Marzysz o idealnej skórze? Postaw na intensywne nawilżenie!

Ola Falkowska
02.07.2019 12:25
Nawilżanie skóry

Nawilżanie skóry (Fot. www.shutterstock.com)

W walce o młodo wyglądającą skórę zazwyczaj nie przywiązujemy dużej wagi do nawilżania. To błąd, ponieważ kosmetyki nawilżające są tajemnicą dobrej pielęgnacji cery.

Nawilżanie - podstawowy zabieg kosmetyczny

Nawilżanie skóry jest niezbędnym elementem letniej pielęgnacjiNawilżanie skóry jest niezbędnym elementem letniej pielęgnacji www.shutterstock.com

Jeżeli do tej pory nie przywiązywałaś wagi do stosowania kosmetyków nawilżających, musisz zmienić kosmetyczne przyzwyczajenia. Nawilżanie jest podstawowym zabiegiem kosmetycznym, bez którego nie ma mowy o zdrowej, pięknej i młodo wyglądającej skórze. Aby znajdujące się głęboko w skórze i odpowiedzialne za elastyczność włókna kolagenu i elastyny były w dobrej formie, najważniejsza jest woda. Gdy naskórek jest przesuszony, zlokalizowana wokół kolagenu i elastyny woda migruje, pozostawiając te białka właściwie bezbronne. Stają się delikatne i niszczą się, co przybiera postać nierówności, bruzd i zmarszczek. Kiepskie nawilżanie jest więc jednym z powodów przedwczesnego starzenia się skóry.

Odwodnienie naskórka

Notoryczne odwodnienie naskórka osłabia naturalny mechanizm obronny skóry, przez co jest bezbronna wobec bakterii, wolnych rodników i pozostałych czynników zewnętrznych. Uwrażliwia się i reaguje stanami zapalnymi na kosmetyki czy nawet wodę. Wolne rodniki z łatwością niszczą komórki skóry, także kluczowe białka – kolagen i elastynę. Efekt jest zatrważający: wrażliwa, nadreaktywna skóra, która starzeje się o wiele szybciej niż powinna. Nawilżanie skóry jest ważne nie tylko z powodu ryzyka przedwczesnego starzenia. Dobrze nawodniona skóra jest jak gąbka, która wchłania zawarte w kosmetykach substancje aktywne, zwiększając ich skuteczność. Co więcej, nawodniona skóra prezentuje się młodziej. Jest pełniejsza, wydaje się bardziej elastyczna, a zmarszczki mniej widoczne. Korzystniej wygląda w makijażu, który zyskuje na trwałości.

Kosmetyki nawilżające - co wybrać?

Kosmetyki nawilżające z łatwością kupisz w każdej drogerii. Jakie wybrać, kiedy twoja skóra jest mieszana, odwodniona lub wykazująca pierwsze objawy starzenia? Skóra mieszana także potrzebuje kosmetyków nawilżających. Ba! Może potrzebować ich bardziej niż przykładowo cera sucha, ponieważ jednym z powodów nadprodukcji sebum jest zachwianie równowagi hydrolipidowej poprzez… niewystarczający poziom nawodnienia naskórka. Szukając kosmetyków nawilżających do skóry mieszanej, powinnaś skupić się na nieobciążających skórę składnikach aktywnych. Jednym z nich jest kwas hialuronowy, który skutecznie nawilża skórę, jednocześnie nie zwiększając problemu z przetłuszczającą się strefą T. W przypadku skóry z pierwszymi zmarszczkami równie potrzebne co nawilżanie, jest przeciwdziałanie dalszej degeneracji kolagenu i elastyny. W tym celu warto sięgnąć po kosmetyki nawilżające zawierające kolagen, który holistycznie zaspokaja potrzeby skóry po trzydziestce. Kolagen nie tylko wygładza i przywraca utraconą sprężystość, ale przede wszystkim intensywnie nawilża, dzięki czemu zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się nowych zmarszczek.

Głębokie nawilżenie

Nie jest tajemnicą, że skóra o skłonnościach do szybkiej utraty nawilżenia starzeje się najszybciej. Do tego łatwo się podrażnia ze względu na zaburzoną równowagę hydrolipidową oraz osłabiony mechanizm obronny skóry. Potrzebuje kosmetyków nawilżających bogatych w intensywnie nawilżające i kojące składniki. Jednym z nich jest oliwa z oliwek, która dzięki bogatej zawartości kwasów tłuszczowych oraz polifenoli jest jednym z najlepszych surowców kosmetycznych. Skutecznie i głęboko nawilża oraz natłuszcza, łagodzi podrażnienia, wzmacnia osłabioną skórę, chroni przed wolnymi rodnikami i innymi czynnikami środowiskowymi. Im łatwiej (i szybciej) twoja skóra odwadnia się, tym bardziej powinnaś wzbogacić swoją kosmetyczkę o preparaty na bazie oliwy. Nie bez powodu nawilżanie skóry to zasadniczy cel codziennej pielęgnacji. Jeśli sięgniesz po odpowiednie dla swojego rodzaju skóry kosmetyki nawilżające, bez problemu zaoferujesz skórze wszystko, czego potrzebuje, by zachować piękny wygląd przez długi czas.

Więcej o: