pory, wygładza cerę i wyrównuje jej koloryt. W domowych warunkach sprawdzą się delikatne peelingi. Masz do wyboru m.in enzymatyczne, drobnoziarniste i gruboziarniste. Osobom o wrażliwej i alergicznej cerze rekomendujemy delikatne peelingi enzymatyczne, które nie powodują podrażnień. Peelingi mechaniczne sprawdzą się w wypadku cery mieszanej. Pamiętaj, że oczyszczenia potrzebuje całe nasze ciało. To odpowiedni moment, by zacząć walkę z uporczywym cellulitem i wymodelować problematyczne partie, np. uda czy brzuch.

Peelingi do ciała znajdziesz na Avanti24.pl >>

Po zimie skóra twarzy potrzebuje dużej porcji odżywczych składników. Czego szukać w składzie kosmetyków? Zwróć szczególną uwagę na witaminy, kwas hialuronowy, glicerynę, alantoinę czy olej z awokado. Znajdziesz je m.in. w kremach, eliksirach i olejkach. Przed zakupem sprawdź również, czy dany produkt zawiera filtry UV. Raz w tygodniu zafunduj swojej skórze prawdziwą bombę witaminową! Mamy na myśli odżywczą maskę, która nie tylko poprawi wygląd cery, ale zapewni ci chwilę relaksu. Do wyboru masz m.in. maski w kremie, płachcie lub kosmetyki typu peel-off - wszystko zależy od potrzeb skóry. Te z dodatkiem kwasu hialuronowego zapewnią silne nawilżenie, z witaminą C - rozjaśnią przebarwienia, a te zawierające węgiel aktywny sprawdzą się w przypadku trądziku.

Wiosennej regeneracji potrzebują też włosy. Pasma po zimie mogą tracić objętość, łamać się i szybciej przetłuszczać. W złej kondycji może być również skóra głowy, co w efekcie prowadzi do wzmożonego wypadania włosów. Najważniejsza jest systematyczna pielęgnacja. Oprócz szamponu pamiętaj o wzmacniającej odżywce, którą warto nakładać na pasma po każdym myciu głowy. Wybieraj produkty wymagające spłukiwania - w ten sposób nie obciążysz włosów. Raz w tygodniu nałóż maskę o bogatym składzie - olejki to strzał w dziesiątkę! Efekt spotęgujesz, jeśli głowę owiniesz folią i ręcznikiem.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów są dostępne tutaj >>

Regeneracja włosów po zimieRegeneracja włosów po zimie fot. Shutterstock

Naturalne kosmetyki w opakowaniach przyjaznych środowisku znajdziesz tutaj >>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.